آموزش تمیز کردن مبلمان و جایگاه منزل (خانه تکانی شب عید)

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، آموزش تمیز کردن مبلمان چرمی، مبلمان چوبی، تمیزکردن رنگ های اکریلیک موجود در مبل، تمیزکردن ویکرهای موجود در مبلمان با استفاده از ترفندهای تمیزکاری ویژه و به روز جهان

آموزش تمیز کردن مبلمان و جایگاه منزل (خانه تکانی شب عید)

جهت دریافت خدمات بازسازی و تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟

تمیز کردن مبلمان نه تنها باعث جذابیت خانه می گردد بلکه عمر مبلمان را هم بیشتر می نماید. تنها با یک روال منظم گردگیری و جاروکشی مبل ها می توانید آن ها را تمیز و خوب نگه دارید.

1. تمیز کردن مبلمان

جاروبرقی کشیدن روی مبل

ساده ترین روش برای تمیز کردن مبلمان این است که به طور منظم هر چند وقت یکبار بر روی آن ها جارو بکشید. دقت کنید که همه مناطق مبل را جارو کنید حتی میان شکاف ها و اطراف مخده ها. قبل از جاروبرقی کردن می توانید یک برس هم روی مبل ها بکشید.

برچسب های راهنما را ببینید

با توجه به برچسب های راهنمای شستشو شما می توانید روش مناسب تمیز کردن مبلمان خود را متوجه شوید. اگر مبلمان شما احتیاج به یک تمیز نماینده حاوی حلال دارد باید آن را تهیه نمایید. هر برچسب معنی منحصر به فردی دارد.

 • w: یعنی استفاده از مواد شوینده مبتنی بر آب.
 • s: یعنی تمیز کردن با استفاده از حلال. تمیز نماینده ای که خشک و به صورت بدون آب می تواند استفاده گردد.
 • ws: یعنی تمیز نماینده ای که هم مبتنی بر آب است و هم می تواند به صورت بدون آب استفاده گردد.
 • x: یعنی تمیز نماینده حرفه ای.

با استفاده از مایع ظرفشویی و آب یک محلول شوینده را در خانه درست کنید

برای درست کردن محلول شوینده مقداری مایع ظرفشویی (از پودر ظرفشویی استفاده نکنید.) را با مقداری سرکه سفید و چند نیشگون از جوش شیرین و آب مخلوط کنید. محلول حاصله را در یک افشانه بریزید تا بتوانید با آن اسپری کنید و به مبارزه با آلودگی ها بروید.

تست کردن محلولی که ایجاد نموده اید بر روی نقطه ای که در معرض دید نباشد

با یک اسفنج محلولی که از مواد بالا درست کردید را ابتدا بر روی قسمتی از وسایل و یا پشت مبل در نقطه ای دور از دید امتحان کنید. اگر متوجه هر گونه تغییر رنگ شدید کار را ادامه ندهید.

رفع کردن لکه با استفاده از اسفنج

اگر لکه ای بر روی مبل وجود دارد؛ یک اسفنج بردارید و آن را آغشته به محلول شوینده نموده و بر روی ناحیه مورد نظر و سایر وسایل بکشید تا تمیز گردد. این کار را چندین دقیقه انجام دهید. با این کار شما باعث می شوید که محلول شوینده به مبل و وسایل نفوذ کند و آلودگی رفع گردد. از بین بردن برخی از لکه ها سخت و زمان بر است.

سریع تمیز کردن ناحیه ای که لکه روی آن به وجود آمده:

اگر به هر دلیلی بر روی مبل و یا اساسیه لکه ای ایجاد شد آن را به سرعت رفع کنید. سرعت عمل شما بسیار مهم است. قبل از اینکه لکه به مبل نفوذ کند آن را از بین ببرید. از مالش و پخش کردن لکه خودداری کنید.

2. تمیز کردن مبلمان چرمی

مبل ها را جاروبرقی بکشید:

همانطور که خانه و سایر لوازم خانه را جارو می کنید مبل ها را نیز جارو بکشید. مخده ها را بردارید و مطمئن شوید که همه جای مبل حتی گوشه های مخفی و دور از دسترس را نیز جارو کنید.

تمیز کردن و مالش با مخلوطی از سرکه:

در یک سطل به میزان مساوی آب و سرکه را مخلوط کنید. سپس یک تکه پارچه تمیز را به این محلول بدست آمده آغشته کنید و توجه کنید که پارچه فقط مرطوب باشد نه خیس. بعد از اینکه پارچه را با محلول مخصوص مرطوب کردید آن را بر روی مبل ها بکشید. استفاده از آب به تنهایی برای پاک کردن گرد و غبار است. برای جلوگیری از جذب گرد و غبار به مبل باید آن را پس از کشیدن دستمال مرطوب با یک پارچه خشک تماما پاک کنید.

 • به میزان مساوی آب لیمو و کرم تارتر را با هم ترکیب کنید. این ترکیب بسیار برای از بین بردن لکه ها از روی مبلمان به رنگ سفید و بژ موثر است. بعد از تمیز کردن مبل با این ترکیب 10 دقیقه صبر کنید و سپس مبل را با یک پارچه تمیز پاک کنید.
 • استفاده از الکل و پنبه نیز برای رفع کردن لکه های جوهر بسیار کاربردی است. بعد از استفاده از الکل و تمیز کردن؛ وسیله مربوطه را با هوای داغ خشک کنید.

رسیدگی به چرم مبل با سرکه و روغن برزک:

ترکیب یک واحد از سرکه با دو واحد روغن برزک برای چرم بسیار خوب است. این ترکیب را خوب مخلوط کنید و با یک پارچه آن را به مدت 10 دقیقه بر روی مبل مالش دهید. این کار چرم گاومیش را بسیار تمیز می نماید.

برای جلوگیری از خشکی و ترک خوردن مبل چرم آن را دور از نور خورشید قرار دهید:

مبلمان چرمی را دور از نور خورشید نگه دارید و زمانی که در اتاق نیستید پرده ها را بکشید. همچنین توجه داشته باشید که مبل های چرمی را دور از وسایل گرمایشی قرار دهید. نور خورشید و وسایل گرمازا عمر چرم را کم نموده و آن را خراب می نمایند.

3. تمیز کردن مبلمان چوبی

مشخص زمان خاتمه استفاده از مبلمان

سعی کنید از پاک نماینده های خفیف برای تمیز کردن مبلمان چوبی بهره ببرید. نحوه استفاده از ماده تمیز نماینده با توجه به مقاومت مبل و رنگ شدگی آن متفاوت است.

 • یک قاعده کلی برای تمیز کردن وسایل چوبی وجود دارد و آن این است که نباید برای تمیز کردن مبل یا وسایل چوبی زیاد از آب بهره ببرید. استفاده از آب زیاد و خیس ماندن مبل باعث باد کردن و تغییر حالت دادن چوب مبل می گردد.

پاک کردن گرد و غبار از روی چوب

با استفاده از یک پارچه تمامی سطوح مبل را از گرد و غبار پاک کنید. برای غبار زدایی از روی مبلمان چوبی از گردگیرهای دستی استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است بر روی آن خش بیندازید. تنها با یک تکه پارچه تمیز گردگیری را انجام دهید.

تمیز کردن مبل چوبی با تینر

با استفاده از تینر نقاشی می توانید چوب و وسایل چوبی را به خوبی پاک کنید و جلا دهید. بعد از پاک کردن مبل باقی مانده مواد را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

 • قبل از استفاده از هر گونه پاک نماینده ابتدا مقداری از آن را بر روی نواحی مخفی از مبل مانند پایین و پایه ها که دور از دید هستند امتحان کنید تا مطمئن شوید که مبلمانتان در مقابل استفاده از آن ماده واکنش نمی دهد.

استفاده از ترکیب تروپنتین و روغن برزک

برای تمیز کردن مبل می توانید از ترکیب تروپنتین و روغن برزک استفاده نمایید. برای درست کردن این ترکیب باید سه چهارم فنجان روغن برزک جوشیده را با یک چهارم فنجان تروپنتین مخلوط کنید. این ترکیب می تواند جایگزین روغن های تجاری مخصوص پاک کردن مبلمان چوبی باشد.

استفاده از پروپنتین و پد پشمی

با استفاده از روغن و پروپنتین می توانید مبلمان چوبی را به خوبی تمیز کنید. از یک پد پشمی و پولیش نیز می توانید بهره ببرید.

 • استفاده از پد پشمی و روغن و مالش آن برای چند دقیقه بر روی مبل چوبی دوام آن را بیشتر می نماید و آن را از آسیب محفوظ می نماید.

واکس مخصوص چرم گاومیش و روغن لیمو

استفاده از واکس و روغن باعث می گردد که چرم ترک نخورد. با یک دستمال روغن را به سطح مبل بمالید.

استفاده از واکس برای محفوظ نگه داشتن مبل

با یک پارچه توری واکس را روی مبل بزنید. استحکام و دوام آن بیشتر خواهد شد.

4.تمیز کردن رنگ های اکریلیک موجود در مبل

استفاده از یک پارچه تمیز برای پاک کردن مبل

با یک پارچه تمیز اقدام به تمیز کردن رنگ های اکریلیک به کار رفته در مبل بکنید. سعی کنید با گردگیری مرتب از کثیف شدن پارچه مبلمان جلوگیری کنید. همچنین مراقب باشید که خش بر روی مبل نیفتد.

از پاک نماینده های شیشه برای تمیز کردن مبل استفاده نکنید

استفاده از شیشه پاک کن ها باعث می گردد که به مرور زمان رنگ مبل از بین برود و مبل خراب گردد. بنابراین از شیشه پاک کن برای تمیز کردن مبلمان استفاده نکنید. همیشه از تمیز نماینده های مخصوص مبل برای تمیز کردن آن بهره ببرید.

رفع کردن خش از روی مبل با استفاده از پولیش پلاستیکی

برای مبل هایی که در رنگ آمیزی آن ها از رنگ اکرولیک استفاده شده می توانید برای تعمیر خش ها از پولیش پلاستیکی بهره ببرید.

5. تمیز کردن ویکرهای موجود در مبلمان

مشخص مواد سازنده

ویکر درواقع اشاره به روش مورد استفاده در ساخت و ساز مبل دارد. ویکر (کنده کاری روی مبل) می تواند از کاغذ؛ چوب دستی و یا بامبو باشد. بنابراین بسته به آن متریالی که در ساخت مبل بکار رفته تمیز کردن آن هم تغییر می نماید.

برداشتن کوسن ها (بالشتک های روی مبل)

در هنگام تمیز کردن مبل کوسن ها را بردارید و هر اینچ از مبل را به خوبی تمیز کنید.

استفاده از سری برس دار جاروبرقی برای تمیز کردن مبل

برای تمیز کردن مبل می توانید از سری مخصوص و برس دار جاروبرقی استفاده نمایید.

 • همچنین برای زدودن گرد و غبار از همه نقاط مبل می توانید از یک قلموی نرم یاری بگیرید.

کشیدن مسواک نرم حاوی صابون بر روی چوب بامبو و خیزران موجود در مبل و استفاده از محلول آب و آمونیاک

 • ابتدا یک واحد آمونیاک را با دو واحد آب مخلوط کنید و کمی مایع ظرفشویی و سفید نماینده نیز به این ترکیب اضافه کنید. این مخلوط بسیار برای تمیز کردن مبلمان مناسب است. برای تمیزکاری از یک فلموی نرم و یا پارچه بهره ببرید.
 • چون از آمونیاک استفاده می کنید حتما از دستکش استفاده نمایید. ترکیب سفید نماینده و آمونیاک گاز های فوق العاده سمی فراوری می نماید. اگر در حین کار احساس سرگیجه و تهوع داشتید بلافاصله محیط را ترک کنید و هوای تازه دریافت نمایید.
 • با ملایمت اقدام به تمیز کردن مبل ها کنید. استفاده از هر گونه وسیله ساینده باعث آسیب رسیدن به مبل می گردد.
 • برای تمیز کردن قسمت هایی که در ساخت أن ها از چوب های ظریف و کاغذی استفاده شده تنها از یک دستمال مرطوب بهره ببرید.
 • احتیاجی نیست که ویکر های مبل را مرتبا تمیز کنید. پاک کردن آن ها یک یا دو بار در سال کافیست.

استفاده از نور خورشید برای خشک کردن مبل

برای خشک شدن مبل چوبی آن را در معرض نور خورشید قرار دهید چرا که خشک شدن مبل چوبی بسیار طول می کشد. اما نور خورشید خشک شدن را سرعت می دهد.

 • به هیچ وجه روی مبلی که کاملا خشک نشده نباید بنشینید.
 • قرار دریافت مداوم مبلمان و جایگاه در زیر نور خورشید هم باعث آسیب دیدن مبل می گردد. بنابراین هر چند وقت یکبار مبل ها را گردش دهید و جایگاهشان را عوض کنید.

مبلمان چوبی را دور از رطوبت نگه دارید

رطوبت به تدریج باعث اعوجاج و از بین رفتن چوب مبل می گردد. مراقبت از مبلمان چوبی به نحوی است که نباید آن را در محل مرطوب و یا خیلی خشک نگه دارید.

 • حتی اگر شما در بیابان زندگی می کنید باید هر از گاهی یک دستمال مرطوب را بر روی ویکر های مبلتان بکشید. زیاد ماندن مبل چوبی در آفتاب نیز باعث ترک خوردن و خراب شدن آن می گردد.

گروه خانه داری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 291

به "آموزش تمیز کردن مبلمان و جایگاه منزل (خانه تکانی شب عید)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تمیز کردن مبلمان و جایگاه منزل (خانه تکانی شب عید)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید