واکنش های جهانی به دنبال تشدید تنش ها در قره باغ

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، تنش مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان واکنش های بین المللی فراوانی به دنبال داشته است.

واکنش های جهانی به دنبال تشدید تنش ها در قره باغ

جهت دریافت خدمات طراحی باغ ویلا کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

درگیری ها میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ که روز یکشنبه بار دیگر از سر گرفته شد، تا به امروز واکنش های منطقه ای و جهانی گسترده ای به دنبال داشته است؛ در این میان سازمان ملل و بسیاری از کشورها از جمله ایران خواهان برقراری آتش بس میان دو طرف و حل تنش از راه دیپلماتیک شده اند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دو روز پیش در گفت وگوی تلفنی جداگانه با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و زهراب مناتسکانیان وزیر امور خارجه ارمنستان ضمن اطلاع از آخرین وضع و شرایط میدانی و همچنین ابراز نگرانی از شرایط به وجود آمده، دو طرف را به خویشتنداری، آتش بس و سرانجام فوری خصومت ها و همچنین شروع مذاکره در چارچوب حقوق و قوانین بین المللی دعوت کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از تمام ظرفیت های خود به منظور برقراری آتش بس، شروع گفت وگو و استقرار صلح و آرامش را به دو طرف خاطرنشان کرد.

علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران نیز راهکار اختلاف دو کشور همسایه جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان را صلح آمیز مطرح نمود و گفت: ایران و ترکیه و روسیه می توانند در جهت اجرایی سازی قطعنامه های سازمان ملل، آن دو همسایه را یاری نمایند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت آمیز حل نمایند.

همچنین سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (دوشنبه) طی نشستی خبری آتش بس فوری، ترک مخاصمات و شروع گفت و گوهای دوجانبه را تنها راهکار بحران میان جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان ذکر کرد و گفت: راهکار نظامی راهکار پایدار برای این اختلاف نیست. ایران از همه ظرفیت هایش در این راستا استفاده می نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین تاکید نمود: ایران ضمن نظارت دقیق و کنترل لازم بر فرایند جابجایی و ترانزیت کالا به کشورها، به هیچ وجه اجازه نمی دهد از خاک کشورمان برای انتقال سلاح و مهمات استفاده گردد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص بعضی ادعاهای مطرح شده رسانه ای در انتصاب دروغ ترانزیت سلاح و ادوات نظامی از راستا خاک ایران به مقصد ارمنستان گفت: تردد کامیون و ترانزیت کالاهای متعارف غیرنظامی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همسایه، به طور معمول همیشه برقرار است.

وی ادامه داد: کامیون های مورد اشاره نیز صرفا در همین چارچوب به فعالیت خود مشغول هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به رویکرد ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن نظارت دقیق و کنترل لازم بر فرایند جابه جایی و ترانزیت کالا به کشورها، به هیچ وجه اجازه نمی دهد از خاک کشورمان برای انتقال سلاح و مهمات استفاده گردد.

واکنش های بین المللی

کشورها و نهادهای بین المللی نیز به دنبال تشدید درگیری مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر کاهش تنش ها و آتش بس فوری میان این دو کشور تاکید نموده اند.

سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل بامداد سه شنبه گفت که وی به صورت ویدئوکنفرانسی با الهام علی اف رییس جمهوری کشور جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت وگو نموده است.

استفان دوژاریک اضافه کرد که دبیرکل سازمان ملل در گفت وگوهای جداگانه خود با سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان از آن ها خواست که فورا به درگیری ها پایان و تنش ها را کاهش داده و به در چارچوب گروه مینسک بدون پیش شرط و بدون فوق وقت به مذاکرات معنادار بازگردند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت که گوترش بر حمایت کامل خود از نقش مهم سازمان امنیت و همکاری اروپا و ضرورت به کارگیری ناظران این سازمان در منطقه تاکید مجدد نموده است.

در بین کشورهای منطقه نیز به دنبال این درگیری ها، هر یک از طرفین درگیر مدعی شروع درگیری از جانب طرف مقابل بودند، وزارت خارجه ترکیه نیز از جمهوری آذربایجان حمایت کرد و در این میان روسیه خواهان توقف فوری درگیری ها و برقراری اتش بس شده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز روز گذشته در گفت وگوی تلفنی نیکول پاشینیان با وی، در خصوص درگیری های اخیر میان نیروهای آذری و ارمنی در قره باغ، خواهان توقف این تنش ها شد. پوتین همچنین در ارتباط با ازسرگیری درگیری های گسترده در منطقه قره باغ ابراز نگرانی کرد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز دو روز پیش در تماس های تلفنی با وزیران خارجه ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان، در خصوص امکان سرانجام دادن به درگیری های بین نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان رایزنی و گفت وگو کرد.

اعضای شورای امنیت نیز قرار است برای آنالیز تحولات ناگورنو قره باغ، روز سه شنبه جلسه فوق العاده برگزار نمایند. این نشست به درخواست آلمان و فرانسه برگزار می گردد.

اتحادیه اروپا نیز روز گذشته درباره تبعات تنش های جدید در منطقه قره باغ کوهستانی هشدار داد و خواهان توقف فوری درگیری ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در این منطقه شد. سخنگوی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای طرفین را به خویشتنداری دعوت کرد و خواهان برقراری فوری آتش بس در منطقه قره باغ و بازگشت به مذاکرات صلح شد.

به همین دلیل وزارت خارجه آمریکا دو روز پیش طی بیانیه ای از جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواست تا فوراً خصومت ها را متوقف نمایند و به مذاکرات واقعی بازگردند. در بیانیه آمریکا آمده است: واشنگتن معتقد است که مشارکت طرف های خارجی در خشونت ها کاملاً بی فایده است و فقط موجب وخامت تنش ها می گردد. از طرف ها می خواهیم که با رؤسای گروه مینسک همکاری نموده و هرچه زودتر به مذاکرات واقعی بازگردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز به دنبال وخامت تنش ها در قره باغ خاطرنشان کرد که نظاره گر اوضاع است.

آنگلا مرکل صداعظم آلمان در خصوص تنش های مرزی ارمنستان- جمهوری آذربایجان با رهبران دو کشور گفت وگو و از هر دو طرف خواست در راستای کاهش تنش ها و برقراری آتش بس گام بردارند.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز روز گذشته با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در خصوص تشدید درگیری ها در قره باغ گفت وگو کرد و ضمن ابراز نگرانی در خصوص درگیری ها خاطرنشان کرد که این مناقشه باید با مذاکره حل وفصل گردد.

مقامات کشورهای غربی، آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در حالی طی مقاطع مختلف همزمان با تشدید تنش ها میان ارمنستان- جمهوری آذربایجان، با موضع گیری هایشان کوشش نموده اند که نشان دهند غرب مخالف هرگونه درگیری میان این دو کشور است اما به نظر می رسد غرب عزم و تصمیم جدی برای حل وفصل مناقشه قره باغ ندارد.

همچنین عربستان در واکنش به این درگیری ها در منطقه قفقاز جنوبی خاطرنشان کرد در عین اینکه تحولات میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را با نگرانی دنبال می نماید، از دو طرف می خواهد با برقراری آتش بس از راه های مسالمت آمیز و طبق قطعنامه های شورای امنیت به درگیری خود سرانجام دهند.

در همین حال وزارت امور خارجه پاکستان از رخدادهای اخیر در منطقه تحت مناقشه ناگورنو-قره باغ و تشدید درگیری های نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ابراز نگرانی کرد.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 639

به "واکنش های جهانی به دنبال تشدید تنش ها در قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش های جهانی به دنبال تشدید تنش ها در قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید