پای مصنوعی هوشمند یار افراد دارای نقص عضو

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، پژوهشگران دانشگاه یوتا(University of Utah) آمریکا در مطالعه اخیرشان پیروز به پای مصنوعی هوشمندی شده اند که به افراد سالمند یاری می نماید راحت تر گام بردارند.

پای مصنوعی هوشمند یار افراد دارای نقص عضو

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدگجت، تاکنون اندام های مصنوعی بسیاری توسعه داده شده اند که عملکرد آنها خوب است اما دو مشکل دارند نخست اینکه سنگین هستند و دیگر اینکه به اندازه کافی هوشمند نیستند.

دانشگاه یوتا یکی از دانشگاه های برتر آمریکا در زمینه توسعه اندام های مصنوعی محسوب می گردد به طوری که دانشمندان این دانشگاه چندی پیش پیروز به توسعه یک دست مصنوعی موسوم به لوک آرم(LUKE Arm) شده بودند که افراد قطع عضو را قادر می نماید تا دوباره اجسام را برداشته و لمس نمایند. این دست رباتیک به افراد قطع عضو اجازه می دهد تا اشیاء را دوباره لمس نمایند و با استفاده از قدرت فکر آن را کنترل نمایند.

اندام مصنوعی پیشرفته مذکور از چند میکرووایر(microwires) که در زیر پوست کاربر کاشته شده است، استفاده می نماید و با استفاده از آن سیگنال هایی را به یک رایانه خارجی ارسال می نماید که این امر منجر به حرکت دست می گردد.

این دست مجهز به چند حسگر نیز است که سیگنال ها را به میکرووایرها منتقل می نمایند و بنابراین حسی را که هنگام برداشتن اشیا تداعی می گردد، شبیه سازی می نمایند. لوک آرم از موتورهایی با پوست سیلیکون ساخته شده است و این موضوع آن را شبیه دست انسان ساخته است. دست مذکور مجهز به یک باتری خارجی است که به رایانه متصل می گردد. پیش از استفاده از این دستگاه پژوهشگران چند میکروالکترود و سیم را به زیر پوست دست و نزدیک عصب حرکتی دست، کاشته اند.

اکنون نیز پژوهشگران این دانشگاه پیروز به توسعه پای مصنوعی هوشمندی شده اند که کاربران توسط آن می توانند به راحتی گام بردارند نکته قابل ذکر این است که وزن این اندام مصنوعی 2.7 کیلوگرم است و به همین دلیل کاربران هنگام استفاده از آن اذیت نمی شوند.

پای مصنوعی هوشمند مجهز به چند حسگر گشتاور، چرخش نما، شتاب سنج، یک پردازنده رایانه ای و فناوری هوش مصنوعی است که حرکات پا را پیش بینی و کنترل می نمایند. این پا از آلومینیوم و تیتانیوم و فلزات سبک ساخته شده است. باتری های کوچکی که درون آن تعبیه شده اند یکی از علل سبکی این پای هوشمند هستند. حسگر یا ترانسدیوسر گشتاور(Torque sensor)، وسیله ای برای تبدیل، اندازه گیری و ثبت گشتاور سیستم های چرخنده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 13

به "پای مصنوعی هوشمند یار افراد دارای نقص عضو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای مصنوعی هوشمند یار افراد دارای نقص عضو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید