تغییر کاربری ساختمان مسکونی به تجاری

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، بالا بودن هزینه اجاره یا خرید ملک های تجاری باعث شده تا فردی بخواهد از ملک مسکونی خود برای مقاصد تجاری استفاده کند. البته طبق قانون، تغییر کاربری ساختمان های مسکونی غیرقانونی است مگر در بعضی موارد که قانون استثنا قائل شده است.

تغییر کاربری ساختمان مسکونی به تجاری

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

کاربری ساختمان از مواردی است که در خرید و اجاره ملک اهمیت زیادی دارد. گاهی ممکن است افراد بنا به دلایلی ناچار به تغییر کاربری ساختمان شوند به همین دلیل باید از هزینه تغییر کاربری آگاه شوند. در خبرنگاران در مورد تغییر کاربری ساختان موارد زیر شرح داده شده است.

کاربری ساختمان چیست؟

کاربری ساختمان عبارت است از مشخص نحوه استفاده از یک ساختمان بر اساس طرح تفصیلی شهرداری، چگونگی بهره برداری از ساختمان و فعالیت های شهری اطراف ساختمان که همه این موارد توسط شهرداری انجام می شوند. در واقع هر ساختمانی که ساخته می گردد برای هدف خاصی از آن استفاده می گردد. ممکن است ساختمانی به منظور سکونت ، تجارت و… بنا گردد که همه این موارد در شناسنامه ساختمان که به آن پروانه ساخت ساختمان می گویند ذکر می گردد. پروانه ساخت شامل مشخصات فنی ساختمان اعم از متراژ همه واحدها، متراژ کل ساختمان، تعداد طبقات، مشاعات ساختمان و از همه مهم تر کاربری ساختمان است.

انواع کاربری ساختمان

8 نوع کاربری ساختمان وجود دارد که به طور مختصر بیان ذکر می گردد.

  • کاربری مسکونی
  • کاربری تجاری
  • کاربری کشاورزی
  • کاربری صنعتی
  • کاربری خدماتی
  • کاربری ورزشی
  • کاربری معدن
  • فاقد کاربری

شایان ذکر است زمین یا ملک فاقد کاربری به زمینی گفته می گردد که جزء اموال ذخیره شده شهرداری است. مانند زمین های دفع پسماندهای شهری و…

شرایط تغییر کاربری مسکونی به تجاری

بالا بودن هزینه اجاره یا خرید ملک های تجاری باعث شده تا فردی بخواهد از ملک مسکونی خود برای مقاصد تجاری استفاده کند. البته طبق قانون، تغییر کاربری ساختمان های مسکونی غیرقانونی است و کمیسیون ماده 100 شهرداری در صورتی که از این امر آگاه گردد برخورد قانونی خواهد نمود. البته استثناهایی برای تغییر کاربری ساختمان و استفاده تجاری از اماکن مسکونی وجو دارد که در ادامه ذکر شده است.

مشاغل مجاز در ساختمان هایی با کاربری مسکونی

وکلا این امکان را دارند که اماکن مسکونی را اجاره نمایند و از آن به عنوان دفتر وکالت استفاده نمایند.

پزشکان می توانند از اماکن مسکونی به عنوان مطب استفاده نمایند.

دفتر اسناد رسمی دیگر استثنا است که می توان آن را در ملکی مسکونی دایر کرد.

دفتر ازدواج و طلاق در ساختمان مسکونی قابل تاسیس است و دفتردار می تواند فرایند قانونی ازدواج و طلاق را در آن انجام دهد.

دفتر روزنامه و مجله نیز می تواند در ملکی مسکونی دایر گردد درصورتی که بخش چاپ یا بسته بندی در آن انجام نگردد و صرفا دفتر مرکزی برای مراجعین و بخش اداری باشد.

مهندسین نیز می توانند از واحدهای مسکونی استفاده نمایند و دفاتر مهندسی خود را در آن ایجاد نمایند.

استفاده از واحد مسکونی برای مشاغل خانگی و حرفه هایی که به صورت خانگی راه اندازی می شوند؛ مانند فروش سبزی، ترشی و دیگر موارد آماده برای طبخ..

حرفه های وابسته به امور پزشکی می توانند با اجاره واحدهای مسکونی اقدام به راه اندازی مراکز خود نمایند

مدارس ابتدایی و هدایت از دیگر موارد استثنا هستند که می توانند فعالیت خود را در واحدهای مسکونی شروع نمایند.

آکادمی ها نیز از دیگر مشاغلی هستند که منع قانونی در واحدهای مسکونی ندارند. آکادمی های زبان های خارجی، آکادمی های وابسته به هنر و موسیقی… کامپیوتر و برنامه نویسی از رایج ترین این موارد هستند.

داروخانه ها در صورتی که همسایه ها شکایتی نداشته باشند یا مزاحمت، سد معبر و تخلفی ننمایند، می توانند از واحدهای مسکونی که اغلب در مجتمع های بزرگ هستند، بهره برداری تجاری نمایند.

دفاتر پیشخوان دولت

در واحدهای مسکونی، می توان نسبت به تاسیس مهدکودک نیز اقدام کرد و مجوز لازم را اخذ کرد.

مراحل تغییر کاربری واحدهای مسکونی به تجاری

شخصی که می خواهد نسبت به تغییر کاربری ساختمان خود اقدام کند، می تواند با طی فرایندهای مربوطه کاربری مسکونی را به تجاری تغییر دهد. اغلب موارد افراد این تغییر کاربری ساختمان را به خاطر ارزش بیشتر کاربری تجاری انجام می دهند.

تغییر کاربری ساختمان مسکونی به تجاری از دو طریق امکان پذیر است:

تغییر کاربری از راه تخریب واحد مسکونی یا بخشی از آن و نوسازی در راستای ایجاد استانداردهای لازم برای یک واحد تجاری

تغییر کاربری از راه دریافت مجوز لازم در شرایطی که استانداردهای یک واحد تجاری از پیش در ملک رعایت شده باشد.

اشخاص برای درخواست تغییر کاربری باید به دفاتر خدمات نوسازی مراجعه نمایند. ابتدا باید فرم مربوطه تکمیل گردد و در آن علاوه بر مشخصات هویتی، مشخصات ملک را نیز قید گردد. همچنین بایستی است نوع تغییر کاربری ساختمان اعلام گردد تا طبق آن اقدامات لازم انجام گردد. سپس متقاضی فرم حاوی اطلاعات مذکور به دفاتر خدمات نوسازی ارسال و متعاقبا پاسخ آن دریافت خواهد نمود. شایان ذکر است که مراحل فوق به صورت الکترونیکی انجام می گردد.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 203

به "تغییر کاربری ساختمان مسکونی به تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر کاربری ساختمان مسکونی به تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید