افزایش آمار کشته های انفجار بیروت به 145 تن، ماکرون: کمک ها به دست های فاسد نخواهد رسید

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه قول کمک به لبنان را داد، اما به شهروندان عصبانی و شوکه از انفجاری که 145 تن را کشت، اطمینان داد هیچ چک سفیدی به رهبران لبنانی داده نخواهد شد، مگر آنکه آن ها دست به اصلاحات بزنند و از فساد شایع دست بردارند.

افزایش آمار کشته های انفجار بیروت به 145 تن، ماکرون: کمک ها به دست های فاسد نخواهد رسید

امانوئل ماکرون طی یک کنفرانس خبری و در پایان یک سفر دراماتیک به بیروت، خواستار تحقیقات بین المللی درباره انفجار ویران گری شد که سراسر بیروت را لرزاند و گفت این انفجار، یک علامت اضطراری برای انجام اصلاحات ضد فسادی است که جمعیتی عصبانی، خواستار آن هستند.

ده ها تن بعد از انفجار روز سه شنبه بیروت در منطقه بندری این شهر که 5 هزار زخمی و حدود 250 هزار خانه غیرقابل سکونت به جا گذاشت، هنوز مفقود هستند. این انفجار، کشوری را در هم کوبید که پیش از آن نیز در حال دست و پنجه نرم کردن با رکود مالی و افزایش مبتلایان بیماری کرونا بود.

یک منبع امنیتی گفت تعداد کشته ها به 145 نفر رسیده و مقامات نیز گفته اند این رقم ممکن است افزایش پیدا کند.

ماکرون اظهار کرد که به مقامات لبنانی، پیشنهاد نقشه راه اصلاحات فوری به منظور آزادسازی میلیارد ها دلار کمک مالی از جامعه بین المللی را ارائه داده و در ماه سپتامبر برای پیگیری این موضوع، به لبنان باز خواهد گشت.

وی گفت: اگر اصلاحات انجام نشود، لبنان به غرق شدن ادامه خواهد داد. آنچه اینجا مورد نیاز است، تغییر سیاسی است. انفجار باید شروع عصر جدیدی باشد.

رئیس جمهور فرانسه افزود، کشورش، کنفرانس بین المللی کمک به لبنان را ترتیب خواهد داد و همچنین وعده حاکمیت شفاف را داد تا بنای بر آن، کمک ها به مردم، ان جی او ها و گروه های نجات، و نه نخبگانی که متهم به فساد و سوءمدیریت هستند، برسد.

ماکرون به فروشگاه اینترنتی هرپو گفت: در بین دیگر تغییرات ضروری، حسابرسی از بانک مرکزی لبنان مورد نیاز است و اینکه بانک جهانی و آمریکا در اصلاحات لبنان نقش بازی خواهند کرد. مذاکرات با صندوق بین المللی پول نیز به خاطر ناکامی دولت لبنان در اجرای اصلاحات جدی، متوقف شده است.

پیش تر، ماکرون در حالی که به نشانه عزا کروات سیاه پوشیده بود، از محل انفجار و خیابان های آسیب دیده بیروت بازدید کرد، جایی که جمعیت عصبانی خواستار پایان بخشیدن به رژیم سیاست مداران لبنانی بودند و آن ها را مقصر ایجاد فاجعه برای لبنان می دانستند.

وی خطاب به جمعیتی که به دیدار او آمدند، گفت: به شما تضمین می دهم این کمک ها به دستان فاسد سپرده نخواهند شد.

وی در محل سکونت سفیر فرانسه و جایی که یک ژنرال فرانسوی دقیقاً صد سال پیش، از ایجاد کشور لبنان خبر داد، اظهار کرد این دیگر وظیفه فرانسه نیست که به رهبران لبنانی بگوید چه کنند، اما او می تواند اعمال فشار کند.

ماکرون در مصاحبه ای با شبکه خبری فرانسوی بی اف ام، گفت اگر فرانسه نقش خود را به عنوان قدرتی که به چندجانبه بودن و منافع مردم لبنان باور دارد، ایفا نکند، دیگر قدرت ها مانند ایران، عربستان سعودی یا ترکیه ممکن است دست به دخالت در این موضوع بزنند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 632

به "افزایش آمار کشته های انفجار بیروت به 145 تن، ماکرون: کمک ها به دست های فاسد نخواهد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش آمار کشته های انفجار بیروت به 145 تن، ماکرون: کمک ها به دست های فاسد نخواهد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید