عدم حمایت رئیس شورای امنیت از اقدام آمریکا

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رئیس نیجری شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که با وجود مخالفت حداکثری میان اعضای شورای امنیت با اقدام آمریکا در زمینه بازگردانی تحریم های سازمان ملل علیه ایران، هیچ گونه اقدام بیشتری در این راستا انجام نمی دهد.

عدم حمایت رئیس شورای امنیت از اقدام آمریکا

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، رئیس نیجری دوره ای شورای امنیت سازمان ملل برای ماه سپتامبر روز سه شنبه گفت که از این بیانیه که اقدام بیشتری درباره طرح آمریکا برای بازگردانی تحریم های سازمان ملل علیه ایران نمی توان انجام داد، حمایت می کند، چراکه هیچ اتفاق نظری میان 15 عضو شورای امنیت وجود ندارد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این در 20 اوت گفته بود فرایندی 30 روزه را برای بازگردانی تمام تحریم های بین المللی علیه ایران تحت عنوان اسنپ بک (مکانیسم بازگردانی سریع تحریم ها) را از طریق شکایت به شورا و متهم کردن ایران به نقض توافق هسته ای آغاز کرده است.

اما دایان تریانسیا دیجانی، سفیر اندونزی در سازمان ملل که رئیس دوره ای شورای امنیت در ماه اوت بود گفت که او در موقعیتی نیست که اقدام بیشتری انجام دهد چراکه 13 عضو شورا مخالفت شان را اعلام کرده بودند.

ابدو اباری، سفیر نیجر در سازمان ملل بدون اعلام اقدامی مبنی بر ارائه پیش نویس قطعنامه ای تحت فرایند اسنپ بک برای تداوم لغو تحریم های ایران، اظهار کرد: ما از این تصمیم که ماه پیش از سوی رئیس شورای امنیت اعلام شد حمایت می کنیم.

پمپئو روز پنج شنبه در توییتر گفت که واشنگتن چنین قطعنامه ای را وتو خواهد کرد، اگرچه نشانه ای از این که آیا آمریکا خودش چنین متنی را ارائه خواهد داد یا نه، در اظهاراتش نبود. او اضافه نمود که تحت فرایند اسنپ بک، اگر هیچ قطعنامه ای ارائه نشود، تحریم ها علیه ایران در 20 سپتامبر بازخواهند گشت.

13 عضو شورای امنیت این طور استدلال می کنند که تلاش واشنگتن برای اعمال تحریم های سازمان ملل علیه ایران از آن جا که آمریکا از یک مکانیسم در توافق هسته ای استفاده می کند و در سال 2018 از این توافق خارج شده، بی اثر است.

جمهوری دومنیکن تنها کشور در شورای امنیت است که با این اقدام آمریکا مخالفتی نداشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 672

به "عدم حمایت رئیس شورای امنیت از اقدام آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم حمایت رئیس شورای امنیت از اقدام آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید