چند برابر شدن مبتلایان به کرونا در ترکیه؛ خطرات تفسیر غلط از اومیکرون

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، در شرایطی که ترکیه در روزهای خوب، به مرز 16 هزار مبتلا در بازه زمانی 1 شبانه روز رسیده بود، حالا دوباره این میزان بیش از 4 برابر شده و به 80 هزار نفر نزدیک شده است.

چند برابر شدن مبتلایان به کرونا در ترکیه؛ خطرات تفسیر غلط از اومیکرون

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در کشور همسایه غربی ایران یعنی ترکیه، پیک کرونایی اُمیکرون، کار دست نظام بهداشت و سلامت این کشور داده و چند برابر شدن مبتلایان، مقامات را نگران نموده است.

در شرایطی که ترکیه در روزهای خوب، به مرز 16 هزار مبتلا در بازه زمانی 1 شبانه روز رسیده بود، حالا دوباره این میزان بیش از 4 برابر شده و به 80 هزار نفر نزدیک شده است.

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر چنین نوشته است: اگرچه افزایش مبتلایان به خاطر شیوع کرونای اومیکرون، نگران نماینده است، اما شکی نیست که ما می توانیم در فرایند عادی زندگی خود بر این شرایط غلبه کنیم.

ما می دانیم که نتیجه حاصل از تزریق گسترده واکسن و اهمیت دوز سوم، دستاورد مهمی بوده و این را هم می دانیم که ماسک و فاصله اجتماعی در کنترل وقایع، هنوز هم اهمیت حیاتی دارد. پس اگر اراده کنیم، ابتکار عمل در دست ماست و می توانیم پیروز شویم.

از 16 هزار تا 77 هزار مبتلا

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، آخرین آمار و اطلاعات شیوع کرونا در این کشور را به توضیح زیر اظهار داشت:

1.در بازه زمانی 24 ساعت اخیر، 77 هزار و 722 نفر به کرونا مبتلا شده اند.

2. جان باختگان 24 ساعت اخیر به 145 نفر رسید.

3.تا به امروز 138 میلیون دز واکسن در ترکیه تزریق شده است.

اما تفسیر این آمار ساده از چه قرار است؟

در پاسخ باید گفت: افزایش آمار مبتلایان و رسیدن آن به یک عدد رکوردشکن و نگران نماینده، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

بنا به باور کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت کرونا و اعضای هیات علمی ستاد مبارزه با کرونا در ترکیه، توجه مردم به تدابیر و پروتکل های بهداشتی، به طرز چشمگیری کاهش پیدا نموده است.

حضور مردم در اماکن عمومی، توام با ازدحام و بدون اعتنا به ماسک و فاصله اجتماعی، نقل و انتقال ویروس اومیکرون را سهل و آسان نموده است. دومین نکته تفسیری مهم، این است که در شرایطی که تعداد مبتلایان در شبانه روز در مرز 20 هزار نفر بود، تعداد فوت شدگان به 200 نفر نمی رسید. حالا هم که مبتلا به عدد 80 هزار نفر نزدیک شده، باز هم عدد فوت در همان حول و حوش به جای مانده و تغییر ننموده است. چرا؟

به این علت که اولاً در کلانشهرها شرایط ماسک امیدوارنماینده بوده و دوم این که نه تنها در ترکیه بلکه در سیر دنیای، مقدار کشندگی و تلفات کرونا، به طرز چشمگیری پایین آمده است. اما معنی دقیق این گزاره، نمی تواند تاویل تماماً مثبتی به دست دهد که به معنی توقف کامل کرونا باشد. خیر.

کرونا همچنان به قوت خود باقی است و تعداد مبتلایان در بسیاری از کشورهای دنیا بیشتر و بیشتر می گردد. اما مقدار کشنده بودن ویروس، کمتر شده است. البته باید این نکته را هم اضافه کرد که عدد 138 میلیون دوز واکسن برای ترکیه 84 میلیون نفری، عدد بدی نیست، اما واقعیت این است که چند میلیون شهفرایند، با وجود اصرار و تبلیغ و خواهش مداوم وزارت بهداشت ملی ترکیه، همچنان از مراجعه برای دریافت واکسن امتناع می نمایند.

خطرات تفسیر غلط اومیکرون

شیوع گسترده ویروس کرونا در دنیا، مرگ چند میلیون بیمار و ابتلای صدها میلیون نفر دیگر، درس های بزرگی به بشریت داد. شاید یکی از مهم تری درس ها این باشد که شایعات گسترده و قوی در فضای مجازی، می توانند به میزان خود کرونا، مضر و خطرناک باشند.

به همین دلیل، مقامات سیاسی و بهداشت و درمان ترکیه، نگران این موضوع هستند که مبادا با تفسیر غلط مقدار خطرات کرونای اومیکرون، یک بار دیگر این کشور در شرایط سخت و آچمز قرار بگیرد.

شایعه و تفسیر غلط درباره اومیکرون در ترکیه، چنین است: این نوع تازه از ویروس کرونا، نه تنها کشنده نیست، بلکه به بستری شدن افراد منجر نمی گردد و بنابراین جای نگرانی ندارد!

اما پاسخ مسئولین بهداشت و سلامت ترکیه به این ادعای غلط و انحرافی چنین است:

1.آن چه در خصوص ابتلا به بیماری همه گیر کرونا، نظام بهداشت و سلامت یک کشور را نگران می نماید، صرفاً مرگ و میر افراد نیست. بلکه بیمار شدن و قرار گرفتن افراد در شرایط غیرعادی که به زندگی، کار و تحصیل آنها لطمه وارد گردد، برای پزشکان، قابل تحمل نخواهد بود.

2.حتی اگر تعداد مرگ و میر پایین و تعداد بستری شدگان نیز عدد کوچکی باشد، اما در هر حال، چند برابر شدن مبتلایان، بدون شک موضوعی خطرناک و نگران نماینده است.

3.هیچ کشوری ظرفیت بیمارستانی و دارویی نامحدودی ندارد و نباید با تکیه بر شایعات و تفسیرهای غلط، شهفرایندان را به سوی بی احتیاطی و رفتار خطرناک سوق دهیم.

واکسن ملی ترکیه به کجا رسید؟

ظاهراً موضوع واکسن ملی برای ترکیه به یک مساله سیاسی مهم تبدیل شده است. شاید به این علت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست همکاری ترکیه و کشورهای آفریقایی، به سران این کشورها وعده داد که 15 میلیون دوز واکسن کرونا به عنوان هدیه در اختیار آنها گذاشته گردد. اما واقعیت این است که این واکسن، در تایم طلایی به دست دولت نرسیده و هنوز هم بحث صدور مجوز اضطراری، با اما و اگرهایی روبرو است.

کوتاه آمدن از PCR اجباری

هیات علمی ستاد مبارزه با کرونا در ترکیه، اعلام نموده که از این پس، آزمایش PCR فقط بر روی افرادی انجام می گردد که علائم را نشان می دهند. بر اساس تصمیم تازه آنکارا، کسانی که گواهی تزریق سه نوبت از واکسن کرونا را در اختیار دارند، در سفرهای هوایی داخلی و خارجی، ملزم به ارائه پی.سی.آر نیستند و در بدو ورود نیز، قرنطینه نخواهند شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1482

به "چند برابر شدن مبتلایان به کرونا در ترکیه؛ خطرات تفسیر غلط از اومیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند برابر شدن مبتلایان به کرونا در ترکیه؛ خطرات تفسیر غلط از اومیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید