امیر عبداللهیان: رفع تحریم ها حضور قویتر ایران در منطقه را بدنبال دارد

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی از سخنرانی که به صورت مجازی در بیست و دومین نشست شورای وزیران اتحادیه کشور های حاشیه اقیانوس هند (آیورا) داشت، خطاب به حاضران در این نشست اظهار کرد: جهان با چالش کووید-19 و پیامد های مخرب آن روبروست. مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم کرده اند که توان بزرگ مالی و مالی کشور با محدودیت های ناشی از تحریم های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا روبرو بوده است.

امیر عبداللهیان: رفع تحریم ها حضور قویتر ایران در منطقه را بدنبال دارد

به گزارش ایسنا، وی گفت: رفع تحریم ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت مالی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد. ان شاالله.

متن کامل سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیزم جناب آقای ابوالکلام عبدالمومن.

وزیر محترم امور خارجه جمهوری خلق بنگلادش

افتخار دارم با جناب عالی و سایر همکاران عزیزم در شورای وزیران اتحادیه کشور های حاشیه اقیانوس هند (آیورا) سخن می گویم. سپاسگزارِ دولت جمهوری خلق بنگلادش بخاطر ریاست دوره ای بر آیورا و میزبانی این نشست هستم و از دبیرخانه آیورا به جهت آماده سازی این اجلاس قدردانی می نمایم.

همکاران عزیز، عالیجنابان، خانم ها و آقایان،

در بیش از دو دهه فعالیت و همکاری در قالب آیورا، بطور روزافزونی ظرفیت های بالقوه این اتحادیه در همکاری های مالی نمایان شده است. به همان میزان که اقیانوس هند سرشار از نعمت و موهبت برای کشور های ساحلیست، به همان میزان چشم انداز همکاری ها در آیورا روشن و گسترده می باشد. جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت بزرگِ همکاری منطقه ای واقف است و مصمم هستیم روابط خود با این اتحادیه را توسعه دهیم.

اخیرا سازوکار هماهنگی ملی آیورا را فعالتر کرده ایم و دستگاه های مختلف ایرانی، مرحله تازهی از مشارکت موثر در ترتیبات همکاری هشتگانه آیورا را در دستورکار دارند. تازهترین تحول، داوطلبی مرکز زنان جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده برنامه توانمندسازی مالی زنان آیورا می باشد. همچنین مرکز منطقه ای علوم و انتقال فنآوری آیورا مستقر در تهران نیز از حمایت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران کماکان برخوردار است.

عالیجنابان.

جهان با چالش کووید-19 و پیامد های مخرب آن روبروست. مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم کرده اند که توان بزرگ مالی و مالی کشور با محدودیت های ناشی از تحریم های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا روبرو بوده است. رفع تحریم ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت مالی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد. ان شاالله.

در پایان لازم می دانم انتخاب دبیرکل تازه آیورا را به ایشان تبریک گفته از تلاش های کفیل محترم دبیرکل در یک سال گذشته قدردانی نمایم.

از توجه شما ممنونم.

منبع: فرارو
انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1383

به "امیر عبداللهیان: رفع تحریم ها حضور قویتر ایران در منطقه را بدنبال دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیر عبداللهیان: رفع تحریم ها حضور قویتر ایران در منطقه را بدنبال دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید