آیا قرص های ویتامین دی واقعا مفید هستند؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، مصرف مکمل های ویتامین و به خصوص ویتامین دی در سال های اخیر به شدت توسعه پیدا نموده است؛ اما آیا واقعا استفاده از این مکمل ها آنقدرها که فکر می کنیم مفید هستند؟

آیا قرص های ویتامین دی واقعا مفید هستند؟

خبرنگاران | نیویورک تایمز این هفته مطلبی با عنوان آیا در طول زمستان ویتامین دی کافی مصرف می کنم؟ منتشر کرد. در حال حاضر، روز ها در کوتاه ترین حالت خود هستند. کوتاه ترین روز سال 21 دسامبر بود و بدن شما وقتی در فضای بیرون و زیر نور خورشید هستید، ویتامین دی فراوری می نماید، اما مقدار فراوری این ویتامین در این برهه از سال کم است.

به گزارش خبرنگاران ، ویتامین دی را از انواعی از غذا ها نیز می توان دریافت کرد. روزنامه تایمز به نقل از یک کارشناس سرطان پوست به نام دکتر دبورا سارنوف نوشت: احتیاج نیست حتماً آن را از نور خورشید دریافت کنید. احتیاجی هم نیست برای خریدن مکمل های ویتامین دی عجله کنید. دانشمندان مطالعات متعددی درباره مکمل های ویتامین دی انجام داده اند و نتایج این مطالعات با هزاران موضوع در سال های گذشته نشان می دهد که:

- مکمل های ویتامین دی به تراکم استخوان یاری نمی نمایند و خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش نمی دهند.

- مکمل های ویتامین دی از بیماری های قلبی، افزایش وزن، اختلالات خلق و خو، فلج چندگانه یا اختلالات سوخت و سازی جلوگیری نمی نمایند.

- مکمل های ویتامین دی (طبق تازه ترین مطالعه روی 26 هزار مرد و زن به مدت بیش از 5 سال) هیچ کاری برای پیشگیری از شکستگی استخوان انجام نمی دهند.

اما گزارشگر نیویورک تایمز (ریچل پیچمَن) ظاهراً علاقه زیادی داشت مصرف مکمل ها را توصیه کند و چون از قرار معلوم هیچ پزشکی را پیدا نکرده بود که آن را توصیه کند، بنابراین از قول یک متخصص تغذیه نقل کرد: به ویژه با شروع فصل زمستان، بیشتر مردم از مصرف مکمل ها بهره مند می شوند.

تعجبی ندارد که روزنامه تایمز اعلام نکرد در حمایت از این توصیه، مطالعه ای صورت گرفته است، چون این حرفی نیست که علم از آن پشتیبانی کند؛ بنابراین باید بگوییم نه اینطور نیست که بیشتر مردم از مصرف مکمل ها بهره مند بشوند. همانطور که دکتر استیون کامینگز و کلیفورد روُزِن تابستان سال گذشته در مجله مدیسینِ نیوانگلند نوشتند: تامین نمایندگان باید دست از آزمایش هیدروکسی ویتامین-25 سطوح دی یا توصیه مصرف مکمل های ویتامین دی بردارند و مردم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مهم یا طولانی کردن عمرشان، باید دست از مصرف مکمل های ویتامین دی بردارند. همانطور که 5 نفر از پزشکان و استادان دانشگاه هاپکینز در سال 2013 در سالنامه طب داخلی نوشتند: دست از دور ریختن پولتان برای مکمل های ویتامین و مواد معدنی بردارید. علم از مصرف آن ها پشتیبانی نمی نماید.

کامینگز و روُزِن اشاره کردند که بیش از 10 میلیون آزمایش خون برای سطوح ویتامین دی هر ساله در آمریکا انجام می گردد که مقدار بسیار بسیار زیادی از آن ها غیرضروری هستند. این آزمایشات مجانی نیستند و سیستم پرهزینه سلامت ما به این بارِ اضافه احتیاجی ندارد.

درنهایت می گردد این توصیه را بیان کرد: اگرچه مکملِ دائمی بی ارزش است و دوز های بالای ویتامین می تواند آسیب زا باشد، اگر احساس می کنید کمبود ویتامین دارید، با پزشک تان مشورت کنید. کمبود های جدی ویتامین شاید نتیجه مسائل دیگری باشد که پزشک باید آن ها را تشخیص دهد و شاید درمانِ بیماری های خاص شامل ویتامین هم بگردد.

نویسنده این مقاله؛ اِستیون سالزبِرگ، استاد مهندسی زیست پزشکی، علوم کامپیوتر و آمارِ زیستی بلومبرگ در دانشگاه جان هاپکینز است (تاریخ انتشار مقاله: 19 دسامبر 2022)

منبع: Forbes

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 9 دی 1401 بروزرسانی: 9 دی 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1662

به "آیا قرص های ویتامین دی واقعا مفید هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قرص های ویتامین دی واقعا مفید هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید