امیرعبداللهیان بیان کرد: آفریقا از اولویت های اصلی دیپلماسی مالی جمهوری اسلامی ایران

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، وزیر امور خارجه قاره آفریقا را از اولویت های اصلی دیپلماسی مالی ایران خواند و با اشاره به جایگاه ویژه تانزانیا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر برگزاری نشست کمیسیون مشترک دو کشور تأٔکید کرد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: آفریقا از اولویت های اصلی دیپلماسی مالی جمهوری اسلامی ایران

به گزارش خبرنگاران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) سوم شهریور ماه در نخستین نشست مجمع تجاری ایران و تانزانیا در دارالسلام طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست گفت: قاره آفریقا یکی از اولویت های اصلی دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است و در این زمینه تانزانیا یکی از مهمترین کشورها در این قاره است که همواره جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران داشته است.

وی به روابط دیرینه تاریخی دو کشور اشاره نمود و اضافه کرد: مردم و مقامات دو کشور نگاه مثبتی به یکدیگر دارند.

  • پیغام ویژه رئیسی به رئیس جمهوری تانزانیا | نقشه راهی که قرار است امیرعبداللهیان و خانم لیبراتو مولامولا درباره آن توافق نمایند
  • تنها کشوری هستیم که آفریقایی ها تی شرت رنگ پرچم ما می پوشند | دولت های گذشته با سفر آفریقا فقط آلبوم عکسشان را پر می کردند
  • تصاویر بازدید امیر عبداللهیان از کلینیک هلال احمر ایران در باماکو
  • 100 هزار دوز واکسن برکت به اقتصادی هدیه شد | در نخستین کمیسیون مشترک همکاری ها ایران و اقتصادی چه گذشت؟

امیرعبداللهیان برگزاری این مجمع تجاری را گواهی بر علاقه مندی طرفین برای ارتقای همکاری های اقتصادی خواند و به ظرفیت های بالای تانزانیا برای سرمایه گذاری در حوزه هایی چون معدن، کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنایع، گردشگری، کشت فرا سرزمینی و صادرات میوه های استوایی اشاره نمود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای صنعتی و پیشرفته در آسیا دارای ظرفیت های زیادی در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی، پتروشیمی و محصولات دانش بنیان و ... است، از آمادگی ایران برای یاری به تانزانیا برای رسیدن به اهداف خود در راستای توسعه و صنعتی شدن این کشور اطلاع داد.

امیرعبداللهیان بعلاوه اراده جدی دو طرف برای اولویت قائل شدن برای دیپلماسی اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و گفت: حضور ما در اینجا به همراه بیش از 20 شرکت خصوصی و شرکت های دولتی از بخش های مختلف بیانگر جدیت ایران برای همکاری تجاری با تانزانیا است.

وی برگزاری نشست های کمسیون مشترک اقتصادی ایران و تانزانیا با هدف پیگیری اهداف و اولویت های دو کشور را به عنوان اولین گام و نقطه آغاز همکاری ها خواند و اضافه کرد: بر این باورم که سطح کنونی روابط تجاری می تواند چندین برابر گردد و به همین دلیل هیأت تجاری ایران در این نشست حضور دارند تا بتوانند با همتایان خود بحث و گفتگو نمایند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در خاتمه از وزیر خارجه تانزانیا برای دعوت رسمی به عمل آمده قدردانی کرد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در بدو ورود به تانزانیا گفت که قرار است درباره توسعه مناسبات دوجانبه در ابعاد مختلف با تانزانیا نقشه راهی ترسیم گردد که بر مبنای آن به روابط شتاب ببخشیم.

معاون وزیر خارجه تانزانیا نیز در این نشست از سرمایه گذاران ایرانی برای حضور و سرمایه گذاری در این کشور دعوت به عمل آورد و گفت: جمهوری متحده تانزانیا مصمم و متعهد است که شانه به شانه با ایران وارد همکاری گردد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز سفری به باماکو مرکز جمهوری اقتصادی داشت. وی در مدت حضورش در باماکو که بنا به دعوت وزیر خارجه اقتصادی صورت گرفت، ضمن ملاقات و گفت وگو با عبدالله دیوپ وزیر خارجه جمهوری اقتصادی با آیسمی گویتا رئیس دولت انتقالی جمهوری اقتصادی ملاقات و در مورد روابط دوجانبه و بعضی مسائل بین المللی گفت وگو کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 شهریور 1401 بروزرسانی: 5 شهریور 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1605

به "امیرعبداللهیان بیان کرد: آفریقا از اولویت های اصلی دیپلماسی مالی جمهوری اسلامی ایران" امتیاز دهید

1 کاربر به "امیرعبداللهیان بیان کرد: آفریقا از اولویت های اصلی دیپلماسی مالی جمهوری اسلامی ایران" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرعبداللهیان بیان کرد: آفریقا از اولویت های اصلی دیپلماسی مالی جمهوری اسلامی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید