آب گرفتگی در 16 استان

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، مریم سرخوش-فاطمه حافظی- خبرنگار:ورود سامانه بارشی جدید در روزهای گذشته، نیمه اول آبان را به روزهای پرحادثه ای تبدیل نموده است؛ سیلاب در لرستان، آب گرفتگی در البرز و بروز مسائل تنفسی برای خوزستانی ها از پیامدهای بارش در روزهای گذشته بود.

آب گرفتگی در 16 استان
 • امدادرسانی در 16 استان

رئیس سازمان امداد و نجات کشور با اشاره به وقوع سیل و آب گرفتگی در بعضی استان های کشور به فروشگاه اینترنتی هرپو می گوید: 16 استان آذربایجان غربی، البرز، اصفهان، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، زنجان، سمنان، کردستان، کرمانشاه، قزوین، قم، لرستان، مرکزی و همدان متاثر از سیل و آب گرفتگی هستند. مرتضی سلیمی با بیان این که در 37شهر، روستا و مناطق عشایرنشین به 753 نفر امدادرسانی شده است، می افزاید: همچنین تخلیه آب از 105 واحد مسکونی و تجاری اجرا شده است.

 • خسارت های سیل در لرستان

البته مسئولان لرستانی، علاوه بر تاکید بر امدادرسانی، از خسارت های سیلاب اخیر به این استان هم خبر می دهند؛ خسارت ها در حالی در لرستان به بار آمده اند که فقط چند ماه از سیل ویرانگر نوروز سال جاری در لرستان می گذرد.

 • گفت وگوی مردمی لرستان

یکی از اهالی منطقه کرگانه خرم آباد به فروشگاه اینترنتی هرپو می گوید: در طی این 7-8 ماه هیچ کاری برای قسمت ساحلی و دیواره رودخانه انجام نداده اند تا باز هم ترس و وحشت برای ما باقی بماند. رضا زینی با بیان این که بر اثر بارندگی های اول سال، دیواره ها شسته شده و با کمترین بارش ها اتفاقات ناگوار به وجود می آید، می افزاید: مسئولان فقط تخلیه کردن منازل را یاد گرفته اند. چند شب به استادیوم برویم، تکلیف زار و زندگی مان اینجا چه می گردد؟ یکی از اهالی معمولان هم تاکید می نماید: در سیل قبل زندگی مان را از دست دادیم و حالا وضع به حدی خراب است که با کمترین میزان بارش راه های ارتباطی مسدود می شوند.

 • قطع راه های ارتباطی در پلدختر

بخشدار معمولان نیز با بیان این که سیلاب و بالا آمدن آب رودخانه های فصلی در اثر بارندگی های اخیر موجب قطع ارتباط اهالی مناطق بن لار و زیودار شده بود به فروشگاه اینترنتی هرپو می گوید: پل موقتی که پس از سیل فروردین 98 برای ایجاد ارتباط روستاهای طاق عباسعلی، لیت بر، کلات، کلات برآفتاب، چم حیدر و زیر انبار در بستر رودخانه جایگزین پل قبلی شده بود، در بارندگی های اخیر تخریب شد.

سید حبیب الله موسوی با بیان این که با تخریب این پل موقت راه ارتباطی 460 خانوار یعنی 2050 نفر در این روستاها قطع شده است، می افزاید: عرشه پل اصلی برای ارتباط این روستاها از سوی راهداری شهرستان پلدختر نصب شد، اما به دلیل ایجاد نشدن خاکریز با بارندگی اخیر مجددا تخریب شد. وی همچنین از قطع شدن راه ارتباطی 300 خانوار روستایی با 1200 نفر جمعیت در روستای بن لار پس از تخریب پل موقت مونه هم خبر می دهد که البته عباس شرفی، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان، از بازگشایی آن می گوید.

با همه این خسارت ها اما گودرز امیری، معاون امورعمرانی استاندار لرستان تاکید می نماید: همه راه های ارتباطی استان برقرار است. حسن رضاییان، فرماندار پلدختر هم از برقراری راه ارتباطی روستاهای مناطق بن لار و زیودار این شهرستان که در بارش های اخیر قطع شده بود، خبر می دهد و به فروشگاه اینترنتی هرپو می گوید: در صورت مساعد بودن هوا در 3 تا 4 روز آینده مشکل تردد اهالی منطقه زیودار حل خواهد شد.

 • آماده باش در البرز ادامه دارد

البرز هم مانند بیشتر استان های کشور از هفته پیش شاهد بارندگی های شدید بود. این بارندگی ها که هنوز هم ادامه دارد، بیشتر از همه شهرستان ها در کرج رخ داد. سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز به فروشگاه اینترنتی هرپو می گوید: دوشنبه از ظهر تا ساعت 20 عصر در کرج 21 میلی متر، طالقان 3/4 میلی متر، هشتگرد 4/17 میلی متر، اشتهارد 4/23 میلی متر، دیزین 4 میلی متر، نظرآباد 6/9 میلی متر و آسارا 2/7 میلی متر باران بارید.

محمدرضا فلاح نژاد البته با تاکید بر این که با وجود بارندگی شدید و آب گرفتگی های مقطعی همه جهتها باز است، می افزاید: بارش ها در استان به ویژه نیمه شمالی و غربی همچنان ادامه دارد. محمد یساولی، رئیس سازمان آتش نشانی کرج، هم با اشاره به انجام 64 عملیات امدادی برای تخلیه سیلاب از واحد مسکونی و تجاری و انتقال خودرو در این شهر می گوید: در عملیات متعدد دوشنبه شب 235 نیروی آتش نشان به همراه 87 خودرو مشارکت داشتند. 3 مورد حریق کنتور برق هم رخ داد که اطفا شد.

 • بالا آمدن فاضلاب در اهواز

در خوزستان اما فقط مشکل بارندگی و آب گرفتگی نبود. مشکل هر ساله بالا آمدن فاضلاب پس از بارندگی ها و همچنین بروز مسائل تنفسی برای شهروندان بعد از اولین بارش های پاییزی اتفاقی بود که بارندگی اهواز را متفاوت می کرد. مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب اهواز در این باره می گوید: شبکه فاضلاب اهواز توان و تحمل بارندگی بیش از 15 میلی متر را ندارد. بهنام مریدی با بیان این که فقط در روز دوشنبه در مدت یک ساعت 60 میلی متر بارندگی در اهواز رخ داده است، می افزاید: منطقه شلنگ آباد و شهرک دانشگاه از نقاط حاد اهواز در آب گرفتگی ها بودند. رسولی یکی از شهروندان اهوازی است که اتفاقا در منطقه شلنگ آباد زندگی می نماید. او می گوید: هر سال وضع ما همین است. به محض بارش باران آب های سطحی با فاضلاب کوچه و معابر را می گیرند و باید از میان فاضلاب تردد کنیم. مسئولان هر بار که باران می آید وعده برطرف مشکل می دهند، اما هر سال شاهد این اتفاق هستیم.

 • نفس تنگی مردم

شهروند دیگری هم که بعد از بارش های پاییزی به بیمارستان مراجعه نموده است، از بروز مسائل تنفسی با هر بار بارندگی خبر می دهد و می گوید: سال جاری همه از هرس درختان کنوکارپوس خبر می دادند و می گفتند مشکل تنفسی کمتر پیش می آید. اما من دچار مشکل شدم و به بیمارستان مراجعه کردم. یا باید از گرد و غبار در عذاب باشیم یا حتی به وقت بارندگی ها مسائل تنفسی آزارمان دهد. غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، پیش از این به فروشگاه اینترنتی هرپو گفته بود: در 3 سال گذشته درختان کنوکارپوس را هرس کردیم و بعد از هرس، نتایج خوبی گرفتیم. تعداد مراجعه شهروندان به بیمارستان ها از 20 هزار نفر به حدود هزار نفر کاهش پیدا کرد. این در حالی است که طبق اعلام علوم پزشکی اهواز در 24 ساعت شاهد مراجعه 4400 نفر در نتیجه مسائل تنفسی بعد از بارش به بیمارستان بودیم.

 • خسارت هر ساله سیل به عباس آباد

وقوع سیل در حاشیه شهر و رودخانه عباس آباد شهرستان ساوه در استان مرکزی هم مانند مشکل خوزستانی ها، هر ساله است. سیلابی که، به گفته فرماندار ساوه، با تغییر جهت جریان آب کنترل و با توجه به بارش های پیش رو و با ایجاد یک بند جدید جهت آن از مناطق مسکونی منحرف خواهد شد. هر چند یکی از ساکنان محله عباس آباد ساوه گلایه های زیادی را به دلیل برطرف نکردن مسائلی که طی سال های گذشته تاکنون وجود داشته مطرح می نماید.

سجاد بیگلری به فروشگاه اینترنتی هرپو می گوید: سیلی که طی چند روز گذشته رخ داد، دقیقا مشابه اتفاقی بود که سال گذشته هم با آن روبرو بودیم. تنها تدبیر مسئولان این منطقه برای جلوگیری از چنین مسائلی پر کردن خاک در جهتهای عبور آب است. از سال گذشته تاکنون هیچ اقدام ویژه ای انجام نشده و سیلاب این روزها هم تایید همین بی توجهی هاست. وی ادامه می دهد: ما در 100 متری مردم آپارتمان نشین ساوه قرار داریم، اما هیچ اقدام عمرانی برای این محله انجام نشده است.

روز دوشنبه با بارش باران دوباره رودخانه طبق روال هر سال طغیان کرد و آب وارد خانه های مردم شد. هر چند که مسئولان می گویند تنها خسارت موجود به مردم این منطقه فقط به چند خودرو محدود می گردد، اما همین که آب وارد خانه ها می گردد هم خسارت است و از نگاه مسئولان دور می ماند. علی میرزایی، فرماندار ساوه با بیان این که طغیان رودخانه از سمت روستای یولاق و بالادست موجب ایجاد سیل در منطقه عباس آباد جنوبی ساوه شده است به فروشگاه اینترنتی هرپو می گوید: جهت رودخانه در ارتفاعات عباس آباد دو شاخه است و یکی از این جهتها که به روستا منتهی می شد با ایجاد خاکریز بسته شده بود، اما با بارندگی های چند روز اخیر، طغیان کرد و جهت مسدود شد.

 • سیلاب در معابر قزوین

قزوینی ها هم روزهای پر بارشی را پشت سرگذاشتند. هر چند سازمان پسماند شهرداری قزوین از کنترل آب گرفتگی معابر و سیلاب های احتمالی ناشی از بارندگی در شهر خبر می دهد، اما بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر این استان، 174 واحد مسکونی و تجاری با آب گرفتگی های شدید روبرو شدند. حسن آصفی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر قزوین، با بیان این که در تاکستان، بوئین زهرا و قزوین به افراد و مکان های آسیب دیده از سیل و آب گرفتگی امدادرسانی شده است، اظهار می نماید: در روستاهای دستجرد و نرجه از توابع تاکستان، سد خاکی بالاخانلو در بوئین زهرا و کوهین، دودهه، یله گنبد و جم جرد از توابع شهرستان قزوین خدمات هلال احمر ارائه و طی روزهای اخیر 174 واحد مسکونی و تجاری تخلیه آب شده اند.

 • بارش خسارت زا در خدابنده زنجان

زنجانی ها هم در بارندگی های اخیر با افزایش میانگین بارش باران روبرو شدند و شهرستان خدابنده بیشترین بارش های استان را به خود اختصاص داد. بارش هایی که موجب آب گرفتگی 37 خانه روستایی اردهین، عموکندی و سراب این شهرستان شد. همچنین 25 سالن نگهداری دام سبک و سنگین و صندلی علوفه هم با مسائل آب گرفتگی روبه رو شدند و کانال سنگی روستای دربند این شهرستان هم تخریب شد.

هر چند به گفته شهرام میرزایی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر زنجان، هشدارهای سازمان هواشناسی مبنی بر سیلابی شدن مسیل ها و آماده باش نیروهای امداد و نجات این سازمان به صورت 24 ساعته کاهش خسارت جدی بارش باران را به همراه داشته و در حال حاضر آب از همه منازل تخلیه شده است. البته زنجانی ها از امروز (چهارشنبه) هم با بارش های قابل توجهی روبه رو خواهند بود. بر اساس اعلام رسول همتی، سرپرست اداره کل سازمان هواشناسی زنجان، پس از توقف کوتاه مدت بارش ها از روز گذشته، سامانه جدید بارشی از امروز وارد استان می گردد و رگبار باران همراه با رعد و برق پدیده جوی شهرهای استان تا انتها هفته خواهد بود. بنابرگزارش ها، سامانه بارشی جدید از روز دوشنبه (6 آبان) از سمت غرب وارد کشور شده است و در نتیجه فعالیت آن، بارش باران در بیشتر مناطق کشور و بارش برف در ارتفاعات تا انتها هفته تداوم دارد.

 • ادامه بارندگی ها در نیمه شرقی

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی می گوید: امروز (چهارشنبه) با تداوم فعالیت این سامانه در نیمه غربی کشور بارش باران ادامه دارد و در نیمه شرقی بارش پراکنده پیش بینی می گردد. صادق ضیاییان می افزاید: فردا (پنجشنبه) هم گستره فعالیت این سامانه در شمال شرق و شرق است و در دامنه های البرز شرقی و استان های سیستان و بلوچستان نیز رگبار باران، گاهی همراه با رعد و برق خواهیم داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 7

به "آب گرفتگی در 16 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب گرفتگی در 16 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید