نامه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به وزیر بهداشت

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نامه ای به وزیر بهداشت بر استفاده از سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت اقلام سلامت محور (تیتک) برای نظارت هوشمند و توزیع سیستمی واکسن کرونا تاکید کرد.

نامه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به وزیر بهداشت

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی مویدی خرم آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نامه ای به نمکی، وزیر بهداشت با اشاره به مخاطرات مربوط به تأمین و توزیع غیرسیستمی واکسن کرونا بر ضرورت رهگیری و ردیابی واکسن کرونا تأکید کرده است.

در نامه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به وزیر بهداشت آمده است:

پیرو مکاتبات پیشین در خصوص رهگیری و ردیابی سیستمی واکسن کرونا در سراسر زنجیره تأمین، توزیع و مصرف مطابق گزارش های واصله، با تأمین ارز دولتی موردنیاز برای واردات واکسن کرونا به کشور، مسئولیت واردات 16 میلیون دوز واکسن به ارزش 200 میلیون دلار به هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران و مسئولیت توزیع واکسن به معاونت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی واگذار شده است.

با توجه به نبود زیرساخت های سامانه ای برای ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت واکسن در معاونت بهداشت، احتمال بروز تخلفات و مفاسد گسترده نظیر خروج واکسن از زنجیره توزیع و قاچاق معکوس به کشورهای همسایه، ورود اقلام تقلبی به زنجیره توزیع به نام واکسن، شکل گیری بازار سیاه، دریافت چندباره واکسن توسط افراد فاقد شرایط و ... وجود دارد.

با عنایت به مسائل فوق و برخی تجربیات ناموفق گذشته که منجر به ایجاد بازار غیر رسمی در زمینه برخی از اقلام مقابله با کرونا شده است، در صورت عدم اتخاذ تدابیر مناسب، امکان تبدیل شدن یک موفقیت ملی به یک بحران و مخاطره امنیت ملی دور از انتظار نیست. لذا به منظور پیشگیری از مخاطرات احتمالی، پیشنهادهایی به این شرح ارائه می شود:

استفاده از ظرفیت سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت محور (تیتک) در سازمان غذا و دارو، با هدف رصد توزیع و عرضه واکسن (بر اساس واحد فراورده) در طول زنجیره تامین و جلوگیری از ورود واکسن های تقلبی به زنجیره (اعم از واکسن های وارداتی و تولید داخل) با توجه به لزوم تزریق چندمرحله ای واکسن کرونا به افراد برای ایجاد اثربخشی، ضروری است افراد واجد شرایط، در هر مرحله نوع یکسانی از واکسن کرونا را دریافت نمایند و این موضوع ضرورت رصد سیستمی توزیع واکسن و واکسیناسیون را دوچندان می کند. از سوی دیگر در صورت ایجاد عوارض احتمالی ناشی از واکسیناسیون نیز بایستی افراد و واکسن های استعمال شده قابل ردیابی و رهگیری الکترونیک باشند.

در حال حاضر توزیع واکسن در 12000 داروخانه کشور با استعلام کد ملی هر فرد (هویت سنجی)، استعلام شناسه هر واکسن (اصالت سنجی) و سپس از رده خارج کردن واکسن های استعمال شده، از طریق سامانه تیتک فراهم است.

در انتها این نامه نیز آمده است: در راستای پیشگیری از قاچاق، تقلب، عرضه خارج از شبکه و مخاطرات امنیتی، بهداشتی و سلامتی مربوطه، خواهشمند است دستور فرمایید تدابیر فوق برای تأمین و توزیع واکسن کرونا در دستور کار قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 949

به "نامه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به وزیر بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به وزیر بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید