آیا فریادهای جورج فلوید در جامعه آمریکا شنیده شد؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، افسر پلیس سفیدپوست آمریکایی که حدود 10 ماه پیش با قتل جورج فلوید باعث به راه افتادن تظاهرات های ضدنژادپرستی در کشورهای جهان شد قرار است تا ساعاتی دیگر مقابل هیئت منصفه دادگاه محاکمه شود.

آیا فریادهای جورج فلوید در جامعه آمریکا شنیده شد؟

گروه بین الملل خبرنگاران- درک شاوین، افسر پلیس سفیدپوست آمریکایی که حدود 10 ماه پیش با قتل جورج فلوید باعث به راه افتادن تظاهرات های ضدنژادپرستی در کشورهای دنیا شد قرار است تا ساعاتی دیگر مقابل هیئت منصفه دادگاه محاکمه شود.

این یکی از مهم ترین محاکمه های تاریخ آمریکا علیه یک نیروی پلیس است، اما روزنامه گاردین نوشته بسیاری از سیاه پوستان در شهر مینیاپولیس- شهرمحل قتل جورج فلوید هراسانند که ممکن است عدالت درباره قاتل اجرا نشود.

جورج فلوید آدم مشهوری نبود، در شهر مهم و مشهوری هم کشته نشد اما انتشار فیلمی از لحظه قطع شدن نفس او زیر زانوی مأمور سفیدپوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته بود و آخرین جمله نمی توانم نفس بکشم که به زبان آورد او را به یکی از به یادماندنی ترین چهره های دنیا تبدیل کرد.

انتشار این فیلم موج گسترده اعتراضاتی را در دنیا به همراه داشت که در نتیجه آن مردم آمریکا مسجمه کریستوف کلمب را پایین کشیدند و مردم انگلیس مجسمه برده فروشان را به ته آب انداختند.

تظاهرات ها البته فقط محدود به سیاه پوستان نبود و آن طور که برخی از کارشناسان در آمریکا هم تصریح کردند دامنه اعتراضات بعد از مدتی تظاهرات علیه کلیت حاکمیت واشنگتن و نظام سرمایه داری را هدف گرفت.

???? ذات تبعیض آمیز سرمایه داری

نظام سرمایه داری و تبعیض های ناگزیر ملازم با آن از دیربار مورد اعتراض یک نظام پیچیده اجتماعی است که در آن حق ویژه انباشت ثروت، بر تمامی شئون حیات شغلی و همچنین جوانب مختلف زندگی اجتماعی اعم از دسترسی به خدمات سایه می افکند.

در نظم اجتماعی بنا شده بر اساس این ایدئولوژی، آن دسته از گروه های اجتماعی که قادر به ایفای نقش در انباشت سرمایه نیستند مثل سالمندان، معلولان، کارگران آسیب دیده یا اجتماعات سنتی مورد غفلت قرار می گیرند و یا مجبور به برخورداری از کمترین خدمات و مزایا هستند. بهزیستی انسان در نظام سرمایه داری یک دغدغه ثانویه است و اجحاف در حق گروه های مختلف، ماحصل ناگریز آن.

بهترین مصداق چنین جامعه ای را می توان در انواع تبعیض های حاضر در جامعه آمریکا مشاهده کرد. در زیر به برخی از این موارد اشاره شده است.

???? تبعیض های نژادی

تبعیض نژادی در رفتار پلیس آمریکا با شهروندان رنگین پوست که این روزها نقش پررنگ تری در مباحثات عمومی به خود گرفته، تنها یکی از بی شمار گونه های تبعیض در آمریکا است که البته مسئله ای پراهمیت است و به طور متوسط سالانه حداقل یک بار رنگ و لعاب ها را از چهره بزک کرده واشنگتن زدوده و کنار می زند.

◼️ سفیدبرترانگاری

گروه هایی مانند کوکلاکس کلان ها که به رجحان سفیدپوستان بر سایر گروه ها اعتقاد دارند و افکار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا آنها را کنندگی می کند را می توان به عنوان یکی از نمادهای شاخص ماندگاری اولیه ترین اشکال نژادپرستی در جامعه آمریکا در نظر گرفت.

از نظر طرفداران رجحان نژادی سفیدپوستان، دنیا در حال حرکت به سمت جنگی نهایی میان سفیدپوست ها و غیرسفیدپوست ها است. رمان اردوگاه قدیسان که در سال 1973 توسط نویسنده فرانسوی ژان راسپای به رشته تحریر درآمد مرام نامه بسیاری از راست گرایان نژادپرست تبدیل شده است. راسپای در آن کتاب روایتی از چنین جنگی ارایه کرده و تلاش می کند درباره نابودی سفیدپوستان به دست مهاجرانی از منطقه غرب آسیا هشدار دهد.

گروه کوکلاکس کلان به عنوان یکی از مشهورترین این گروه ها ائتلافی از سه جنبش افراط گرایی در آمریکا است که بر تفوق و رجحان نژاد سفید، ملی گرایی سفید و دیدگاه های ضد مهاجرت تاکید دارند و حتی در تاریخ خود سوابقی از اقدامات ضد کاتولیک و ضد اسلامی هم داشته اند.

◼️نژادپرستی پلیس

آمارهایی که وزارت دادگستری ایالتی کالیفرنیا برای سال 2018 منتشر کرده نشان می دهند در حالی که میان آمارهای ارتکاب جرم میان سفیدپوستان و سیاه پوستان تفاوت معناداری وجود ندارد پلیس آمریکا سه برابر بیشتر احتمال دارد رانندگان سیاه پوست را در مقایسه با رانندگان سفیدپوست متوقف کرده و مورد تجسس قرار دهد.

این آمارها هنگامی معنای بیشتری پیدا می کنند که داده ها را از لحاظ تناسب جمعیتی هم تعدیل کنیم: سیاه پوستان تنها 6 درصد از جمعیت کالیفرنیا را تشکیل می دهند، با این حال در سال 2018 حدود 15 درصد از کل بازرسی های اجرا شده به انها اختصاص یافته است.

یک تحلیل اماری که در سال 2015 اجرا شده نشان می دهد قتل نابرابر سیاه پوست ها توسط افسران پلیس ارتباطی به دلیل ارتکاب بیشتر جرم از سوی سیاه پوست ها نیست و ارتباطی به این مسئله ندارد؛ یا در مطالعه ای دیگر مشخص شد که افسران پلیس عموماً با سیاه پوست ها با احترام کمتری نسبت به سفیدپوست ها برخورد می کنند.

◼️خدمات درمانی نژادپرستانه

جدا از مسئله رفتارهای پلیس، نتایج تحقیق مؤسسه سلامت در سال 2003 نشان می دهد که آمریکایی ها با توجه به نژاد و مذهبی که دارند، خدمات متفاوتی دریافت می کنند. تقریبا دو سوم هیسپانیک ها یعنی حدود 15 میلیون نفر در آمریکا بیمه نیستند. دو سوم سیاهپوستان یعنی حدود شش میلیون نیز از بیمه سلامتی برخوردار نیستند.

◼️نژادپرستی در آموزش

نابرابری نژادی در آمریکا در زمینه های آموزشی نیز مشهود است. در آمریکا نرخ مرگ و میر بچه ها سیاه دو برابر بچه ها سفید است.براساس آمار از هر هزار کودک سیاهپوست، سالانه 11.3 کودک می میرند که تقریبا چهار هزار کودک در سال هستند. اما از هر هزار کودک سفیدپوست، 4.9 درصد می میرند. جان مادران سیاه نیز سه تا چهار برابر جان مادران سفیدپوست در خطر است.

◼️نژادپرستی مذهبی

مهاجران شرق آسیا و لاتین تبارها نیز از اقوامی هستند که با نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا روبرو هستند. از لحاظ مذهبی نیز مسلمانان و بودایی ها با رفتارهای تبعیض آمیز روبرو هستند. اروپایی های غیرپروتستان هم با تبعیض سیستماتیک در آمریکا روبرو هستند. کاتولیک هایی که در قرن نوزدهم وارد آمریکا شدند، با اذیت و آزارهای شدید هم در میان مردم و هم از سوی نهادهای اجرایی روبرو شدند.

آمارهای بسیار فراوانی درباره رفتار نژادپرستانه پلیس با سیاه پوست ها یا حتی اعضای سایر اقلیت ها وجود دارند و با یک جستجوی مختصر می توان به انبوهی از اطلاعات در این باره دست پیدا کرد. اما داستان تبعیض در آمریکا در همینجا انتها نمی یابد.

???? تبعیض های اقتصادی

تبعیض اقتصادی را شاید بتوان طبیعی ترین و غیرقابل انکارترین نتیجه جامعه سرمایه داری دانست و در اینجا دیگر سخن از سفیدپوست یا سیاه پوست یا لاتین تبار و آسیایی تبار نیست و بخش اعظم جامعه قربانی محسوب می شوند.

در آمریکا نخستین بار شاید این جنبش گروه موسوم به اشغال وال استریت معروف به جنبش 99 درصدی ها بود که توجه افکار عمومی دنیا را به مسئله شرایط وخیم نابرابری های نامتعارف اقتصادی در جامعه جلب کرد. این جنبش از آن جهت به 99 درصدی ها معروف شده بود که معترضان آن می گفتند که سرمایه داری کار را به جایی رسانده که ثروت عموم جامعه در دستان 1 درصد جامعه انباشته شده و 99 درصد دیگر استثمار می شوند.

تبعیض در آمریکا مورد انتقاد سازمان ملل هم قرار گرفته است. چندی پیش سازمان ملل متحد در گزارشی آشکار کرد که حدود 40 میلیون نفر در آمریکا در شرایط فقر، 18 میلیون و 500 هزار نفر در فقر شدید و پنج میلیون و 300 هزار نفر در شرایط فقر مطلق زندگی می کنند.

در بخشی از گزارش سازمان ملل در سال 2018 آمده بود: آمریکا بیشترین آمار بیکاری جوانان را میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و بالاترین نرخ مرگ ومیر نوزادان را میان کشورهای عضو این سازمان دارد. شهروندانش، عمر کوتاه تری نسبت به ساکنان سایر دموکراسی های ثروتمند دارند، بیماری میان آنها بیشتر است و بیماری های گرمسیری قابل درمان میان آنها رو به رجحان است. آمریکا به علاوه بالاترین نرخ زندانی را دارد، میان کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی کمترین نرخ مشارکت در انتخابات را دارد و با بیشترین نرخ چاقی میان کشورهای توسعه یافته روبرو است.

سازمان ملل در آن گزارش تأکید کرده است: ایالات متحده میان کشورهای غربی از بالاترین نرخ نابرابری برخوردار است. 1، 5 تریلیون دلار کاهش اقتصادیات در سال 2017 عمدتاً به نفع ثروتمندان تمام شد و شرایط نابرابری را وخیم تر کرد.

چند ماه قبل تر از این گزارش، مرکز مطالعات سیاسی تحقیقی انجام داده و به این نتیجه رسیده بود که مجموع ثروت تنها 3 ثروتمند آمریکایی از کل دارایی های 50 درصد جامعه آمریکا بیشتر است. طبق این تحقیق، مجموع ثروت بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت، جف بیزوس، موسس شرکت آمازون و وارن بافت، سرمایه گذار آمریکایی رقمی معادل 263 میلیارد دلار است در حالی که جمع دارایی های 160 میلیون نفر از مردم آمریکا از این رقم کمتر است.

نتیجه وجود چنین شکاف هایی هویتی-نژادی و اقتصادی-اجتماعی انباشت خشم در جامعه آمریکا است و چه بسا که رخدادی کوچک در شهری دورافتاده، انتها این جنون را رقم بزند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1016

به "آیا فریادهای جورج فلوید در جامعه آمریکا شنیده شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فریادهای جورج فلوید در جامعه آمریکا شنیده شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید