پارک ساعی تهران ، دره ای سرسبز میان خاطرات چند نسل مردم تهران

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، قدم زدن در بوستان ساعی که وسعت بسیارش آن را بیشتر شبیه جنگلی نموده در وسط زندگی شهری، آن هم میان مرکز شلوغی چون تهران، رویایی بود در سال 1324 که با درخت کاری مهندس کریم ساعی شروع شد. بسیاری از مردم تهران و شاید ایران خاطره های به یاد ماندنی ای از این بوستان بزرگ در فکر خود دارند و با مرورش گاهی لبخند به لب هاشان می نشیند و گاهی هم یک تلخی بر وجودشان. اما هر چه هست پارک ساعی تهران، مکانی است خوش و خرم با معماری و ساختی عالی که آن را به یکی از منطقه ها گردشگری شهر تهران تبدیل نموده است.

پارک ساعی تهران ، دره ای سرسبز میان خاطرات چند نسل مردم تهران

تاریخچه ساخت پارک ساعی تهران

مهندس کریم ساعی در سال 1324 با کاشتن درخت در محوطه 12 هکتاری بنای ساخت آن را نهاد و سپس این منطقه را در اختیار وزارت کشاورزی وقت قرار داد. پس از آن استاد محجوبی در دهه 40 شمسی وظیفه طراحی آن را به شکل کنونی به عهده گرفت و پس از اتمام به یاد مرحوم مهندس ساعی نام آن را بوستان ساعی گذاشتند. استاد محجوبی که در کارنامه اش نظارت بر ساخت پارک هایی چون نیاوران و ملت نیز وجود دارد طی 10 سال کار ساخت این مجموعه سر سبز و بزرگ را به اتمام رساند و در سال 1352 آن را تحویل داد. در طراحی بوستان ساعی تهران سعی شده از حرکات اسلیمی استفاده گردد و با ایجاد یک اختلاف سطح حد الامکان از پله استفاده نگردد.

در پارک ساعی تهران چه چیزهایی خواهید دید؟

بعد از قدم زدن و لذت بردن از 17 گونه گیاهی کاشته شده در آن که شامل یاس وحشی، کاج، سرو شیرازی، ژنیکو، برگ بو، سرو بادبزنی، سدروس، زالزالک، ماگنولیا، سرو تبری، گردو، چنار و سیب است می توان نگاهی به مجسمه های حیوانات انداخت که با دقت و هنرمندی بسیار ساخته شده اند. هر چند که این مجسمه های زیبا در گذر زمان و به علت رعایت نکردن عداه ای دچار خساراتی شده که احتیاج به بازسازی دارند. علاوه بر این مجسمه ها تعداد زیادی از حیوانات نیز در بوستان ساعی تهران نگهداری می شوند که تماشا شان خالی از لطف نیست. حیواناتی مانند غاز، سنجاب، طوطی، اردک، همستر، لاک پشت و ... .

چگونه به پارک ساعی برسید؟

برای رفتن به پارک ساعی که در منطقه شش شهرداری تهران واقع شده است می توانید از اتوبوس های راه آهن به تجریش یا راه آهن به پارک وی بهره ببرید با تماشا این پارک وسیع، در اولین ایستگاه پیاده شوید. در حال حاضر پارک ساعی تهران علاوه بر داشتن امکانات اولیه نظیر سرویس بهداشتی دارای زمین های بازی و اسکیت و تنیس روی میز نیز هست و آلاچیق های برای استراحت دارد. تهران با داشتن پارک های گوناگون و متنوع، یکی از شهر هایی است که از این حیث برجسته است. اما بوستان ساعی تهران با توجه به قدمت و فضای جنگل گونه و داشتن بخش حیات وحش فضایی خاطره انگیز را ایجاد نموده که می توان از گشت و گذار در آن لذت برد و برای خود خاطره ای ساخت.

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1667

به "پارک ساعی تهران ، دره ای سرسبز میان خاطرات چند نسل مردم تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک ساعی تهران ، دره ای سرسبز میان خاطرات چند نسل مردم تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید