تداوم اعتراضات ضد کودتا در میانمار

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، معترضان میانماری مخالف با کودتای اخیر در این کشور بار دیگر در شهر یانگون و دیگر شهرهای این کشور دست به برپایی تجمع و اقدامات اعتراضی زدند.

تداوم اعتراضات ضد کودتا در میانمار

هزاران معترض میانماری در حالی در شهر یانگون طی امروز آدینه تجمع کردند که ماموران پلیس ضمناً عظیمترین تلاششان برای جلوگیری از این اعتراضات در مرکز این شهر در پی تجمع عظیم روز قبل از آن در یک تقاطع مهم، اقدام به مسدود کردن دسترسی به نقاط مهم و اصلی کردند.

گزارش شده که معترضان میانماری در شهر یانگون در هر چهار سمت منطقه مسدود شده تجمع کردند و جمعیت معترضان تا ساعت 11 صبح امروز به وقت محلی به بیش از 2000 نفر رسید. در اطراف تالار شهرداری این شهر بودایی های معترض نیز به سر دادن شعار علیه پلیس پرداختند و در همان نزدیکی نیز اعتراضاتی در مجاورت مقر بانک مالی میانمار آغاز شد. بر اساس این گزارش در مقابل این بانک سه کامیون پر از سربازان ارتش میانمار مستقر بودند.

پلیس برای دومین روز متوالی برای دستگیر کردن معترضان در شهر مایتکایینا، مرکز ایالت کاچین در شمال، متوسل به زور شد.

رسانه های محلی گزارش دادند که پنجشنبه شب در شهر داوی نیز چند تن در پی یورشهای شبانه پلیس برای دستگیر کردن چند فعال معترض در اثر اصابت گلوله های پلاستیکی مجروح شدند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس نیز روز پنجشنبه کارمندان راه آهن دولتی در میانمار به رغم حملاتی که نیروهای پلیس شبه قبل از آن به آنها داشتند به اعتصاب اعتراضی ادامه دادند.

بر اساس این گزارش، به گفته تام اندروز، کارشناس حقوق بشری مستقل سازمان ملل در امور میانمار، سه چهارم کارمندان دولتی میانمار در اعتصاب قرار دارند، همه بانکهای خصوصی بسته اند و اعتراضات به شدت اقتصاد میانمار را تضعیف نموده است.

او در یک مصاحبه با اشاره به این که معترضان میانماری خواهان به دنبال برخورد جامعه بین المللی هستند توضیح داد: مهمترین کاری که جامعه بین المللی می تواند انجام دهد اعمال تحریمهای متمرکز، هدفمند و سخت مالی و فشار دیپلماتیک است.

روز چهارشنبه نیروهای امنیتی میانمار اقدامات تهاجمی شدیدی رد یک منطقه محل سکونت کارمندان راه آهن میانمار در شهر ماندالای رخ داد. کارمندان راه آهن میانمار از روز یکشنبه به جنبش نافرمانی مدنی در این کشور علیه کودتای اول فوریه پیوسته و اعتصابشان را آغاز کردند. اعتصاب آنها با حمایت یک سری معترضانی که خودشان را روی ریلهای راه آهن قرار دادند تا قطارهای تحت فرماندهی ارتش را متوقف نمایند روبرو شده است.

آمریکا اقدام به اعمال تحریمهای جدیدی علیه میانمار از بابت کودتای اخیر نموده و دولتهای دیگر و سازمان ملل نیز خواهان بازیابی دولت آنگ سان سوچی شده اند. انگلیس روز پنجشنبه تحریمهایی را علیه سه رهبر ارتش میانمار اعمال نموده و آنها را از بابت نقش داشتن در نقض حقوق بشر در جریان کودتا مشمول ممنوعیت مسافرتی و انسداد دارایی ها کرد. همچنین اعلام شده که کانادا نیز برخورد مشابهی را اتخاذ میکند.

رسانه ها گزارش کردند، یک زن معترض که در جریان اعتراضات چند روز پیش میانمار از ناحیه سر مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفته بود جانش را از دست داده و تبدیل به اولین تلفات اعتراضات اخیر میانمار از زمان کودتای بیش از دو هفته قبل شده است.

سخنگوی ارتش میانمار در کنفرانسی خبری اینکه این زن مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته را رد نکرد اما گفت او جزو جمعیتی بوده که به سمت نیروهای پلیس سنگ پرتاب کردند و پرونده در دست تحقیق است. روایت مستقلی از شرکت او در خشونتها منتشر نشده است.

معترضان پیش از این او را به عنوان یک قهرمان مورد حمایت قرار داده بودند و انتظار می رود که مرگ وی باعث تحریک هر چه بیشتر تمایل به شرکت در جنبش اعتراضی غیرخشونت آمیز گردد.

به گزارش سی ان ان روز چهارشنبه پلیس میانمار بیان کرد که تعدادی از چهرها مشهور این کشور شامل چند بازیگر، کارگردان و خواننده را به سبب استفاده از محبوبیتشان برای تشویق کارمندان دولت به شرکت در نافرمانی مدنی و اعتراضات تحت تعقیب قرار داده است.

وزیر خارجه ژاپن بیان کرد، وزرای خارجه کشورهای گروه موسوم به کوآد متشکل از آمریکا، استرالیا، ژاپن و هند نیز توافق کردند که باید دموکراسی در میانمار سریعا بازیابی گردد و شدیدا با تلاشها برای تغییر شرایط موجود با زور در میانمار مخالفت کردند.ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 980

به "تداوم اعتراضات ضد کودتا در میانمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم اعتراضات ضد کودتا در میانمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید