درخواست وزیر بهداشت از بزرگان اقتصاد : نظام سلامت را دریابید

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، وزیر بهداشت در یادداشتی اینستاگرامی ضمن مقایسه تاب آوری مالی ایران نسبت به سایر کشورها در بحران کرونا، نوشت: اقتصاد ما کوچک نشد ولی درآمدهای مالی بیمارستان هایمان، توان جسمی و دریافتی نیروهای صدیقمان و آنچه باید می گرفتیم آب شد. بزرگان اقتصاد یادتان نرود که در این بلوا اگر نظام سلامت فرو ریخت، اگر تاب آوری خدمت گزاران این عرصه از دست رفت، اگر دارو و تجهیزات نبود مالی برپا نخواهد ماند.

درخواست وزیر بهداشت از بزرگان اقتصاد : نظام سلامت را دریابید

به گزارش خبرنگاران، دکتر سعید نمکی با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود به تاثیر کرونا بر ابعاد جامعه پرداخت و نوشت: دیروز آمار تاثیر کرونا بر اقتصاد کشورها را مرور می کردم. با بلندپروازی خود را با یکی از کهن ترین اقتصادها و صاحب مستحکم ترین زیرساخت های بهداشت و درمان اروپا یعنی کشور بریتانیا مقایسه کردم.

اقتصاد آنها 25 درصد و اقتصاد کشور عزیزمان 3.5 درصد کوچک شده بود. احساس غرور کردم، بر خود بالیدم که در اوج تحریم های ظالمانه که همه منتظر فروپاشی ما بودند اینگونه از سهمگین ترین بلای قرن در مسابقه ای نابرابر همچون ققنوس از خاکستر خویش سر برآوردیم. لطف الهی، دعای خانواده شهدا و مردمی که با دل های سرشار از ایمان و کوشش شبانه روزی همگان افتخارآفرین شد.

اما یادمان نرود که در همه گیری بیماری های عفونی چرخ های صنعت و فراوری در همه عرصه ها آن موقع می چرخد که کارگر و کشاورز و تاجر و کاسب و فعال مالی اولاً بیمار نباشند و ثانیاً هراس از ابتلا به بیماری و تشویش از فقدان مراقبت های مورد احتیاج خانه نشینشان نکند. در و دیوار و ماشین آلات بدون نیروی انسانی سالم گچ و سیمان و آهن پاره ای بیش نیست.

فراموش نکنیم که چگونه با هجمه موج اول بیماری نظام سلامت با تکیه بر همت، غیرت و ایثار همه دست اندرکارانش ایثارگرانه به میدان آمدند و نگذاشتند برخلاف کشور انگلیس که بیمارانش در پارک و خیابان ماندند، حتی یک بیمار در پشت در بیمارستانی سرگردان گردد و مرگ و میرمان با همه کاستی ها با آنها قابل قیاس نبود.

در روزهایی که خود سپر و حفاظ مراقب کم داشتند دل به آتش زدند و بیماری را مهار کردند. مبتلا و شهید شدند ولی به مردم کشورشان ایمان و اعتقاد بخشیدند و سپس شیوه نامه نوشتند که چگونه به کار بازگردیم، بکاریم، درو کنیم، فراوری کنیم و چرخ های صنعت را بچرخانیم و پیغام دادند که باز هم در کنارتان هستیم، نهراسید. در لباس های غیرقابل تحمل شبانه روز با سیلاب عرق می کوشیم تا شما با خیال راحت و کمال سلامت در تاب آوری سرزمینمان در مقابل آنان که بر ما ظلم تحریم را روا داشتند بایستید.

ما در زیر بار سنگین پژمرده و مچاله می شویم تا ایران شاداب و سرافراز در عرصه جهانی بدرخشد ولی مغفول نماند که تخت هایمان کمتر، به دلیل تحریم ها تهیه دارو، تجهیزات و لوازم حفاظتی بسیار سخت تر، تعداد پزشک و پرستارمان هم از کشور انگلیس کمتر بود. فراموش نکنیم که دولت انگلیس فقط برای بخش سلامت بیش از 22 میلیارد دلار هزینه کرد و ما پس از حدود هفت ماه از یک میلیارد دلار تخصیصی کمتر از 30 درصد را گرفته ایم. یادمان نرود که پرستاران و پزشکان و کادر بهداشتی انگلیس علاوه بر دریافت پاداش قابل توجه، انتها ماه مطالبه ای از دولت ندارند و من شرمنده کادر بهداشت و درمانی هستم که ماه هاست مطالباتشان معوق مانده است و باز هم کریمانه و عاشقانه خدمت می نمایند.

اقتصاد کوچک نشد ولی ما درآمدهای مالی بیمارستان هایمان، توان جسمی و دریافتی نیروهای صدیقمان و آنچه باید می گرفتیم آب شد. بزرگان اقتصاد یادتان نرود که در این بلوا اگر نظام سلامت فرو ریخت، اگر تاب آوری خدمت گزاران این عرصه از دست رفت، اگر دارو و تجهیزات نبود مالی برپا نخواهد ماند، پس دریابید اجزای نظام بی بدیل را که با این شیوه که می گذرد به یاد شعر حافظ افتادم که فرمود: یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 676

به "درخواست وزیر بهداشت از بزرگان اقتصاد : نظام سلامت را دریابید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست وزیر بهداشت از بزرگان اقتصاد : نظام سلامت را دریابید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید