پاشینیان: برقراری ارتباط ریلی با ایران حائز اهمیت است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، ایرنا نوشت: نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان ، با تاکید بر اهمیت برقراری ارتباط ریلی با ایران و روسیه برای کشورش، اظهار داشت که تعمیق یا عادی سازی روابط با کشورهای هم مرز، یکی از محورهای اصلی سیاست خارجی دولت ایروان است.

پاشینیان: برقراری ارتباط ریلی با ایران حائز اهمیت است

به گزارش آرمن پرس، وی اضافه کرد: همانطور که می دانید پس از انتصاب مجدد به اسم نخست وزیر، پیروز شدم از ایران تماشا کنم و امروز هم راهی گرجستان هستم.

وی تاکید نمود که موضوع افزایش ارتباطات منطقه ای، نقشی مهم در دستور جلسه مذاکرات ما با ایران و گرجستان ایفا می نماید و در این زمینه من به پروژه شمال - جنوب اهمیت می دهم که مرز ما با ایران را به مرزمان با گرجستان پیوند می دهد.

پاشینیان گفت که تشکیل ارتباطات ریلی با روسیه و ایران از اهمیت بالایی برای ارمنستان برخوردار است.

وی اضافه کرد: به منظور حل و فصل این مساله، ما درمورد بازگشایی ارتباطات به شکلی سه جانبه با حضور ارمنستان - روسیه - (جمهوری) آذربایجان بحث و گفتگو می کنیم.

وی یادآور شد: ما مصمم است که برای دستیابی به نتایج معین کوشش کنیم و البته با درک به این مساله که (جمهوری) آذربایجان به نوبه خود انتظار ارتباط بین منطقه ها غربی اش و منطقه نخجوان را دارد.

نخست وزیر ارمنستان در ادامه گفت: می خواهم مجددا یادآوری کنم که ما مایل به احیای فرایند صلح با (جمهوری) آذربایجان در چارچوب ریاست مشترک گروه مینسک در سازمان امنیت و همکاری اروپا هستیم.

وی بعلاوه برنامه علامت گذاری و معین مرز با جمهوری آذربایجان را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: ما به ایجاد شرایط لازم برای این کار ادامه می دهیم و امیدواریم که به سرعت فرایند بازگشت اسرایمان، گروگان ها و دیگر افرادی که در (جمهوری) آذربایجان به سر می برند، به ارمنستان سرانجام یابد.

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های نظامی 44 روزه سال گذشته توانست به اشغال سرزمین های خود از سوی نیروهای ارمنستان در قره باغ سرانجام دهد.

این درگیری های نظامی 20 آبان ماه سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان سرانجام یافت و بر اساس این سند سه جانبه صلح بانان روسیه به مدت پنج سال در بخشی از قره باغ مستقر شدند.

طبق این بیانیه سه جانبه، در صورت توافق همه طرف های امضا کننده، تمدید مدت استقرار صلحبانان روسیه در قره باغ امکان پذیر است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1266

به "پاشینیان: برقراری ارتباط ریلی با ایران حائز اهمیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاشینیان: برقراری ارتباط ریلی با ایران حائز اهمیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید