واجبات نماز چیست؟ فرق رکن و غیررکن کدام است؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، واجبات نماز 11 مورد است و عبارت اند از نیت، تکبیره الاحرام، قیام، قرائت، ذکر، رکوع، سجود، تشهد، سلام، ترتیب و موالات. برخی از واجبات نماز رکن هستند و ترک عمدی یا غیرعمدی آن ها نماز را باطل می نماید، اما برخی از آن ها غیر رکن هستند.

واجبات نماز چیست؟ فرق رکن و غیررکن کدام است؟

خبرنگاران| سرویس مذهبی - مگر می گردد به سن تکلیف رسیده باشید، نماز بخوانید و واجبات نماز را یاد نگرفته باشید؟! نماز هم مانند هم عمل واجب شرعی دیگری آداب و احکامی دارد که باید با آن ها آشنا باشید تا نمازتان قبول باشد و اولین گام برای این مهم، یاد دریافت واجبات نماز است.

واجبات نماز چیست؟

واجبات نماز شامل 11 مورد می گردد:

1. نیت

نماز شما باید به قصد نزدیکی به خدا و انجام دستور او باشد، اما نیازی نیست که نیت را حتماً به زبان بیاورید. مثلاً برای نماز ظهر می گویید: 4 رکعت نماز ظهر می خوانم قربة الی الله

2. تکبیره الاحرام

گفتن ذکر الله اکبر بعد از نیت. در موقع تکبیره الاحرام مستحب است که دست ها را تا نزدیکی گوش ها بالا ببریم.

3. قیام

نماز باید به صورت ایستاده و بدون این که به جایی تکیه بدهید خوانده گردد. قیام موقع تکبیره الاحرام و قیام پیش از رکوع رکن است، ولی قیام قرائت و قیام بعد از رکوع رکن نیست.

4. رکوع

بعد از قرائت باید به قدری خم شوید که دست ها به زانو ها برسد. ذکر رکوع سبحان ربی العظیم و بحمده یا سه بار ذکر سبحان الله است.

5. سجود

مجموع دو سجده هر رکعت یک رکن را به وجود می آورد. در سجده پیشانی را بر مهر و کف دو دست، سر انگشت عظیم دو پا و سر زانو ها را روی زمین می گذارید و ذکری را می گویید که بنا بر احتیاط واجب از مقدار سه ذکر سبحان الله یا یک ذکر سبحان ربی الاعلی و بحمده کمتر نباشد.

6. قرائت

خواندن سوره حمد و بعد از آن یک سوره کامل را قرائت می گویند. مرد ها باید در نماز صبح و مغرب و عشا حمد و سوره شان را بلند بخوانند.

7. ذکر

در رکعت سوم و چهارم فقط یک بار سوره حمد خوانده می گردد و یا سه بار تسبیحات اربعه (سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر) گفته می گردد. مرد و زن باید ذکر را آهسته بخوانند.

8. تشهد

بعد از آن که در رکعت دوم و چهارم سر از سجده دوم برداشتید در حالت نشسته باید ذکر تشهد را بخوانید:

اشْهَدُ انْ لا الهَ الَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ وَ اشْهَدُ انَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

9. سلام

در رکعت آخر بعد از تشهد باید سه صیغه سلام گفته گردد:

السَّلامُ عَلَیْکَ ایُّهَا النَّبِىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ

السَّلامُ عَلَیْنا وَ عَلى عِبادِاللَّهِ الصَّالِحینَ

السَّلامُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ

سلام اول مستحب است، اما سلام دوم و سوم واجب است، ولی اگر سلام سوم گفته گردد می توان به همان اکتفا کرد و نماز را انتها داد، ولی اگر سلام دوم را گفتید شایسته است که سلام سوم را هم بگویید.

10. ترتیب

رعایت ترتیب در قسمت های مختلف نماز واجب است و باید به ترتیب تکبیره الاحرام، قرائت (حمد و سوره)، رکوع، سجود و... خوانده گردد.

11. موالات

اگر بین قسمت های مختلف نماز به قدری فاصله بیندازید که نگویند شما در حال نماز خواندن هستید نماز شما باطل است.

فرق رکن و غیر رکن در واجبات نماز

دو نوع واجبات در نماز وجود دارد. برخی از واجبات نماز رکن است و برخی دیگر غیر رکن

واجبات رکن در نماز

قسمت هایی از نماز که اگر عمداً یا سهواً جا آورده نگردد یا به نماز اضافه گردد نماز باطل می گردد. واجبات رکن عبارت اند از:

 • نیت
 • تکبیره الاحرام
 • قیام
 • رکوع
 • سجود

واجبات غیر رکن نماز

قسمت هایی از نماز است که اگر عمدا کم و زیاد گردد نماز باطل می گردد، اما اگر سهواً کم و زیاد گردد نماز باطل نمی گردد. این واجبات عبارت اند از:

 • قرائت
 • ذکر
 • تشهد
 • سلام
 • ترتیب
 • موالات
منبع: setare.com
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 950

به "واجبات نماز چیست؟ فرق رکن و غیررکن کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واجبات نماز چیست؟ فرق رکن و غیررکن کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید