آمریکا نفت کانادا را مفت می خرد، قیمت نفت کانادا و آمریکا 40 دلار اختلاف دارد

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، در حالی که آمریکا نفت خود را حدود 57 دلار در هر بشکه در بازار جهانی می فروشد، همین نفت را پیش از فرآوری و تبدیل آن به نفت خام استاندارد از کانادا تنها 13.4 دلار خریداری می نماید.

آمریکا نفت کانادا را مفت می خرد، قیمت نفت کانادا و آمریکا 40 دلار اختلاف دارد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

قیمت هر بشکه نفت میادین شنی آلبرتای کانادا به کمترین میزان تاریخ خود رسیده است. این مسئله به گسترش نگرانی ها در میان شرکت های فعال در استخراج نفت این منطقه منجر شده است، بعضی شرکت ها و مقامات بر این باورند که برداشت نفت از میادین این منطقه باید یا کاهش یافته و یا به طور کامل متوقف گردد تا بتوان قیمت ها را بالا برد، اما بعضی دیگر تمایلی به اجرای چنین سیاست های مداخله ای را ندارند. شرایط در آلبرتای کانادا به شدت بحرانی شده است.

اسکات پترسون، کارشناس شبکه CBC نیوز می گوید: شرایط در این منطقه واقعا بحرانی شده اما هنوز در باره کاهش دستوری فراوری نفت توسط دولت سخنی به میان نیامده است. از طرف دیگر هیچ دستورالعمل لازم الاجرایی نیز از دهه 1980 میلادی تا به امروز برای شرکت های نفتی کانادایی ابلاغ نشده است. هم اکنون ما شاهد شرایط ویژه و غیر طبیعی هستیم و آن تفاوت شدید قیمتی نفت غرب کانادا در برابر نفتی است که در آمریکا فراوری می گردد.

پترسون می گوید: ما باید به تفاوت قیمت این دو نفت بپردازیم تا بتوانیم اتفاقی که در حال روی دادن است را نشان داده و بیان کنیم.

شرکت های فراوریکننده نفت در غرب کانادا هم اکنون نفت خود را با قیمت 13.46 دلار به آمریکایی ها می فروشند.درواقع بیشتر نفت فراوریشده در میادین غرب کانادا به آمریکا صادر می گردد تا در پالایشگاه هایی به عنوان مثال تگزاس آمریکا پالایش شده و از شکل سنگین خود به شکل نفت خام طبیعی تبدیل گردد، و در مقابل نفت وستتگزاس اینترمدیت آمریکا 57.25 دلار به فروش می رسد. تفاوت بین این دو قیمت 44 دلار است و بنا به گفته بسیاری از فعالان صنعت نفت نظیر مدیرعامل شرکت نفتی سی نو ووس بر این باورند که اقتصاد کانادا به دلیل این اختلاف قیمت 13 میلیارد دلار در امسال ضرر نموده و به عبارت دیگر روزی 50 میلیون دلار سود از دست رفته داشته است؛ چراکه خود کانادا اقدام به پالایش نفت شنی غرب کانادا و تبدیل آن به نفت خام استاندارد نمی کند.

بعضی از دلایل سقوط قیمت نفت کانادا طی هفته های گذشته این است که هم اکنون حجم انبارشده این نفت در کانادا در بالاترین سطح خود واقع شده است به گونه ای که انبار پالایشگاه ها پر شده و تمام تأسیسات انبار نفت در این مناطق نیز به طور کامل پر شده اند، از طرف دیگر لوله های انتقال نفت نیز با تمام ظرفیت در حال انتقال نفت هستند و کانادا اقدامی برای ساخت یک خط لوله جدید یا پالایشگاه جدید طی 40 سال گذشته انجام نداده است.

مشکل دیگر در این زمینه این است که کانادا برای فروش این نفت فقط یک بازار دارد و آن آمریکاست. در آمریکا نیز آمریکایی ها تا حدودی خرید نفت از کانادا را کاهش داده چراکه فراوری نفت خود آمریکایی ها افزایش یافته است. بنابراین ما هم اکنون شاهد کاهش شدید قیمت نفت کانادا هستیم که تا به امروز این قدر پایین نیامده بود.

در ادامه این گزارش آمده است که بسیاری از فعالان حوزه نفت در غرب کانادا به دنبال یک راهکار برای جبران ضرر سود از دست رفته ناشی از این اختلاف قیمت هستند.

پترسون می گوید: بعضی از گزینه های پیش روی راشل نودلی، نخست وزیر منتخب استان آلبرتای کانادا تا حدودی سخت هستند و شرکت ها از وی این سوال را دارند که آیا دولت می تواند دستورالعمل لازم الاجرایی را درباره نحوه فروش و قیمت نفت ابلاغ کند و این یک مسئله جنجالی است. نودلی می گوید اختلاف قیمت بین نفت کانادا و نفت تگزاس آمریکا یک مشکل بسیار بسیار جدی برای صنعت نفت کانادا است و ما باید خیلی سریع برای حل این مشکل اقدام کنیم.

وی می گوید هم اکنون اتفاق نظری درباره بهترین راه خروج از این بحران بین فعالان حوزه نفت کانادا وجود ندارد.

وی می گوید: البته ما گزینه هایی برای کاهش این اختلاف قیمت داریم.

اسکات پترسون می گوید: نخست وزیر ایالت آلبرتا در شرایط بغرنجی واقع شده است؛ چراکه دولت از سال 1980 تا به امروز هیچ مداخله ای در بازار نداشته است و بنابراین طی روزهای آینده شاهد اتفاقات مختلفی در این زمینه خواهیم بود.

منبع: خبر فوری
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 294

به "آمریکا نفت کانادا را مفت می خرد، قیمت نفت کانادا و آمریکا 40 دلار اختلاف دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا نفت کانادا را مفت می خرد، قیمت نفت کانادا و آمریکا 40 دلار اختلاف دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید