کشف سکونتگاه 10500 سالۀ شکارچیان عصر حجر

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، باستان شناسان انگلیسی پیروز به کشف یک سکونتگاه 10500 ساله شده اند که اطلاعات تازه ای را دربارۀ زندگی مردم در دوران پیش از ظهور کشاورزی در اختیار محققان می گذارد.

کشف سکونتگاه 10500 سالۀ شکارچیان عصر حجر

خبرنگاران | گروهی از باستان شناسان دانشگاه های چستر و منچستر در حفاری هایی که در نزدیک شهر اسکاربروی انگلستان انجام داده اند، بقایای یک سکونتگاه باستانی را کشف نموده اند که متعلق به شکارچیان عصر حجر است و حدود 10500 سال قدمت دارد.

به گزارش خبرنگاران ؛ در میان یافته های این سایت باستانی، استخوان های حیوانات شکار شده، ابزار ها و سلاح های ساخته شده از استخوان، شاخ حیوانات و سنگ و همینطور آثاری نادر از کار با چوب وجود دارد. این منطقه در گذشته در ساحل یک جزیرۀ کوچک در میان یک دریاچۀ باستانی قرار داشته است. در طی هزاران سال این دریاچه با رسوبات گیاهی پر شده و به تدریج این سایت باستانی را در زیر خود پنهان نموده است.

دکتر نیک اوورتون از دانشگاه منچستر گفت: پیدا کردن چنین آثار کهنی که اینقدر خوب حفظ شده باشند واقعا مورد نادری است. در دورۀ میان سنگی در بریتانیا هنوز کوزه گری و کار با فلز وجود نداشته است و بنابراین پیدا کردن بقایایی مثل استخوان و چوب که معمولا دوام زیادی ندارند، می تواند به ما یاری کند تا دربارۀ شیوۀ زندگی این مردم اطلاعات ارزشمندی به دست بیاوریم.

تحلیل یافته های این سایت می تواند تصورات قبلی دربارۀ اجتماعات پیش از تاریخ را تغییر بدهد. مثلا تحلیل استخوان ها نشان می دهد که این مردم ردیف گسترده ای از حیوانات را شکار می نموده اند؛ از پستانداران بزرگ مثل انواع گوزن گرفته تا سگ های آبی و همینطور پرندگان آبزی. بعلاوه از آثار یافت شده معلوم شد که این مردمان باستانی بعضی از بخش های بدن حیوانات را تعمدا در باتلاق های منطقه می ریخته اند.

گروه باستان شناسان بعلاوه دریافتند که بعضی از سلاح های ساخته شده از استخوان و شاخ حیوانات، دارای تزئیناتی هم بوده اند و قبل از اینکه دور ریخته شوند کاملا شکسته و خرد شده بودند. از نظر باستان شناسان این نشان می دهد که این مردم، شکار و مصرف حیوانات را یک جور عمل مقدس به حساب می آورده اند و قوانین دقیقی برای نوع رفتار با به جای مانده های غذا و ابزار های شکارشان داشته اند.

طبق گفتۀ دکتر امی گری جونز از دانشگاه چستر: مردم معمولا فکر می نمایند که شکارچی-گردآورندگان ماقبل تاریخ، تا قبل از ظهور کشاورزی، همواره بر لبۀ پرتگاه گرسنگی زندگی می نموده اند و همواره در جستجوی غذا از جایی به جای دیگر کوچ می نموده اند. اما ما در اینجا مردمی را می بینیم که در یک شبکۀ غنی از سکونتگاه ها زندگی می نموده اند؛ آن ها برای تزئین اشیاء وقت می گذاشته اند و دربارۀ نحوۀ دور ریختن بقایای حیوانات و ابزار های فرسوده شان قواعد مشخصی داشته اند. معلوم است که این آدم ها برای بقا با دشواری روبرو نبوده اند. آن ها خیلی خوب با محیط سازگار شده بودند و رفتار ها و عادات حیوانات ساکن منطقه را به خوبی می شناخته اند.

گروه باستان شناسی امیدوار است که تحقیقات آینده در این سایت و جا های دیگر بتواند فهم بیشتری از ارتباط مردمان ماقبل تاریخ با محیط زندگی شان به ما بدهد. تحلیل رسوبات گیاهی منطقه نشان می دهد که چه گوناگونی گیاهی و جانوری وسیعی در این منطقه وجود داشته و تحقیقات بیشتر می تواند به ما نشان بدهد که انسان ها در طول زمان چه تاثیری بر این محیط گذاشته اند.

منبع: فرادید
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1677

به "کشف سکونتگاه 10500 سالۀ شکارچیان عصر حجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سکونتگاه 10500 سالۀ شکارچیان عصر حجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید