اعلام آخرین جزئیات 4 انتخابات 1400

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، تهران (پانا) - رئیس ستاد انتخابات کشور جزئیات ثبت نام و آخرین شرایط برگزاری چهار انتخابات سال آینده را تشریح کرد.

اعلام آخرین جزئیات 4 انتخابات 1400

به گزارش ایرنا، جمال عرف در گفت وگو با برنامه تیتر یک شبکه خبر عنوان نمود: به مدت 7 روز ثبت نام شوراهای شهر را داریم و ثبت نام شوراهای روستاها از 16 فروردین 1400 شروع می گردد.

وی ادامه داد: از فردا هیات های اجرایی تشکیل می گردد و از 20 اسفند ثبت نام متقاضیان حضور در شوراهای شهرها شروع می گردد. مردم به وسیله نرم افزار می توانند ثبت نام نمایند و این نرم افزار امروز مورد ارزیابی نهاده شد. ترجیح ما ثبت نام غیرحضوری است اما در پیشخوان دولت نیز امکان ثبت نام وجود دارد. همچنین در نهایت متقاضیان با مراجعه به فرمانداری و بخشداری می توانند ثبت نام نمایند اما تاکید ما با توجه به کرونا، ثبت نام غیرحضوری در انتخابات است.

معاون وزیر کشور شرح داد: متقاضیان با کد ملی احراز هویت می شوند و برای آنان کد رهگیری ارسال می گردد و مدارک نیز به هیات نظارت نامزدها ارسال می گردد.

عرف تاکید نمود: طبیعت انتخابات و فضای انتخاباتی حضور مردم است اما ما در فضای کرونایی هستیم و قرار است همه ظرفیت های فضای مجازی و رسانه ای در اختیار داوطلبان قرار گیرد. اصل بر این مهم است. یکی از تخلفات ما در انتخابات سال جاری برای نامزدها عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی با بیان اینکه در شوراها شرایط ثبت نام متقاضیان و استعلامات قانونی نیز در فرایند قانونی تعیین شده است یادآور شد: 21 اردیبهشت ثبت نام متقاضیان ریاست جمهوری شروع می گردد. سپس اسامی و متقاضیان برای هیات مرکزی ارسال می گردد و در نهایت متقاضیان نهایی اعلام می شوند. 20 روز زمان تبلیغات برای نامزدها درنظر گرفته شده است و 28 خرداد نیز انتخابات انجام خواهد شد.

به گفته معاون سیاسی وزیر کشور، دغدغه در انتخابات پیش رو، میتینگ ها است که احتمالا نداریم و یا با حداقل حضور افراد و با رعایت پروتکل ها خواهد بود.

عرف گفت: زنگ انتخابات 1400 را امروز 19 اسفند زدیم البته ما در وزارت کشور مدتهاست برای انتخابات آماده ایم و از مهرماه فعالیت ها در این بخش شروع شده است.

وی ادامه داد: در شش حوزه میاندوره مجلس داریم و در چهار حوزه میاندوره مجلس خبرگان را داریم در تهران چهار صندوق را داریم ریاست جمهوری، شوراها، میان دوره مجلس و خبرگان.

رییس ستاد انتخابات کشور تاکید نمود: استفاده از انتخابات الکترونیک در شوراها در کلانشهرها استفاده می کنیم و صندوق الکترونیک داریم درباره تهران نیز قرار است که در بخش انتخابات شوراها این اتفاق رخ دهد و این مهم پس از تایید اتفاق می افتد و پیش بینی می کنیم در 3 روز شمارش آرا اتفاق بیفتد.

عرف توضیح داد: از گذشته ورودی برای ثبت نام ریاست جمهوری باز بوده است که باید شاخصی در این بخش قرار دهیم تا هرکسی ثبت نام نکند. یکی از نواقص قانون ما این است و امیدوار بودیم در اصلاحیه مجلس، چارچوب هایی قرارداده گردد.

وی اضافه کرد: ملاک ما برای ارزیابی مجریان و همکارانمان قانون است و ما نمی توانیم در انتخابات جانبداری کنیم و مجاز نیستیم گرایش خود را در جریان انتخابات دخیل کنیم و این یعنی بی طرفی و امانتداری. اگر کسی در این راه تخلفی انجام دهد با او برخورد خواهیم کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور عنوان نمود: در قانون 95 نحوه فعالیت احزاب تعیین است. در این قانون اشاره شده که حزب و جبهه قانونی هستند و 121 حزب خود را با قانون جدید تطبیق دادند. از میان احزاب، گروه هایی می توانند با یکدیگر ائتلاف نمایند و از این رو ما غیر حزب و جبهه، گروه قانونی دیگری نداریم. کسانی که تحت عنوان شورا و سایر عناوین فعالیت نمایند باید با قانون تطبیق پیدا نمایند و اکنون 11 جبهه تایید شده در کشور داریم که اصلاح طلبان، اصولگرایان و مستقل ها را شامل می گردد.

عرف اظهار کرد: معمولا چند ماه مانده به انتخابات، با موضوع تقسیمات کشوری مطرح نمی گردد و از اول اسفند، پفراینده جدیدی را نپذیرفتیم و پفراینده های قبلی را ارزیابی کردیم. اخیرا اعلام شده که استانی تقسیم یا به استان دیگری اضافه گردد. در وزارت کشور کار کارشناسی شده و نمی توانیم اجازه چنین اقدامی را بدهیم و شائبه های انتخاباتی نیز در پی دارد از این رو در سطح استان ها ارتقاهای محدود داریم و ده به دهستان تبدیل می گردد.

وی گفت: در زمان کنونی مسئله عموم مردم انتخابات نیست و همه درگیر امور روزمره و عید و مسائل مالی هستند اما همزمان با سال 1400، فضا انتخاباتی تر می گردد. فرایند امروز رو به رشد است و حداقل حضور دوره های قبل را خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 998

به "اعلام آخرین جزئیات 4 انتخابات 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آخرین جزئیات 4 انتخابات 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید