تور ارمنستان ارزان: ارمنستان؛ مقصدی مجذوب کننده برای سفرهای تابستانی

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، ارمنستان علی رغم برخورداری از طبیعتی کم نظیر و غذاهایی لذیذ، از چشم گردشگران بسیاری پنهان مانده است. این کشور، با قرار گرفتن در منطقه قفقاز، فرهنگی منحصربه فرد و سوغاتی هایی ارزشمند دارد.

تور ارمنستان ارزان: ارمنستان؛ مقصدی مجذوب کننده برای سفرهای تابستانی

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

معروفیت آسیا، به عنوان مقصدی محبوب برای تعطیلات تابستانی، در حال فراگیرتر شدن است و اروپا نیز در این زمینه از محبوبیتی به قدمت بیش از یک قرن برخوردار است. اما منطقه ای بین این دو قاره وجود دارد که به طرزی ناباورانه و غیرمنصفانه مورد بی مهری مسافران قرار گرفته است. کشورهای قفقاز جنوبی، که از فضای فرهنگی منحصربه فردی برخوردار هستند و نمی توان آن ها کاملاً اروپایی یا آسیایی توصیف کرد، از دید بسیاری از مسافران پنهان مانده است. در میان این کشورها، ارمنستان، یکی از تماشای ترین و متنوع ترین کشورهای دنیا، از جایگاهی ویژه برخوردار است و تور ارمنستان از محبوب ترین تورها محسوب می گردد.

به غیر از این واقعیت که کارداشیان ها ارمنی هستند، معروفیت دیگری را نمی توان برای ارمنستان در نظر گرفت و البته، این موضوع هم واقعا تقصیر این کشور نیست. فرقی نمی نماید با چه هدفی بخواهید وارد این کشور بشوید؛ خواه بازدید از منظره ها طبیعی و پیاده روی در کوهستان های نفس گیر آن و خواه، لذت بردن از غذاهای باستانی و خوشمزه یا آشنایی با تاریخ غنی آن؛ در هر صورت از اینکه در راستا رفتن به کشورهای قفقاز جنوبی ارمنستان را به عنوان اولین ایستگاه خود برگزینید، پشیمان نخواهید شد. در ادامه خواهید دانست که چرا باید ارمنستان را در لیست مقاصد سفرهای تابستانی خود بگنجانید.

تاریخ باستانی و سنت های زیبا

حتی برای علاقه مندان تاریخ که به وسعت و عمق اطلاعات تاریخی خود می بالند هم تاریخ ارمنستان، مانند یک راز به جای مانده است. این کشور، به عنوان اولین کشور دنیا که در سال 301 میلادی، مسیحیت را به عنوان مذهب رسمی خود پذیرفت، محل نخستین کلیسای جامع مسیحیان دنیا است. کلیسای جامع اچمیادزین (The Etchmiadzin Cathedral)، که ساخت آن در سال 303 به انتها رسید، هنوز هم در شهر اچمیادزین پا بر جا است و تا به امروز، همچنان مرکز مذهبی کلیه ارامنه دنیا به جای مانده است.

بناهای تاریخی مذهبی زیادی را می توان در سراسر ارمنستان یافت که قدمت شان به قرن ها سال پیش می رسد و از سبک معماری قرون وسطایی برخوردار هستند. حتما باید از صومعه گغارد (Monastery of Geghard) در استان کوتایک بازدید کرد. این صومعه بیش از 800 سال قدمت دارد و متشکل از چندین کلیسا و آرامگاه حفر شده در دل صخره است و در میان صخره های سربه فلک کشیده و زیبای دره آرارات واقع شده است.

صومعه تاتو (Monastery of Tatev) بنایی به یادگارمانده از قرن نهم است که به شدت ارزش بازدید را دارد. این صومعه حواری ارمنی در فلاتی در استان سیونک واقع شده است و به عنوان یک مرکز علمی روشنفکری و مذهبی فعالیت می نماید. برای رسیدن به صومعه، باید با استفاده از تله کابینی به طول 5.5 کیلومتر، راستای را به سمت بالای فلات پیمود. این تله کابین در زمان ساخت خود، طولانی ترین تله کابین دنیا بوده است. روش دیگر برای رسیدن به آنجا، رانندگی در راستای 40 دقیقه ای در جاده ای است که از دره واروتان گورگه (Vorotan Gorge) می گذرد.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در سفرهای خود عاشق سوغاتی خریدن هستید، اما اصلا در پی خریدن همان آهنرباهای کلیشه ای برای در یخچال و کابینت نیستید، از تماشا آنچه در ارمنستان خواهید دید به شدت هیجان زده خواهید شد. بسیاری از مورخان ارتفاعات ارمنستان را زادگاه فرش شرقی می دانند. سنت فرش بافی، ریشه ای عمیق در فرهنگ ارامنه دارد. موزه فرش مگرین (Megerian Carpet) در شهر ایروان، مرکز این کشور، فرش هایی متعلق به دوران قرن شانزدهم تا نوزدهم را به نمایش گذاشته است و حتی آن ها را به مشتریان می فروشد. اگر خواستار سوغاتی هستید که از ارزش و اعتبار زیادی برخوردار و بازگونماینده تاریخ و سنت این کشور باشد، هیچ چیزی بهتر از یک فرش ارمنی نیست.

کوه هایی خیره نماینده و دریاچه ای با انعکاسی از آسمان

یکی از بارزترین ویژگی های منظره طبیعی ارمنستان، کوه آرارات است که ارتفاعی در حدود 5140 متر دارد. اگرچه از نظر فنی این کوه ها در مرزهای ترکیه واقع شده است، اما این کوه از دیدگاه ارامنه به عنوان سمبل سرزمین مادری آن ها، اهمیت بسزایی دارد. کوه آرارات همان نقطه ای است که در داستان طوفان بزرگ که در کتاب مقدس مسیحیان روایت شده، به آن اشاره شده است و گفته می گردد کشتی نوح در آنجا به زمین نشست. طبق این داستان، نوح به همراه خانواده اش در دره آرارات سکنی گزید. برترین منظره از این کوه ها را می توان از پارک پیروزی (Victory Park) یا صومعه خور ویراپ (Monastery of Khor Virap) در دشت آرارات مشاهده کرد.

اگر ترجیح می دهید به جای آنکه فقط به کوهستان ها خیره بشوید، وارد آن شوید و به ماجراجویی بروید، باید به دریاچه سوان (Lake Sevan) در اعماق کوه های قفقاز بروید. این دریاچه به میزان ای مرتفع است که گاهی وقت ها به نظر می رسد آب های آن به آسمان پیوند خورده است. ارمنی ها، دریاچه سوان را که بزرگ ترین دریاچه این کشور است، به عنوان دریاچه ارمنستان یاد می نمایند و بازدیدنمایندگان آن به راحتی می توانند یک روز کامل از روزهای تابستان را در کنار آب های گرم آن به استراحت و تجدیدقوا مشغول شوند. حتی یک مجتمع رهبانی قرن نهمی به نام سواناوانک (Sevanavak) نیز در نزدیکی آن واقع شده است که می تواند مقصد خوبی برای سفرهای شما به کوهستان منطقه باشد.

برای آنکه ساعاتی را واقعا در فضای کوهستان منطقه غرق شوید، یکی از راستاهای پیاده روی کوهستانی را در منطقه تاووش در شمال شرقی پیاده بپیمایید. نه تنها جنگل های بلوط، دره های عمیق و نهرهای فراوانی در پارک ملی دیلیجان (The Dilijan National Park) به چشم می خورند، بلکه راستا پیاده روی ترانس قفقازی (Transcaucasian Trail) نیز در آن واقع شده است که شامل دو راستا پیاده روی طولانی با طولی بیش از 570 متر در منطقه قفقاز است.

راستا جنوبی، از میان گرجستان و ارمنستان می گذرد و روستاهای کوهستانی را به هم وصل می نماید و چشم میزانایی باورنکردنی از دره های اطراف، قله های کوهستانی و دریاهای خزر و سیاه پیش روی چشمان گردشگران قرار گرفته است. اگر پیاده روی در این راستاهای اسطوره ای نمی تواند شما را به میزان کافی سر ذوق بیاورد، پس باید بدانید که کوه های ارمنستان و به ویژه، اطراف دیلیجان، کوه آتیس (Mt. Atis) و دریاچه سوان، تبدیل به مکانی محبوب برای پاراگلایدرسواری شده است.

زمستان ها هم، پیست اسکی زاخکازور (Tsaghkadzor ski resort) مملواز بازدید نماینده هایی است که می خواهند در فصل زمستان، آدرنالین بدن خود را افزایش بدهند. قیمت های این منطقه بسیار منطقی تر از قیمت های کوه های آلپ سوئیس هستند.

ارمنستان یکی از قدیمی ترین و خوشمزه ترین سنت های آشپزی دنیا را دارد. اسپاس یا Spas نوعی سوپ خامه ای است که از ماست ارمنی تخمیری به نام ماتسون یا matsun تهیه می گردد و خیلی از رستوران های سنتی ایروان و شهرهای دیگر ارمنستان آن را سرو می نمایند. کوفته ی ارمنی یا kyufta (کوفته گوشت) و تولما یا tolma (دلمه برگ انگور که با گوشت چرخ نموده پر می گردد) به همراه خروات یا khorovats (نوعی کباب آبدار) نیز از غذاهای موردعلاقه محلی ها هستند.

نان لواش، نان پیتای ارمنی، آن قدر مشهور است که حتی در لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو نیز ثبت شده است و بسیاری از مردم از آن برای پیچیدن دور باستورما یا basturma (گوشت خشک شده به همراه انواع ادویه های مختلف) استفاده می نمایند. گاتا یا gata نیز که نوعی شیرینی پفی در اشکال و میزان های متنوع است، دسر موردعلاقه ارمنی ها است. این نوع شیرینی در هر منطقه به روش خاص همان جا پخته می گردد.

ارمنستان برای فراوری میوه و سبزیجات سالم در مقادیر انبوه، از آب وهوای معتدل و بسیار مناسبی برخوردار است و بنابراین، بازارها و فروشگاه های این کشور همواره پر از سبزیجات، میوه ها و توت های متنوع است. زردآلوی طلایی ارمنی را شاید بتوان مشهورترین محصول فراوریی این کشور دانست؛ چراکه پرتوهای درخشان آفتاب را جذب می نمایند و رنگ زرد خورشید را به خود می گیرند. در واقع، گفته می گردد که محل اصلی پیدایش این میوه در ارمنستان بوده است و نماد مهمی برای این کشور به شمار می آید. سیب، هلو، آلو، انگور، انجیر و انار ارمنی نیز از محصولات رایج این کشور هستند و به خاطر طعم آبدار و مزه منحصربه فردشان حتی در خارج از این کشور هم هواداران زیادی دارند.

آب آشامیدنی ارمنستان، نه تنها آبی تازه و تمیز است، بلکه یکی از خالص ترین آب های دنیا است. آب های ارمنستان از منابع معدنی طبیعی سرچشمه می گیرند و طعم تمیز آن هیچ وقت برای ارمنی ها کهنه نمی گردد. به افتخار 2750 مین سالگی ایروان در سال 1968، تعداد 1750 فواره در نقاط مختلف شهر نصب شد که آبی تمیز و باطراوت را در میان ساکنان شهر توزیع می نمایند. بر اساس افسانه های کهن ارمنی، آب شهر جرموک خواصی درمانی دارد.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1418

به "تور ارمنستان ارزان: ارمنستان؛ مقصدی مجذوب کننده برای سفرهای تابستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان ارزان: ارمنستان؛ مقصدی مجذوب کننده برای سفرهای تابستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید