طوفان و تگرگ در راه این استان ها

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرنگاران: سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های جوی طی امروز و فردا برای بعضی استان ها از وزش باد شدید موقتی در سراسر کشور اطلاع داد.

طوفان و تگرگ در راه این استان ها

به گزارش تسنیم، پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز در استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش باران همراه با رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در منطقه ها مساعد ریزش تگرگ پیش بینی شده است.

شدت بارش های امروز برای استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و سواحل غربی دریای خزر است. فردا دوشنبه سامانه بارشی در منطقه ها ذکرشده فعالیت خواهد داشت و شدت بارش ها برای سواحل دریای خزر است. سه شنبه بارش ها در مازندران، گلستان و خراسان شمالی ادامه خواهد داشت و در منطقه های از شمال شرق، شمال غرب و ارتفاعات البرز بارش خفیف باران پیش بینی می گردد.

چهارشنبه در بخش هایی از شرق کشور و سواحل غربی دریای خزر و پنجشنبه در سواحل دریای خزر ابرناکی و بارش خفیف و پراکنده روی می دهد. طی امروز و فردا در بیشتر منطقه ها کشور به ویژه در مرکز، جنوب و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز وزش باد شدید روی می دهد که در منطقه ها مستعد باعث خیزش گردوخاک می گردد.

اوایل وقت امروز نیمه غربی خلیج فارس و از بعدازظهر امروز تا چهارشنبه شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهد بود. طی روزهای یکشنبه تا سه شنبه نیز دریای خزر مواج پیش بینی شده است.

رستوران های روباز مشهد

رستوران نزدیک حرم مشهد

فهرست وسایل سفر به مشهد با اتوبوس

توصیف سامانه اول: تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های جوی

زمان خاتمه: دوشنبه 1402/02/25

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید، در نقاط مستعد گردوخاک، در بعضی نواحی تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/24: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران.

دوشنبه 1402/02/25: نیمه شرقی آذربایجان شرقی، گیلان، مازندران، گلستان، شمال خراسان رضوی، اردبیل، خراسان شمالی.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی و مستعد احتمال سقوط سنگ.

توصیه: عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

توصیف سامانه دوم: افزایش نسبتاً شدید گرادیان فشاری

زمان آغاز: یکشنبه 1402/02/24

زمان خاتمه: یکشنبه 1402/02/24

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/24: تهران، سمنان، اصفهان، خراسان شمالی، قم

اثر مخاطره: در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال ها.

توصیف سامانه: نفوذ گرد و غبار و افزایش گرادیان فشاری

زمان آغاز: یک شنبه 1402/02/24

زمان خاتمه: دوشنبه 1402/02/25

نوع مخاطره: نفوذ غبار و وزش باد شدید و آلودگی هوا

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/02/24: خوزستان، ایلام، کردستان، لرستان، کرمانشاه.

دوشنبه 1402/02/25: خوزستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، کردستان.

اثر مخاطره: در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، بخ ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال ها.

توصیف سامانه: وزش باد شدید شمال غربی و افزایش ارتفاع امواج

زمان آغاز: صبح یکشنبه 1402/02/24

زمان خاتمه: اواخر وقت دوشنبه 1402/02/25

نوع مخاطره: وزش باد شدید شمال غربی با حدبیشتر سرعت 20 متر بر ثانیه و افزایش ارتفاع امواج بین 1.5 تا 2.5 متر

منطقه اثر: خلیج فارس و تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و آسیب به شناورهای سبک، تفریحی، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: ممنوعیت در عملیات تفریحی به ویژه غواصی و شنا، ممنوعیت در سفرهای دریایی با شناور سبک، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی به ویژه در فراساحل.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1402 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1722

به "طوفان و تگرگ در راه این استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان و تگرگ در راه این استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید