56 درصد نامزدهای انتخابات در استان مرکزی تایید صلاحیت شدند

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرنگاران/مرکزی رییس ستاد انتخابات استان مرکزی گفت: با طی شدن تمامی مراحل احراز صلاحیت نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، 56 درصد داوطلبان استان تایید صلاحیت شدند.

56 درصد نامزدهای انتخابات در استان مرکزی تایید صلاحیت شدند

بهروز اکرمی امروز چهارشنبه 23 بهمن ماه در نشست مطبوعاتی با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه که با وجود سرما و بارش برف بار دیگر با آرمان های انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند، اضافه نمود: مردم به سطحی از دانش و درک رسیده اند که می دانند باید در برهه های حساس حضوری پررنگ را رقم بزنند.

وی با بیان اینکه راهپیمایی روز گذشته دو پیغام داشت، گفت: دشمنان این پیغام را دریافت کردند که باید دست از شیطنت و دشمنی با ایران بردارند و به گونه ای دیگر با مردم صحبت نمایند، همچنین به مسئولان این پیغام را داد که باید کوشش بیشتری برای خدمت رسانی و جلب رضایت عمومی صورت گیرد و برای برطرف مسائل به توان و ظرفیت داخلی نگاه کرد.

رییس ستاد انتخابات استان مرکزی با اشاره به برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفندماه و با تاکید بر اینکه قطعا با مشارکت حداکثری مردم برگ زرین دیگری در کارنامه پرافتخار مردم ثبت خواهد شد، اعلام کرد: کل نامزدهای حاضر در رقابت انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان مرکزی 218 نفر هستند و در واقع 56 درصد از کل ثبت نام نمایندگان تایید صلاحیت شده اند.

وی تعداد نامزدهای انتخابات به تفکیک حوزه های انتخابیه در استان را این چنین عنوان نمود: در حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان، از 148 داوطلب ثبت نام شده، 77 نفر معادل 51 درصد، در حوزه انتخابیه شازند، از 49 داوطلب، 28 نفر معادل 56 درصد، در حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه از 65 داوطلب 40 نفر معادل 56 درصد تایید صلاحیت شدند.

اکرمی اضافه نمود: در حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان از 67 داوطلب 40 نفر معادل 61 درصد، در حوزه انتخابیه محلات و دلیجان از 27داوطلب 19 نفر برابر با 71 درصد و در حوزه انتخابیه خمین نیز از 31 داوطلب 14 نفر معادل 54 درصد تایید شده و در رقابت انتخاباتی شرکت خواهند داشت.

وی با اشاره به قیاس داوطلبان مجلس دهم و یازدهم تعداد داوطلبان مجلس دهم را 344 نفر و مجلس یازدهم را 387 نفر عنوان نمود و اضافه نمود: در دوره قبل 7 نفر از داوطلبان و در این دوره از انتخابات 11 نفر دارای سابقه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی هستند.

رییس ستاد انتخابات استان مرکزی اضافه نمود: در مجلس دهم 181 نفر از داوطلبان(170 مرد و 11 زن) و در این دوره از انتخابات برای مجلس یازدهم 218 نفر(193 مرد و 25 زن) تا به امروز تایید صلاحیت شده اند.

وی تعداد شعب اخذ رای در استان مرکزی را هزار و 20 شعبه اعلام کرد و گفت: از این تعداد 690 شعبه ثابت، یک شعبه ثابت ویژه اقلیت های مذهبی و 329 شعبه سیار است، همچنین از این تعداد شعبه 589 شعبه شهری و 431 شعبه روستایی در نظر گرفته شده است.

اکرمی با اشاره به اینکه 314 شعبه در اراک فعال خواهد بود، اضافه نمود: 136 شعبه در ساوه، 130 شعبه در شازند، 105 شعبه در خمین، 60 شعبه در خنداب، 51 شعبه در زرندیه، 45 شعبه در کمیجان، 45 شعبه در محلات، 43 شعبه در دلیجان، 33 شعبه در تفرش و 22 شعبه در آشتیان در روز انتخابات آماده دریافت آرای مردم هستند، البته هیچ یک از شعب اخذ رای استان الکترونیکی نخواهد بود.

وی اعلام کرد: برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 3500 نفر به عنوان نیروهای حفاظت از شعب اخذ رای و بیش از 6 هزار نفر به عنوان اعضای اصلی شعب در نظر گرفته شده اند، البته برای هر شعبه بین 20 تا 25 نفر فعالیت خواهند کرد که کل عوامل درگیر در این دوره از انتخابات در استان مرکزی حدود 25 هزار نفر هستند.

رییس ستاد انتخابات استان مرکزی با اشاره به اینکه یک میلیون و 78 هزار و 367 نفر در استان واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند، گفت: تعداد رای اولی ها(متولدین دوم اسفندماه 1380 به قبل) 48 هزار و 867 نفر هستند و تمامی مراکز ثبت احوال در روز انتخابات فعال است که مسئله ای در مورد کد ملی بروز کند.

وی تعداد واجدین شرایط در شهرستان اراک را 459 هزار و 737 نفر، در آشتیان 12 هزار و 864 نفر، در تفرش 20 هزار و 179 نفر، خمین 81 هزار و 383 نفر، شازند 90 هزار و 175 نفر، خنداب 40 هزار و 532 نفر، دلیجان 35 هزار و 589 نفر، زرندیه 48 هزار و 546 نفر، ساوه 197 هزار و 747 نفر، فراهان 22 هزار و 359 نفر، کمیجان 27 هزار و 334 نفر و محلات 41 هزار و 922 نفر اعلام کرد.

اکرمی با اشاره به ابلاغ و اجرای قانون شفافیت و نظارت بر تامین اقتصادی فعالیت های انتخاباتی در این دوره از انتخابات، تاکید نمود: برای طرح هر موضوعی باید مدارک قابل استناد وجود داشته باشد، تا به امروز هیچ تخلفی از فرمانداران و بخشداران منعکس نشده است و همزمان با شروع فعالیت ستاد انتخابات در استان به تمامی فرمانداران و بخشداران توصیه شد که در چارچوب قانون فعالیت داشته باشند و اطمینان خاطر می دهد که بخشداران و فرمانداران حق طرفداری یا فعالیت علیه کاندیدایی را ندارند و اگر موردی اعلام گردد قطعا برخورد قانونی صورت خواهد گرفت، هر چند که روزانه تمامی رفتار بخشداران و فرمانداران رصد می گردد و تاکید داریم که هیچ رفتار شائبه برانگیزی صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه جای نگرانی در مورد سلامت انتخابات در استان مرکزی وجود ندارد و به همه نامزدها توصیه می گردد که از مواضع تهمت و تخریب دوری نمایند، اعلام کرد: تمامی بایدها و نبایدهای تبلیغات به کاندیداها اعلام شده است و از موارد آگاهی کامل دارند و باید برمبنای قانون عمل نمایند.

اکرمی توضیح داد: نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی خود را در معرض انتخاب مردم قرار داده اند و مردم نیز انتظار دارند که فردی که در راستا رسیدن به مرکز قانون گذاری کشور حرکت می نماید در وهله اول خود عملا قانون را رعایت کند و به عملکرد طرفداران خود جهت رعایت قانون نیز نظارت داشته باشد.

وی با اشاره به بعضی فعالیت ها در فضای مجازی اعلام کرد: متاسفانه فضای مجازی در کشور ما غیر قابل کنترل است و اهرم های کنترلی آن نیز محدود است، امیدواریم که خود کنترلی در این فضا از بروز رفتارهای مسموم، به دور از اخلاق، قانون و وجدان جلوگیری کند، اهرم خاصی برای کنترل فضا در اختیار نداریم اما افکار مردم می تواند با طرد افراد تخریب گر و برهم زننده حریم ها فضا را تحت کنترل درآورد.

رییس ستاد انتخابات استان مرکزی اضافه نمود: طبق قانون، برگزاری هر گونه کارناوال تبلیغاتی در روزهای تبلیغات انتخابات ممنوع و برگزاری آن تخلف از سوی نامزدها تلقی می گردد و به همین دلیل تمهیداتی در نظر گرفته شده است و در صورت مشاهده تخلف و جرائم انتخاباتی لحاظ خواهد شد، همچنین شهرداری اماکنی را برای تبلیغات در نظر گرفته است که نامزدها بهتر است از این فضاها استفاده نمایند چون فضای شهری حق الناس است و نباید سیما و منظر شهری بواسطه تبلیغات دچار آشفتگی گردد.

اکرمی اظهار کرد: کارنامه مشارکت مردم در انتخابات در استان مرکزی قابل قبول است و امیدواریم در این دوره از انتخابات حساسیت شرایط درک و مشارکت حداکثری رقم بخورد و مردم از حق قانونی و ملی خود استفاده نمایند و امنیت داخلی و خارجی را تضمین نمایند، چراکه هر کاندیدا با پشتوانه بالایی به مجلس راه یابد بیشتر می تواند منافع استان را دنبال کند، مجموعه ستاد انتخابات و عوامل اجرایی نیز کوشش خواهند کرد که حتی یک رای هم روی زمین باقی نماند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 251

به "56 درصد نامزدهای انتخابات در استان مرکزی تایید صلاحیت شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "56 درصد نامزدهای انتخابات در استان مرکزی تایید صلاحیت شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید