عجیب ترین مرزهای دنیا را بشناسید

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، آشنایی با عجیب ترین مرزهای جهان

جهان سرشار از ویژگی ها و جاذبه های عجیب و غریب است. در واقع مرزها مشخص نماینده حد و حدود کشورها هستند، اما هر مرزی می تواند داستان منحصربفرد خودش را داشته باشد. گاهی مرزها از خطی باریک فراتر می فرایند و می توانند تبدیل به مکانی امیدوارنماینده شوند. بعضی معتقدند مرزها اختلافاتی میان ملل مختلف ایجاد می نمایند، در عین حال مرزهایی در جهان وجود دارند که عامل نزدیکی دو فرهنگ می شوند. در واقع مرزها بخشی اجتناب ناپذیر از منظره جهانی هستند. در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا عجیب ترین مرزهای جهان را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

عجیب ترین مرزهای دنیا را بشناسید

مرز هلند - بلژیک

اگر به شهر کوچک اروپایی بارل قدم بگذارید، بر روی زمین علامت هایی با حروف B و L توجه شما را به خود جلب خواهد نمود. در واقع دو شهر در مرز کشور هلند و بلژیک قرار گرفته اند که به صورت عجیبی با یکدیگر پیوند خورده اند. منطقه بلژیک با نام بارل هرتوگ (Baarle-Hertog) و منطقه هلند با نام بارل نسو (Baarle-Nassau) تعیین شده اند. در واقع این دو منطقه در یک شهر قرار دارند. از این رو دو کشور بلژیک و هلند توافق نموده اند که برای نظم بخشیدن به امور، مرزهای خود را با نصب صلیب های سفید رنگ در پیاده رو های این دوشهر تعیین نمایند. صلیب های سفید رنگ را می توانید حتی در داخل خانه ها، پارک ها و کافه هایی که در میان این مرز قرار گرفته اند هم ببینید. جالب است بدانید که مرزبندی میان دو کشور هلند و بلژیک، در قرون وسطی به تصویب رسیده است و در حال حاضر به یکی از عجیب ترین مرزهای دنیا تبدیل شده است.

مرز روسیه - آمریکا

آیا می دانید ایالات متحده آمریکا و روسیه فقط چند مایل از یکدیگر فاصله دارند؟ یک جفت جزیره سنگی در وسط تنگه برینگ به نام جزایر دیومد وجود دارد. این جزایر به وسیله خط تاریخ بین المللی از هم جدا شده اند که مرز ایالات متحده و روسیه را تعیین می نمایند. بیگ دایمید (Big Diomede) بخشی از روسیه و (لیتل دایمید Little Diomede) متعلق به ایالات متحده آمریکا است. از آنجا که بیگ دایمید (Big Diomede) به علت خط بین المللی زمان 23 ساعت از همتای روسی خود جلوتر است. اغلب این دو جزیره، به ترتیب جزیره فردا و جزیره دیروز نامیده می شوند و این دو جزیره به یکی از جالب ترین و عجیب ترین مرزهای دنیا تبدیل شده اند. نزدیک به 3000 هزار سال پیش اسکیموها در این جزایر زندگی می کردند. امروزه هیچ جمعیت دائمی در این منطقه ها زندگی نمی نمایند.

مرز زامبیا - زیمباوه

رودخانه زامبزی یکی از جالب ترین و عجیب ترین مرزهای دنیا محسوب می گردد. این رودخانه، مرزی طبیعی بین زامبیا و زیمبابوه ایجاد می نماید. این خط مرزی طبیعی را، تنها مرز چهارگانه دنیا می توان دانست. بعبارتی مرزهای بوتسوانا، نامیبیا، زامبیا و زیمبابوه همه در یک مکان با یکدیگر ملاقات می نمایند. برای عبور از زامبیا به زیمبابوه، باید از پل آبشارهای ویکتوریا عبور کرد. از روی پل می توان هر دو کشور را نظاره کرد. در نیمه راه پل، مرز زامبیا قرار گرفته است. درواقع از زیمباوه تا زامیبا ده دقیقه راه است.

مرز آرژانتین، برزیل و پاراگوئه

منطقه فازدو ایگویسو (Foz do Iguaçu) جایی است که برزیل، پاراگوئه و آرژانتین مرزی سه گانه تشکیل می دهند و یکی از عجیب ترین مرزهای دنیا را به وجود می آورند. در این منطقه سه کشور، مرزی مشترک دارند که از همگرایی طبیعی دو رودخانه به نام های پارانا و ایگوازو تشکیل شده است. این مرز سه گانه جزو مهمترین جاذبه های گردشگری این منطقه به تعداد می آیند. گردشگران می توانند از پل بین المللی تنکریدو نافیس (Tancredo Naves) بازدید نمایند. این پل، شهر آرژانتین ورتو ایگواسو (Puerto Iguazú) و همتای برزیلی آن فازدو ایگویسو (Foz do Iguaçu) را به هم متصل می نماید. اتصال این دو کشور با یکدیگر باعث ایجاد تغییراتی در برنامه های مالی، اجتماعی و فرهنگی این کشورها شده است. این کشورها برای نشان دادن همگرایی که در مرزها دارند، ستونی سنگی برپا نموده اند که با رنگ های ملی آن را نقاشی کردند.

مرز اسپانیا - پرتغال

مرز بین اسپانیا و پرتغال که یکی از قدیمی ترین و طولانی ترین مرزهای اروپا است، نوار نامیده می گردد. اگرچه این مرز زمانی اهمیت زیادی داشت، اما توافق نامه شینگن در سال 1985 تمام مرزهای داخلی اروپا را از بین برد و این منطقه را به منطقه ای بدون گذرنامه تبدیل کرد. این مرز، باعث ایجاد جدایی زبانی میان دو کشور شد. تور مرزی در اسپانیا و پرتغال بسیاری از گردشگران را به خود جلب نموده است. زیرا فرصتی برای مقایسه و تضاد این دو فرهنگ فراهم می نماید. با بازدید از این کشورها به خوبی می توان تاثیر کشمکش های سیاسی و مذاکراتی که بر روی مرزبندی صورت گرفته را بر روی جامعه امروزی دید.

مرز لهستان - اوکراین

غالبا مرزهای بین المللی، چیزی فراتر از تابلویی برای خوش آمدگویی و دفتر گمرکی نیستند. اما این امر برای مرز بین لهستان و اوکراین بسیار فرق دارد. بر روی زمین های کشاوزی این دو کشور شکل دو ماهی عظیم دیده می گردد. نیمی از بدن این ماهی ها در یک طرف مرز و نیمی دیگر در طرف دیگر مرز کشیده شده است. این دوماهی که در جهت های متضاد باهم ترسیم شده اند مرز عجیب و غریب لهستان و اوکراین را تشکیل داده اند. این تصویر به وسیله هنرمند لهستانی یاروسلاو کوژارا (Jaroslaw Koziara) خلق شده است. دم یک ماهی در سرزمین لهستان و سر آن در اوکراین است و ماهی دوم هم برعکس ماهی اول کشیده شده است. این تصویر، وحدت بین کشورها را نشان می دهد. بعلاوه تصویر ماهی از کاشت 23 بذر متفاوت ایجاد شده است. بنابراین ماهی های میان دو مرز، نمادی از تنوع محصول در کشاورزی هم هستند.

مرز آمریکا - کانادا

یکی از عجیب ترین و مجذوب کننده ترین مرزهای دنیا را آمریکا و کانادا دارند. چرا که مرز این دو کشور از وسط کتابخانه ای کوچک به نام هاسکل عبور می نماید. ورودی مراجعان به کتابخانه از سمت استان متحده آمریکا است. مراجعان کانادایی می توانند از ورودی آمریکا بدون احتیاج به پاسپورت وارد کتابخانه شوند. مرز بین این دو کشور به وسیله خطی باریک و مشکی بر روی زمین کتابخانه کشیده شده است.

کتابخانه هاسکل در شرایط حساس سیاسی و اجتماعی، تنها محل عاری از نظارت بین المللی محسوب می گردد. به عبارتی این کتابخانه به اسم مکانی برای ملاقاتهای بین المللی عمل می نماید. این بنا در دو کشور جزو آثار تاریخی ثبت شده است. این کتابخانه رایگان هدیه ای از مارتا استوارت هاسکل و پسرش هوراس استوارت هاسکل بود. از آنجایی که هاسکل ها می خواستند کانادایی ها و آمریکایی ها دسترسی مساوی به کتابخانه و خانه اپرا داشته باشند، بنابراین آنها ساخت و ساز در مرز را انتخاب کردند. ساخت و ساز این کتابخانه در سال 1901 شروع شد و خانه اپرا در سال 1904 و کتابخانه در سال 1905 افتتاح شد.

مرز واتیکان - رم

واتیکان کشوری مستقل است که به وسیله شهر رم ایتالیا احاطه شده است. واتیکان هر ساله بازدیدنمایندگان بسیاری را به خود جذب می نماید. گذرگاه مرزی از ایتالیا به استان واتیکان باید یکی از جالبترین نقاط برای سفر باشد. چرا که علی رغم عبور از کشور نو، شما اساساً هنوز در همان شهر هستید!

شهر واتیکان یکی از معدود کشورهای دنیا است که فرودگاه یا بندر دریایی ندارد، بنابراین تنها راه ورود به این کشور خشکی است. به لطف ایستگاه سنت پیتر (St. Peters)، واتیکان 300 متر خط قطار دارد. از خط قطار بیشتر برای حمل بار و افراد مشهوری مانند پاپ استفاده می گردد بنابراین بعید است بتوانید با قطار از مرز عبور کنید. با کمال تعجب، هیچ اتوبوس عمومی یا خط مترو که از مرز عبور کند وجود ندارد، در حالی که اتومبیل ها و اتوبوس های مسافرتی وارد استان واتیکان می شوند، به احتمال زیاد باید با پای پیاده از مرز عبور کنید.برای عبور از مرز، کافی است به میدان سنت پیتر که در استان واتیکان است بروید. شما اکنون ایتالیا را ترک نموده اید و رسما در استان واتیکان هستید.

طاهره یلفانی

  • کاهش محدودیت های سفر به انگلیس با قطر ایرویز
  • شرایط ورود به ترکیه در دوران کرونا
  • کاخ صاحبقرانیه یکی از زیباترین کاخ های تهران

Set your Author Custom HTML Tab Content on your Profile page

منبع: فلای تودی
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1236

به "عجیب ترین مرزهای دنیا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین مرزهای دنیا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید