ملازهی: طالبان برای ورود به ساز و کار سیاسی آماده شده است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، یک کارشناس مسایل افغانستان گفت: به نظر می رسد آمریکا تا حدودی از موضع قبلی اش در رابطه با افغانستان کوتاه آمده و طالبان نیز آمادگی آن را پیدا کرده است که وارد یک ساز و کار سیاسی شود.

ملازهی: طالبان برای ورود به ساز و کار سیاسی آماده شده است

ملازهی در گفت وگو با فروشگاه اینترنتی هرپو درباره آنچه مقامات آمریکایی و افغان از آن به عنوان توافق با طالبان نام می برند و گفته شده تا چند روز آینده اعلام می شود گفت: مذاکراتی بین طالبان و آمریکا به کنندگی از زلمای خلیل زاد انجام شد. به نظر طرف های حاضر در این مذاکرات به حل سیاسی مسائل نزدیک شده اند و توانسته اند بخشی از طالبان (شورای کویته) را به این که مسایل و مسائل افغانستان راه حل سیاسی دارد، راضی کنند.

وی گفت: این که طالبان دست از انحصارطلبی ایدئولوژیک بردارد جای بحث دارد در عین حال به نظر می رسد آمریکا هم تا حدودی از موضع قبلی اش کوتاه آمده است و طالبان نیز آمادگی آن را پیدا کرده است که وارد یک ساز و کار سیاسی شود. بر این اساس بخش اصلی طالبان که همان شورای کویته است ساز و کارهای دموکراتیک و اقوام دیگر را در قدرت می پذیرد اما این که دست از جنگ به طور کامل بردارند و به یک حزب سیاسی تبدیل شوند تحول مهمی است که باید دید اتفاق می افتد یا خیر. با این وجود اگر این اتفاق محقق شود، تحول مهمی به لحاظ ایدئولوژیک برای طالبان و تحول مهمی به لحاظ سیاسی برای افغانستان است.

ملازهی درباره جایگاه آمریکا در آینده افغانستان و تحقق شرط طالبان درباره خروج نیروهای آمریکایی از این کشور گفت: باید دید در این توافق جایگاه آمریکایی ها در آینده افغانستان چیست و شرط طالبان درباره خروج نیروهای نظامی به طور کامل اجرا می شود یا خیر. در حال حاضر می توان گفت که به نظر توافقی به دست آمده است اما این که مفاد آن چیست، چیزی نمی دانیم. به ویژه این که جایگاه دولت مرکزی در این توافق نیز معین نیست؛ این ها بحث های مهمی است که باید منتظر بود و دید چه می شود. ممکن است همان طور که پیش بینی می شود ساختار اداری در این توافق تغییر کرده باشد و قانون اساسی اصلاح شود به شکلی که افغانستان از یک کشور یکپارچه به یک سیستم فدرال تبدیل شود.

این کارشناس مسایل افغانستان درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شرح داد: ترامپ در تبلیغات انتخاباتی اش همواره بر این مساله تاکید داشت که نیروهای نظامی آمریکا را در افغانستان کاهش خواهد داد و نباید آمریکا این قدر برای این کشورها هزینه مالی و جانی دهد. به نظر می آید در نهایت بخش اعظم نیروهایشان را از این کشور خارج خواهد کرد اما این که به طور کامل این اتفاق روی دهد بعید است. شاید آمریکایی ها در ظاهر خروج از افغانستان را بپذیرند اما به نظر من در عمل این اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد: به علاوه افغانستان از جمله کشورهایی است که در آن رقابت قدرت های بزرگ از جمله چین و آمریکا را شاهد هستیم. مقامات آمریکایی به صراحت از رقابت و دشمنی خود با چین سخن می گویند از این رو معتقدم تخلیه کامل افغانستان به طور کامل با توجه به رقابت شدید این دو کشور در آن واقع بینانه نیست.

ملازهی درباره موانع تحقق صلح در افغانستان، گفت: اختلافات داخلی، مسایل منطقه ای و نفوذ قدرت های خارجی سه سطح از مسایل و مسائلی هستند که بر سر راه صلح در افغانستان وجود دارند. اگر قرار باشد صلح در این کشور محقق شود این سه سطح باید در هماهنگی با هم باشند نه در تضاد و اختلاف با یکدیگر که در شرایط فعلی بعید می دانم این هماهنگی امکان پذیر باشد.

این کارشناس مسایل افغانستان درباره رویکرد گروه های مختلف طالبان به این توافق شرح داد: بیش از بیست گروه از طالبان وجود دارند که با مذاکره با دولت مرکزی و آمریکا یا کنار گذاشتن سلاح مخالف هستند و اکنون بسیاری از فرماندهان میدانی طالبان با این توافق موافق نیستند و احتمال تجزیه طالبان در پس چنین توافقی وجود دارد که می تواند هم چنان دامنه تهدیدات نظامی در این کشور را حفظ کند. به علاوه موضع این گروه ها برای همکاری با دولت مرکزی هنوز معین نیست.

وی گفت: بازیگران خارجی در افغانستان که منافع خود را در این کشور می بینند از جمله چین و روسیه که حتما در این راستا سعی خواهند کرد آمریکا را درگیر در مسایل افغانستان کنند، از طرفی کشورهایی از جمله پاکستان نیز به دنبال کاهش نفوذ هند در افغانستان در امور این کشور نفوذ دارند و این کنش ها بدون شک در فرایند صلح در افغانستان موثر است.

ملازهی درباره واقعی بودن آنچه به عنوان توافق صلح نهایی از آن نام می برند اظهار کرد: به نظرم این مساله شوی تبلیغاتی نیست از یک طرف می دانیم که افغانستان نیازهای متفاوتی را دنبال می کند و از طرفی آمریکایی ها نمی خواهند هزینه نظامی و انسانی در این کشور بدهند هم چنین نیاز است تا وضعیتی که در سطح منطقه ای است به سطحی از صلح و ثبات در افغانستان برسد، البته این مساله ساده نیست. در عین حال به نظر ارده ای به وجود آمده تا آمریکا، طالبان و دولت مرکزی به صلحی در افغانستان دست پیدا کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 266

به "ملازهی: طالبان برای ورود به ساز و کار سیاسی آماده شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملازهی: طالبان برای ورود به ساز و کار سیاسی آماده شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید