کیفیت هوای تهران در شرایط قرمز

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، بنا بر پیش بینی های اجرا شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با توجه به عدم وزش باد مؤثر همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی بر مقدار غلظت آلاینده ها افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر منطقه ها در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروه های حساس قرار خواهد گرفت. حاکمیت پایداری و سکون جو در طول روز از پراکندگی آلاینده ها جلوگیری خواهد نمود.

کیفیت هوای تهران در شرایط قرمز

به گزارش ایسنا، تداوم این شرایط جوی و افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت دوشنبه افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری شرایط ناسالم و ناسالم برای گروه های حساس در بیشتر منطقه ها را در پی دارد.

افزایش نسبی تندی باد تا صبح فردا (4 بهمن) تاحدودی سبب کاهش غلظت آلاینده ها خواهد شد، هرچند هم زمان با شروع تردد خودرو ها افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری شرایط ناسالم برای گروه های حساس در بیشتر منطقه ها را در پی خواهد داشت.

شرایط پایدار جوی در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود می نماید. باتوجه به عدم وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی سه شنبه هم زمان با افزایش ترافیک شامگاهی افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در بیشتر منطقه ها دور از انتظار نخواهد بود.

میانگین کیفیت هوای تهران هم اکنون با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون روی عدد 151 یعنی شرایط ناسالم برای همه واقع شده است بعلاوه آلاینده شاخص هوای مرکز طی 24 ساعت گذشته ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون با میانگین 144 بود و کیفیت هوای مرکز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

براساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و بچه ها جزو گروه های حساس محسوب می شوند و باید از فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری ورزند. افراد دیگر نیز باید فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل خارج را کاهش دهند.

فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می گردد نفس کشیدن تاحدی سخت تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و ... از جمله این کارهاست. فعالیت سنگین نیز عبارت است از هرگونه فعالیت شدید خارج از منزل که نفس کشیدن را برای افراد سخت می نماید.

توصیه می گردد شهروندان از تردد غیرضروری در شهر خودداری نمایند و در صورت لزوم حتما از ماسک های مناسب N 95 استفاده نمایند.

لازم به ذکر است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد که بر اساس آن از عدد صفر تا 50 در محدوده هوای پاک تعریف می گردد، از 51 تا 100 هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا میانه بوده و از محدوده 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس است. در بازه 151 تا 200 نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده 201 تا 300 نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر اساس این دسته بندی در محدوده 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1678

به "کیفیت هوای تهران در شرایط قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت هوای تهران در شرایط قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید