پیش بینی هواشناسی امروز 30 دی 99؛ برف و باران در 11 استان همراه با افت شدید دما

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به کاهش 7 تا 20 درجه ای دما در بیشتر مناطق کشور از بارش برف و باران در 11 استان و کولاک برف و وقوع بهمن در برخی مناطق خبر داد.

پیش بینی هواشناسی امروز 30 دی 99؛ برف و باران در 11 استان همراه با افت شدید دما

بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز بارش برف و باران و وزش باد شدید در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، غرب کردستان و به صورت پراکنده در گیلان و مازندران روی می دهد.

فردا در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، لرستان، ایلام، گیلان و مازندران بارش برف و باران پیش بینی شده است. پنجشنبه در سواحل دریای خزر، شمال شرق، دامنه های جنوبی البرز، غرب، شمال غرب، دامنه ها و ارتفاعات زاگرس مرکزی و شمالی و بخش هایی از مرکز و جمعه در شمال شرق کشور بارش برف و باران پیش بینی می شود.

همچنین با توجه به بارش برف و وزش باد شدید در شمال غرب، دامنه ها و ارتفاعات البرز کولاک برف و در ارتفاعات البرز مرکزی وقوع بهمن دور از انتظار نیست.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی با توجه به نفوذ توده هوای سرد دمای هوا در بیشتر مناطق کشور به طور محسوسی کاهش خواهد یافت. بیشترین کاهش دما در شمال شرق و شرق بین 15 تا 20 درجه، شمال غرب، دامنه های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر بین 10 تا 15 درجه و در غرب، مرکز، بخش هایی از جنوب و جنوب غرب کشور بین 7 تا 10 درجه پیش بینی شده است.

سازمان هواشناسی همچنین طی اطلاعیه از کاهش 7 تا 20 درجه ای دما در بیشتر مناطق کشور طی پنجشنبه 99/11/2 تا شنبه 99/11/4 خبر هشدار هایی را به شرح زیر برای کشاورزان صادر کرد.

توصیف سامانه اول: کاهش شدید دما

زمان شروع: اوایل وقت پنجشنبه 99/10/2

زمان خاتمه: اواخر وقت شنبه 99/11/4

نوع مخاطره: پنجشنبه 99/11/02 کاهش 7 تا 12 درجه دما در شمالغرب، غرب و سواحل دریای خزر

جمعه 99/11/03: کاهش 7 تا 12 درجه دما در جنوب غرب و جنوب، مرکز، شمالغرب کشور و سواحل دریای خزر و کاهش 12تا 20 درجه دما شمالشرق و شرق کشور

شنبه 99/11/04: ماندگاری هوای سرد در غالب مناطق کشور

منطقه اثر:

پنجشنبه 99/11/2 نیمه شمالی

جمعه 99/11/3 نیمه جنوبی

شنبه 99/11/4 جنوب شرق

اثر مخاطره: خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی

توصیه:

مزارع و باغات: استفاده از کود های مناسب جهت کاهش تنش سرمایی - انتقال نهاده های کشاورزی به مکان های مناسب با توجه به سرما و افزایش رطوبت - عدم انجام عملیات یخ آب زمستانه در دما های کمتر از منفی 10درجه سانتیگراد - تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف (به خصوص صیفی جات استان بوشهر و هرمزگان) - حفاظت از مزارع گوجه فرنگی و صیفی جات در برابر سرما.

سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما - کنترل دما و رطوبت انبار ها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی.

سالن های مرغداری و دامداری: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما - تامین ذخیره آب آشامیدنی مورد نیاز روزانه دام با توجه به احتمال یخ زدگی آب - اطمینان از خشک بودن بستر جهت بالا بردن توانایی دام به مقاومت در برابر تنش سرما - تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما - جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها - پایش آنفولانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها با توجه به کاهش دما - پایش تب برفکی در دامداری ها.

استخر های پرورش ماهی: عدم کوددهی به استخر های پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل کاهش دما - شکستن یخ آب سطح استخر ها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها.

عشایر و زنبوردارای: خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و مراتع با توجه به کاهش دما - عایق بندی و محافظت از کندو ها در مقابل کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلنی ها جهت زمستان گذرانی.

ماشین آلات و ادوات کشاورزی: تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر - استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما.

توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید تا خیلی شدید

زمان شروع: اوایل وقت چهارشنبه 99/11/1

زمان خاتمه: اواخر وقت جمعه 99/11/3

نوع مخاطره: وزش باد شدید تا خیلی شدید 70 تا 90 کیلو متر بر ساعت

منطقه اثر: اردبیل، گیلان، مازندران، ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، یزد، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه.

پنجشنبه 99/11/2: گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان.

جمعه 99/11/3: جنوب فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان

اثر مخاطره: خسارت به گلخانه ها و تاسیسات کشاورزی و احتمال شکستن درختان

توصیه:

  • استحکام نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد
  • خودداری از محلول پاشی و سم پاشی
  • استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها
  • عایق بندی و محافظت از کندو ها
  • استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت
  • با توجه به باد و سرما در مناطق سردسیر، دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب های سالن ها اقدام کنند
  • سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند
  • عدم انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد
  • عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین
منبع: فرارو
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 923

به "پیش بینی هواشناسی امروز 30 دی 99؛ برف و باران در 11 استان همراه با افت شدید دما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی هواشناسی امروز 30 دی 99؛ برف و باران در 11 استان همراه با افت شدید دما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید