تور ارزان کوبا: افزایش همکار ی های مالی ایران و کوبا نیازمند حل مسائل حمل ونقلی است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رئیس اتاق ایران در ملاقات با آلبرتو گونزالس کاسالس سفیر کوبا در تهران با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک مالی ایران و کوبا در ماه آینده در تهران، پیشنهاد کرد در اتاق ایران یک مدل تعیین برای ارتقا همکار یهای مالی تدوین گردد و این مدل در قالب یک تفاهمنامه در اجلاس کمیسیون مشترک به امضا دو طرف برسد تا همکاری های مالی ایران و کوبا به شکل منسجمی دنبال گردد.

تور ارزان کوبا: افزایش همکار ی های مالی ایران و کوبا نیازمند حل مسائل حمل ونقلی است

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور ارزان کوبا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کوبا از هاوانا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

غلامحسین شافعی ادامه داد: اتاق ایران پیشنهادهای سازنده ای تهیه نموده تا در این کمیسیون در قالب یک تفاهمنامه میان دو کشور امضا گردد. پیش از این هم متن تفاهمنامه ای میان دو کشور امضا شده بود اما با پیشنهادی که کوبا مطرح نموده است این متن اصلاح شده که در اجلاس کمیسیون مشترک به امضا خواهد رسید.

او با ابراز تأسف از اینکه دو کشور ایران و کوبا با وجود روابط عمیق سیاسی، روابط قدرتمندی در حوزه مالی ندارند اعلام کرد: درد مشترک ایران و کوبا تجربه تحریم های ظالمانه از سوی آمریکاست و از آنجا که هر دو کشور در خنثی سازی و دور زدن این تحریم ها تجارب خوبی دارند، استفاده و به اشتراک گذاشتن این تجارب می تواند سودمند باشد.

شافعی با تأکید بر اینکه ظرفیت های متنوع و گسترده همکاری میان دو کشور بلااستفاده به جای مانده ادامه داد: به عنوان مثال در بخش معدن کشور کوبا در فراوری نیکل در سطح جهانی پرآوازه است و ایران هم منابع غنی نیکل و کوبالت دارد که می تواند موضوع همکاری مشترک دو کشور باشد. بعلاوه در زمینه شیلات، صنایع غذایی و صنعت اتومبیل سازی ظرفیت های بالقوه زیادی برای همکاری وجود دارد. ایران در صنعت قطعه سازی پیشرفت های خوبی دارد و این حوزه هم می تواند یکی دیگر از زمینه های همکاری باشد.

رئیس اتاق ایران با تأکید بر ضرورت ایجاد زمینه مبادله اطلاعات تجاری و مالی میان دو کشور گفت: تجار دو کشور فاقد اطلاعات کافی از یکدیگر و فرصت های مالی موجود در ایران و کوبا هستند که این به توسعه روابط مالی آسیب زده است.

او با تأکید بر اینکه اتاق ایران و همینطور دولت در پی افزایش سطح روابط مالی با کوبا است اعلام کرد: با توجه به بهبود نسبی کرونا علاوه بر اینکه امکان مبادله مالی بیشتر فراهم شده، آماده اعزام هیات های تجاری به کوبا و پذیرش این هیات ها از این کشور هستیم.

بعلاوه فرزاد مهرانی سرپرست امور بین الملل اتاق ایران نیز گفت: اگرچه برطرف بعضی موانع در جهت توسعه روابط مالی دو کشور از توان اتاق ایران و یا سفارتخانه های دو کشور خارج است اما در خصوص بعضی مسائل امکان تسهیل انها از سوی سفارت وجود دارد. مشکلاتی که عمدتاً از جانب تشکل های بخش خصوصی عنوان می شوند همانند شبکه سازی، تبادل اطلاعات، صدور ویزا و ... مشکلاتی هستند که به راحتی از سوی سفارت قابل پیگیری و برطرف است.

باید پرواز مستقیم میان تهران و هاوانا برقرار گردد

در ادامه این نشست آلبرتو گونزالس کاسالس سفیر کوبا در تهران با ابراز تأسف از اینکه روابط مالی کوبا و ایران به خوبی روابط سیاسی دو کشور پیش نرفته است گفت: این فرایند باید اصلاح گردد. کوبا آماده همکاری با ایران است. همکاری دو کشور به دور زدن بیشتر تحریم ها منجر خواهد شد و این وظیفه اصلی من است.

او با بیان اینکه کوبا به یاری بخش انرژی ایران احتیاج دارد اضافه کرد: همکاری در ساخت واکسن کرونا میان دو کشور تجربه موفقی بود که باید ادامه پیدا کند. ما می خواهیم در زمینه دارو همکاری های بیشتری داشته و از تجربیات و دانش ایران استفاده کنیم. همینطور در حوزه معدن و کشاورزی، صنایع غذایی احتیاجمند آموزش، نوسازی کارخانجات و تجهیزات و سرمایه گذاری هستیم. به علاوه با توجه به اهمیت رسانه در جهانی امروز و نزدیکی سیاسی دو کشور مایل به همکاری های بیشتر در این حوزه نیز هستیم.

او با اشاره به اینکه ایران از فراورینمایندگان خوب مواد غذایی است گفت: ما می خواهیم شرکت های ایرانی در کوبا سرمایه گذاری نمایند. این بازی برد-برد برای دو کشور است. چرا که کوبا می تواند پایگاهی برای صادرات محصولات ایران به امریکای لاتین باشد.

سفیر کوبا با دعوت از بخش خصوصی ایران برای شرکت در نمایشگاهی در کوبا که بیش از 80 کشور جهان در آن حاضر خواهند بود گفت: ما می خواهیم ایران غرفه بزرگی در این نمایشگاه داشته باشد تا همه محصولات خود را به نمایش بگذارد. پیشنهاد من برگزاری نمایشگاه اختصاصی در هاوانا از محصولات ایرانی است.

او با تأکید بر همکاری در حوزه گردشگری به ویژه گردشگری سلامت کفت: باید پروازهای مستقیم میان تهران و هاوانا برقرار گردد. می توانیم با پرواز چارتر ماهانه شروع کنیم که در اولین سفر آن تجار و نمایندگان شرکت های تجاری ایرانی مسافر آن باشند و به هاوانا سفر نمایند. ما می خواهیم شرایطی فراهم کنیم که آشپزهای ایرانی به کوبا بفرایند و غذاهای خوب و متنوع ایرانی را به کوبایی ها بیشتر معرفی کنیم.

سفیر کوبا در ایران گفت: ما آمادگی دارم در بخش صدور ویزا همکاری های بیشتری داشته باشیم و مراحل کار را آسان تر کنیم. آماده ایم ویزا کارت صادر کنیم. ویزاکارت به سرعت و سادگی هنگام پرواز به مسافرین اعطا می گردد. این برای تجار و جهانگرد های دو کشور عالی خواهد بود.

عدم وجود پرواز مستقیم تهران-هاوانا مانع اصلی روابط تجاری دو کشور است

در ادامه شافعی خطاب به سفیر کوبا در تهران گفت: باید به عنوان واقعیت پذیرفت که پایداری روابط سیاسی در سایه توسعه روابط مالی ممکن خواهد بود. و دو کشور باید سطح روابط مالی خود را هر چه زودتر ارتقا داده و به سطح پایداری برسانند.

او با تأکید بر اینکه ایران و کوبا در حوزه محصولات کشاورزی مکمل یکدیگر هستند اعلام کرد: بسیاری از محصولات کشاورزی کوبا جز محصولات وارداتی ایران است و بسیاری از محصولات کشاورزی ایران مورد احتیاج بازار کوبا هستند. و این می تواند به توسعه بیشتر همکاری های مالی دو کشور منجر گردد.

رئیس اتاق ایران با تأکید بر اینکه برقراری پرواز مستقیم میان ایران و کوبا بر سطح تجارت دو کشور اثرگذار است گفت: یکی از موانع بزرگ روابط تجاری ایران و کوبا مشکل حمل ونقل است. برقراری پرواز مستقیم بر جذب جهانگرد و افزایش رفت و آمد تجار اثرگذار است. بنابراین هر دو طرف باید کوشش نمایند این اتفاق بیفتد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1508

به "تور ارزان کوبا: افزایش همکار ی های مالی ایران و کوبا نیازمند حل مسائل حمل ونقلی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان کوبا: افزایش همکار ی های مالی ایران و کوبا نیازمند حل مسائل حمل ونقلی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید