مزایا و معایب استفاده از کلاه گیس زنانه

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، کلاه گیس از الیاف مو در دو نوع طبیعی و مصنوعی تهیه می گردد و در میان خانم ها رایج تر است. از جمله مزایای استفاده از کلاه گیس می توان به قیمت مناسب نسبت به روش های ترمیمی مو اشاره نمود. حساسیت های پوستی، قارچ ها و تجمع میکروب ها هم از معایب استفاده از کلاه گیس های زنانه بشمار می آیند.

مزایا و معایب استفاده از کلاه گیس زنانه

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - استفاده از کلاه گیس در میان خانم ها رواج بیشتری دارد و در موارد متعددی می تواند استفاده شود. برخی افراد به دلیل طاسی سر تحت تاثیر پرتو درمانی یا شیمی درمانی از موی مصنوعی استفاده می نمایند و برخی به دلیل طاسی های موروثی و یا کم پشتی موهایشان ترجیح می دهند با استفاده از این الیاف مصنوعی جلوه خاصی به زیبایی ظاهری خود ببخشند. استفاده از کلاه گیس مزایا و معایب خاص خود را دارد و لازم است در این زمینه برخی نکات را مد نظر داشته باشید.

کلاه گیس، گیسوی مصنوعی است که اغلب از مو ساخته می شود و مردان و زنان کم مو یا بی مو آن را مانند کلاه بر روی سر قرار می دهند. کلاه گیس ممکن است به صورت کامل بوده و روی سر قرار گیرد و یا اینکه تارهای مو بصورت تک به تک و یا دسته ای به روش های گوناگون مانند چسب، کلیپس، مواد اتصال دهنده، بافتن و غیره به موهای قبلی فرد و یا پوست سر متصل گردند.

به نظر متخصصان استفاده از کلاه گیس فقط در مواردی جایز است که طاسی فرد بسیار شدید و وسیع و بانک موهای پشت سر وی هم ضعیف و اندک باشد، یعنی امکان انجام عمل کاشت مو به صورت طبیعی وجود نداشته باشد. در این موارد اگر شخص با طاسی سرش به هر دلیل مشکل داشته و تمایل به مودار شدن داشته باشد کلاه گیس انتخاب خوبی بوده و استفاده از آن توصیه می شود.

انواع کلاه گیس

کلاه گیس ها دو نوع هستند. یا از الیاف مصنوعی درست می شوند یا از موهای طبیعی انسان. نمونه ای که در آن ها از موهای مصنوعی استفاده می شود، سبک تر و بهداشتی تر از آن هایی هستند که با موی طبیعی ساخته شده اند اما چون از نظر ظاهری مصنوعی به نظر می رسند، افراد معمولا تمایلی به استفاده از آن ها ندارند. توجه داشته باشید که اگر کلاه گیس با موی طبیعی انسان درست شده باشد، دقیقا مانند موی طبیعی انسان، کم کم آلودگی محیط بر آن اثر می گذارد و ممکن است میکروب و قارچ به آن نفوذ کند و سلامت پوست را در معرض خطر قرار دهد بنابراین باید همچون حفظ بهداشت موهای طبیعی به آن ها توجه داشت. از این رو شامپو زدن و شستشوی مداوم آن ها به خصوص در فصل گرما که تعریق و امکان بروز آلودگی ها بیشتر است، لازم است.

روشی جایگزین برای موی مصنوعی

افرادی که تمایلی به استفاده از کلاه گیس با الیاف مصنوعی ندارند می توانند از روش های دیگری مثل ترمیم مو بهره ببرند. در این روش موهای طبیعی انسانی روی پوست سر یا تارهای موی خود فرد با گره زدن ثابت می شود یا الیافی مثل تور را روی سر می چسبانند و موها را به آن گره می زنند.

مزیت ترمیم مو این است که در شرایطی مثل باد، طوفان و در استخر و هنگام ورزش، فرد دیگر نگران جدا شدن موها از سرش نخواهد بود ولی این روش اشکالاتی هم دارد. از آنجا که موهای گره زده شده رشدی ندارند ولی موهای خود فرد رشد می نمایند، بعد از مدتی موها ظاهر نامناسب و نامرتبی پیدا خواهند کرد و لازم است به فردی که موها را ترمیم نموده، مراجعه شود تا آن ها را مرتب کند.

یکی از اشکالات دیگر این روش این است که اگر موهای اضافی به موهای خود فرد وصل شده باشد، تار مو به دلیل وزن اضافی که به آن تحمیل شده، دچار کشیدگی می شود و امکان دارد باعث آسیب به ریشه و کم پشتی دائمی موها شود. اینکه برای هر شخص چه روشی مناسب است، به سلیقه و شرایط زندگی او بستگی دارد.

مزایا و معایب استفاده از کلاه گیس

برای مزایایی که این الیاف مو می تواند داشته باشد موراد زیر ذکر می شود:

  • استفاده آسان
  • برگشت پذیری سریع بودن در صورت نارضایتی فرد
  • افزایش اعتماد به نفس
  • نگهداری و شستشوی آسان
  • قیمت نسبتا مقرون به صرفه نسبت به کاشت مو و روش های ترمیمی دیگر

از آنجایی که هر روشی اعم از استفاده از موی مصنوعی و یا کاشت مو می تواند معایبی هم به همراه داشته باشد درباره استفاده ار کلاه گیس هم می توان معایب زیر را برشمرد:

  • غیر طبیعی بودن (در صورت استفاده از الیاف مصنوعی در ساخت آن) نسبت به موی طبیعی
  • نگرانی و ترس بابت جدا شدن از سر
  • حساسیت پوست سر به چسب های نگهدارنده (اگر بهداشت این الیاف درست مانند موی طبیعی حفظ شود، معمولا مسئله ای ایجاد نمی شود ولی برخی از آن ها با چسب به سر وصل می شوند و امکان دارد این چسب باعث بروز حساسیت پوستی، قرمزی و خارش شود)
  • احساس سنگینی روی سر
  • امکان بروز بیماری ها (برخی میکروب ها مثل میکروب سل و برخی قارچ ها ممکن است روی کلاه گیس هایی که در شرایط غیربهداشتی تهیه می شوند، وجود داشته باشد و امکان اینکه این آلودگی ها به بدن مصرف نماینده منتقل شود وجود دارد.

اگر بهداشت موهایی که در آرایشگاه ها برای اکستنشن استفاده می شود رعایت نشده باشد، امکان انتقال بیماری های پوستی و حتی شپش از آن ها وجود دارد. بنابراین بهتر است در انتخاب موی مصنوعی و حتی آرایشگاهی که برای اکستنشن مو به آن مراجعه می شود، دقت بیشتری داشت.

منبع: setare.com
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1243

به "مزایا و معایب استفاده از کلاه گیس زنانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و معایب استفاده از کلاه گیس زنانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید