کلوت های شهداد؛ چشم اندازی ماورایی در دل لوت

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کلوت های شهداد را از جاذبه های خاص بیابان لوت نام کرد و گفت: این چشم انداز ماورایی و زیبا، سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند.

کلوت های شهداد؛ چشم اندازی ماورایی در دل لوت

ایرنا: جغرافیا و اقلیم های متنوع ایران باعث شده کشورمان همواره از ظرفیت های لازم برای توسعه انواع دنیاگردی و جذب دنیاگردان با علایق ویژه برخوردار باشد. در این میان باید از کویرها و بیابان ها به نام یکی از جاذبه های منحصر به فرد و طبیعی ایران یاد کرد.

علی اصغر مونسان با اشاره به سالگرد ثبت دنیای بیان لوت (27 تیر 1395) در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: بیابان های ایران از چشم اندازی بی بدیل و ظرفیت هایی کم نظیر، برخوردارند و سالانه هزاران دنیاگرد داخلی و خارجی از این پهنه سوزان و اسرارآمیز کشورمان بازدید می کنند و بیابان لوت یکی از این منطقه ها مهم و ارزشمند کشورمان به تعداد می آید که در فهرست میراث دنیای یونسکو هم ثبت شده است.

وزیر میراث فرهنگی، دنیاگردی و صنایع دستی بیان نمود: کویر لوت به مثابه مجموعه ای بزرگ و دیدنی از پدیده های شگفت انگیز بیابانی بوده و بازدید یا تحقیق در همین خصوص، تجارب ارزشمندی را در اختیار دنیاگردان، منجمان و علاقه مندان محیط های بیابانی قرار می دهد.

کلوت های شهداد یکی از جاذبه های خاص بیابان لوت است که چشم انداز ماورایی و زیبای آن، سالانه دنیاگردان بسیاری را به سمت خود جذب می کند؛ این کلوت ها در طی هزاران سال پدیدار شده اند و با توجه به زیبایی خیره کننده به نام عارضه بزرگ کلوخی، علاقه مندان زیادی از سراسر دنیا دارند. نکته حائز اهمیت در خصوص کلوت شهداد کرمان که آن را در سراسر دنیا بر سرزبان ها انداخته است، معروفیت این منطقه به نام یکی از گرم ترین نقاط کره زمین است.

بیابان لوت نخستین اثر ثبت دنیای طبیعی ایران

بیابان لوت در عرصه ای به وسعت 22 هزار و 780 کیلومتر مربع گسترده است، اما حریم آن 17هزار و 941 کیلومتر مربع محاسبه شده که شامل ریگ یلان (تپه های ماسه ای)، کلوت ها، نبکاها، رودخانه شور، هامادا (دشت ریگی)، پهنه بازالتی گندم بریان است. اما در این میان کلوت ها در غرب و ریگ یلان در شرق با چشم اندازی زیبا و شگفت انگیز خودنمایی می کنند.

این گستره به نام بیست وهفتمین بیابان بزرگ دنیا و بیست ویکمین اثر ثبت شده ملی ایران در فهرست دنیای یونسکو، جزو گرم ترین و خشک ترین نقاط کره زمین محسوب می شود و گرما چنان است که لاشه حیوانات تجزیه نمی شود، قدرت تبخیر آب به گونه ای است که پیش از تجزیه شدن لاشه از طریق باکتری ها، خشک می شود.

پرونده بیابان لوت که با همکاری و هماهنگی بین دستگاهی همچون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سازمان حفاظت محیط زیست، موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران و سازمان میراث فرهنگی، دنیاگردی و صنایع دستی به نام دستگاه متولی آماده شده بود با تایید اکثریت اعضای حاضر در اجلاس به ثبت دنیای رسید.

بیابان لوت و سامانه محیطی آن دارای ارزش های بالفعل و بالقوه فراوان با شاخص ترین عوارض محیط طبیعی بیابان های دنیا نظیر ناحیه کلوت ها با داشتن مرتفع ترین یاردانگ های (شیارهای) دنیا، گرم ترین نقطه سطح کره زمین، بلندترین تپه های ماسه ای و نبکاهای دنیا، خندق های بزرگ فرسایشی، شبکه های هیدرولوژیک، چاله های زمین ساختی، پدیده های کم نظیر نمکی و دشت های وسیع ریگی (هامادا)، روستاهای تاریخی و استقرارگاه های انسانی در حاشیه آن با 6 هزار ساکن است.

قرار گرفتن قطب حرارتی زمین در این بیابان و وجود بسیاری از محوطه های پیش از تاریخ و تاریخی در عرصه و حریم اثر، وجود محوطه ها و گورستان های دوره مس سنگی و دژ های تاریخی به همراه قنات های زیبا و دیدنی منطقه از دیگر ارزش های ثبت این اثر در فهرست میراث دنیای است.

بیابان لوت دو معیار از معیارهای چهارگانه میراث طبیعی شامل پدیده های طبیعی ویژه منطقه های با زیبایی های طبیعی استثنایی و اهمیت زیبایی شناسانه را دارد و از نمونه های برجسته مراحل عمده تاریخ زمین، فرآیند زمین شناختی مداوم در تکامل عوارض یا عوارض فیزیوگرافیک و ژئومورفیک است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1206

به "کلوت های شهداد؛ چشم اندازی ماورایی در دل لوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلوت های شهداد؛ چشم اندازی ماورایی در دل لوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید