افزایش صادرات نفت ایران در صورت پیروزی بایدن

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرگزاری خبرنگاران- مدیر مجمع انرژی بین المللی پیش بینی کرد در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده آمریکا، ایران می تواند تقریبا دو میلیون بشکه در روز صادرات نفت را احیا کند.

افزایش صادرات نفت ایران در صورت پیروزی بایدن

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، جو مک مانیگل اظهار کرد: اگر بایدن پیروز شود، همان طور که گفته است تلاش می کند توافق هسته ای با ایران را که ترامپ در اواسط سال 2018 از آن خارج شد، احیا کند و مذاکرات میان دو طرف احتمالا به تولید بیشتر نفت از سوی ایران منتهی خواهد شد.

تولید نفت ایران تحت تاثیر تشدید تحریمهای آمریکا علیه صادرات انرژی قرار گرفته است.

مک مانیگل که یکی از مقامات ارشد سابق وزارت انرژی آمریکا است، در مصاحبه ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: تاثیر فوری تغییر دولت در آمریکا مربوط به شرایط ایران خواهد بود. انتظار ندارم همه دو میلیون بشکه در روز صادرات نفت ایران فورا احیا شود اما احتمالا شاهد افزایش صادرات این کشور به میزان نیم میلیون بشکه در روز خواهیم بود. آمریکا احتمالا اقدامی نظیر ازسرگیری مذاکرات با ایران انجام خواهد داد و برای بازار نفت، این موضوع واقعا اهمیت دارد.

مجمع انرژی بین المللی (IEF) که متشکل از 70 کشور است، در عربستان سعودی مستقر است و جو مک مانیگل که پیش از این ریاست شرکت مشاوره انرژی گروه آبراهام را برعهده داشت، در ژوییه به آن پیوست.

نظرات وی مشابه دیدگاه بانک MUFG ژاپن است که اعلام کرده رویکرد بایدن در قبال ایران، موضوع مهمی برای بازار نفت خواهد بود.

احسان خومان، مدیر تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقای بانک MUFG در تماس با خبرنگاران اظهار کرد: تحریمها علیه نفت ایران در دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ ادامه پیدا خواهد کرد اما اگر بایدن دوباره به توافق هسته ای ملحق شود، صادرات این کشور می تواند 1.8 میلیون بشکه افزایش یافته و به 2.4 میلیون بشکه در روز برسد.

به گفته مک مانیگل، احتمال تولید بالاتر نفت در ایران و لیبی موضوع کلیدی برای تولیدکنندگان گروه اوپک پلاس در نشست دسامبر وزیران این گروه خواهد بود. لیبی پس از آتش بس میان گروههای رقیب، تولید نفت را ازسرگرفته است.

این گروه که در راس آن عربستان سعودی و روسیه قرار گرفته است، تلاش دارد عرضه نفت را به منظور تقویت قیمتها در شرایط پاندمی ویروس کرونا، محدود کند. اگرچه نفت برنت از زمان سقوط شدیدی که در آوریل داشت، بیش از دو برابر افزایش قیمت پیدا کرده و اکنون به حدود 42 دلار و 50 سنت در هر بشکه رسیده است اما از ابتدای سال 2020 تا به امروز 36 درصد کاهش نشان می دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مک مانیگل گفت: اوپک پلاس احتمالا در برنامه خود برای افزایش تولید روزانه به میزان دو میلیون بشکه از ژانویه سال 2021 تغییر نخواهد داد اما با توجه به دورنمای نامعلوم تقاضا، این موضوع قطعی نیست. تولید نفت ایران و لیبی ممکن است تغییراتی را در شرایط این پیمان ایجاب کند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 726

به "افزایش صادرات نفت ایران در صورت پیروزی بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش صادرات نفت ایران در صورت پیروزی بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید