آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، مراسم زار

امروز می خواهیم در خصوص مراسم جن گیری در همین کشور خودمان صحبت کنیم. مراسم زار نام یک مراسم خاص و کمی ترسناک است که در جنوب ایران، به ویژه هرمزگان و جزیره قشم برای خارج کردن جن و ارواح خبیثه از بدن افراد انجام می گردد. به اعتقاد مردم بومی، افرادی که بیمار شده اند و با درمان های معمول بهبود نیافته اند احتمالا هوایی شده اند و یک جن یا روح سرگردان وارد کالبدشان شده است. به همین علت مراسمی خاص همراه با موسیقی برای جن گیری برگزار می نمایند تا فرد دوباره سلامتی اش را پیدا کند. با ما در خبرنگاران همراه باشید تا با هم سری به یک مراسم زار بزنیم.

آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!

آیین زار چیست؟

در فرهنگ اعتقادی شاخ آفریقا و منطقه ها نزدیک به آن در خاورمیانه، اصطلاح زار برای جن و اوراح پلیدی استفاده می گردد که هرازگاهی فردی را تسخیر می نمایند. این جن ها که سرگردان هستند وارد بدن افراد، به ویژه زنان می شوند و موجب بیماری ها و ناخوشی های متعدد می شوند. مرنام زار در واقع از آفریقا به ایران آمده و همراه با موسیقی خاصی برگزار می گردد که تاثیرات موسیقی آفریقایی را در آن می توان مشاهده کرد. هرچند مرنام زار که در ایران برگزار می گردد با مرنام زار در شمال آفریقا تفاوت های زیادی پیدا نموده است. غلامحسین ساعدی نویسنده و پژوهشگر معروف تحقیق جامعی در خصوص آئین زار انجام داده است و نتیجه تحقیقاتش را در کتابی جالب و خواندنی به نام اهل هوا گردآورده است. بخش عمده اطلاعاتی که در این مطلب ارائه می کنیم از همین کتاب استفاده شده است. به گفته ساعدی مردم ساحل نشین جنوب ایران جن ها و ارواح را به شکل باد تصور می نمایند و معتقدند که هر باد دارای جن های به خصوصی است که می توانند وارد بدن انسان ها بشوند. به فردی که تسخیر شده و دچار جن زدگی شده اصطلاحا هوایی می گویند و تنها راه برای درمان او برگزاری مرنام زار است!

مرنام زار چطور برگزار می گردد؟

وقتی فردی دچار بیماری شده و ظاهرا با درمان های عادی خوب نشده او را به پیش اشخاصی به نام بابا زار و ماما زار می برند. این افراد متخصص برگزاری مرنام زار و بیرون کشیدن جن ها و ارواح از بدن بیماران هستند. بابا زار و ماما زار با آنالیز بیمار ظاهرا تشخیص می دهد که او هوایی شده و جن و روح وارد بدنش شده است. همان طور که گفتیم تنها راه درمان فرد هوایی شده اجرای مرنام زار است. بابا زار یا ماما زار فرد جن زده یا زار زده را به مدت هفت روز دور از چشم مردم نگه می دارد و در این مدت با استفاده از داروها و روغن های ویژه ای او را برای برگزاری مرنام زار آماده می نماید. یکی از مهم ترین بخش های مرنام زار اجرای موسیقی خاص و تاثیرگذاری به نام موسیقی زار است. مردم بومی معتقدند که موسیقی زار یاری می نماید تا جن ها مهربان شده و از بدن فرد مبتلا بیرون بیایند. افرادی یک بار تسخیر شده و در مرنام زار بهبود پیدا نموده اند را پس از آن به نام اهل هوا می شناسند.

موسیقی زار

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم یکی از کلیدی ترین بخش های مرنام زار است و در واقع در این مرنام شاهد نوعی موسیقی درمانی هستیم. هرکسی نمی تواند و اجازه ندارد سازهای مخصوص مرنام زار را بنوازد. یکی از سازهایی که در مرنام زار استفاده می گردد تنبیره با تنبوره نام که تنها بابا زار و شخص دیگری که بابا زار به او اجازه داده باشد می تواند آن را بنوازد. بابا زار یا ماما زار در طول مرنام همزمان با سازها و صدای موسیقی اصواتی را به زبان می آورد و در حقیقت، از جن ها می خواهند خود را معرفی نمایند. به اعتقاد اهل هوا جن ها یا همان بادها اسامی متفاوتی دارند و برای بیرون کشیدن او باید جن را به نام اصلی اش صدا زد. بابا زار با خیزرانی که در دست دارد به بدن بیمار می زند و از جن می خواهد از بدن فرد بیرون بیاید و او را رها کند.

آیا جن زدگی واقعیت دارد؟

مردم سواحل جنوبی کشور به ویژه هرمزگان و جزیره قشم شدیدا به وجود جن و زار اعتقاد دارند و به همین علت مرنام زار را کاملا واقعی می دانند. با این حال، بسیاری از مردم همان منطقه ها هم هستند که این مرنام را صرفا خرافات و زاییده توهمات می دانند. از آن جا که بابا زار و ماما زار برای برگزاری مرنام مبالغ گاها هنگفتی دریافت می نماید خیلی ها مرنام زار را وسیله ای برای سودجویی و کلاهبرداری می دانند. با این حال، شمار افرادی که به جن و روح اعتقاد دارند کم نیست و به همین علت امروزه هم این مرنام با شور و حرارت خاص برگزار می گردد. البته امروزه با وجود پیشرفت های پزشکی وقتی بیماری به نزد بابا زار یا ماما زار می رود ابتدا از او خواسته می گردد به نزد پزشک برود و درمان های مرسوم را انجام بدهد. اگر تمام درمان ها بی جواب مانده و پزشکان او را جواب نموده باشند این جاست که بابا زار و ماما زار متوجه می شوند که پای مسائل ماورالطبیعه و جن ها در میان است. پیشنهاد می دهیم پس از رزرو هتل قشم سفر خود را آغاز کنید و به تماشای این مرنام بروید.

منبع: الی گشت
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1458

به "آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید