برای قطعی برق خسارت بگیرید

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، به گزارش خبرنگاران،حدود دو هفته پیش و بعد از تشدید آلودگی هوا، برخی از کلان شهرها با قطعی گسترده برق روبرو شدند، اما خیلی زود برق واحدهای مسکونی پایدار و خاموشی ها خاتمه یافت.

برای قطعی برق خسارت بگیرید

اما گزارش ها از شهرک های صنعتی حاکی از این است که طی دو هفته گذشته واحدهای تولیدی تقریبا هر روز با قطعی برق روبرو بودند و به گونه ای بار قطعی برق از واحدهای مسکونی به واحدهای تولیدی منتقل شده بود. این در حالی است که طبق ماده 25 قانون تسهیل فضای کسب و کار در صورت کمبود انرژی واحدهای تولیدی در اولویت قطع انرژی قرار نگیرد.

در این رابطه صابر پرنیان، از قطع هر روزه برق شهرک های صنعتی در هفته های اخیر خبر داد و گفت: به تازگی جلسه ای در این رابطه با حضور متولیان برق و مسئولان تعدادی از شهرک های صنعتی برگزار و بعد از بررسی راهکارهای کاهش خسارت، مقرر شد شهرک های صنعتی هم در زمینه صرفه جویی در مصرف گاز همکاری کنند. همچنین از مردم می خواهیم برای جلوگیری از بیکاری کارگران در مصرف خود صرفه جویی کنند.

وی افزود: تا به امروز شهرک های صنعتی هر روز در ساعات مختلف و در نقاط مختلف شاهد قطعی برق بودند، اما در برنامه زمانبندی مقرر شده برق شهرک ها به صورت یک روز در میان و در ساعاتی که بتوانند آن را مدیریت کنند، اجرا شود. چراکه قطعی برق در میانه روز برای واحدهای تولیدی قابل مدیریت نیست، اما در ساعات پایانی فعالیت این امکان وجود دارد تا آسیب کمتری به تولید وارد شود.

بار خاموشی ها بر دوش واحدهای تولیدی افتاد

پرنیان همچنین تایید کرد که در هفته های اخیر با حفظ پایداری برق واحدهای مسکونی، بار قطعی برق بر دوش واحدهای تولیدی افتاده بود.

به گفته مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران از تصمیمات مهم جلسه این بود که مقرر شد ساعت قطعی برق در شهرک های صنعتی به زمان های موکول شود که خللی در تولید وارد نشود و زمان بندی جامع قطعی برق هم اعلام شود تا واحدهای تولیدی بتوانند نحوه استفاده از ماشین آلات صنعتی و ساعات کار کارگران را مدیریت کنند. تا پیک مصرفی که پیش بینی می شود تا حدود دو هفته آینده ادامه داشته باشد، بگذرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در اثر قطعی برق خسارتی در زمینه از بین رفتن مواد اولیه، آسیب به ماشین آلات صنعتی، از بین رفتن محصول و همچنین خسارت های کارگری ناشی از عدم کارکرد کارگر، کاهش تولید و افزایش هزینه های تولید در شهرک های صنعتی تهران ایجاد شده، شرح داد: در حال حاضر آمار های مربوط به خسارات ناشی از قطعی برق به واحدهای تولیدی در حال جمع آوری است و تولید کنندگانی که به دلیل قطعی برق دچار خسارت شدند می توانند حق خود را از طریق قانونی پیگیری کنند و جبران خسارت وارده را از شرکت های برق دریافت کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه چرا در سال های گذشته تا این حد مشکل تأمین برق وجود نداشت، گفت: متولیان صنعت برق کشور باید به این موضوع پاسخ دهند، اما آنچه در جلسات مشترک به ما اعلام شده، افزایش مصرف و کمبود گاز طبیعی در نیروگاه ها است.

این شرایط در حالی است که کشور در سال های گذشته در فصل زمستان با قطعی برق گسترده روبرو نبود و هنوز مشخص نیست دقیقا چه پارامتری تغییر کرده که منجر به این شرایط و کمبود گاز در کشور شده است. چراکه پیش از خاموشی ها نیز کلان شهرها به ویژه تهران با آلودگی شدید هوا روبرو بودند که علت آن استفاده از مازوت در نیروگاه ها به دلیل کمبود گاز طبیعی بود، هرچند اظهارات ضد و نقیضی در این رابطه مطرح شد.

البته حدس های مختلفی در این زمینه مطرح شده. برای مثال در هفته های گذشته، گزارش هایی از حضور چینی ها برای استخراج بیت کوین در ایران منتشر شده و این حدس مطرح شده که یکی از دلایل قطعی گسترده برق در سال جاری افزایش چشمگیر استخراج رمزارزها به صورت قانونی و غیرقانونی است.

بنابراین در روزهای اخیر اخباری از برخورد با برخی از ماینرهای غیرمجاز منتشر و همچنین اعلام شد که در راستای مدیریت مصرف برق و جلوگیری از خاموشی با استخراج کنندگان رمز ارز مجاز مذاکره شد تا در این زمان فعالیت خود را متوقف کنند و در این راستا فعالیت استخراج کنندگان رمز ارز چینی هم متوقف شد.

‘البته سخنگوی شرکت ملی گاز نیز اخیرا اعلام کرده که مصرف گاز از ابتدای دی ماه حدود 10 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته که یکی از دلایل این مسئله، شیوع بیماری کرونا و افزایش استفاده از آب گرم و دلیل دوم آن ورود موج سرما به کشور است.

منبع:ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 934

به "برای قطعی برق خسارت بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای قطعی برق خسارت بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید