شما هم به احتمال زیاد مانند خفاش ها و وال ها می توانید با حس کردن پژواک صدا، مسیریابی کنید و جای اشیا را متوجه بشوید!

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، شاید خوانده باشید و آگاه باشید که بعضی از افراد نابینا توانایی عجیبی دارند. آنها می توانند صداهایی با فرکانس خاص با حرکات زبانشان و برخورد آن به سقف دهانشان فراوری نمایند و بعد از روی بازتاب صدا متوجه اشیای دور و برشان شوند.

شما هم به احتمال زیاد مانند خفاش ها و وال ها می توانید با حس کردن پژواک صدا، مسیریابی کنید و جای اشیا را متوجه بشوید!

تا حالا تصور ما این بود که این توانایی خیلی خاص و ویژه است، اما حالا پژوهشگران متوجه شده اند که بیشتر افراد، چه پیر و چه جوان و چه بینا و چه نابینا، می توانند با مدتی آموزش، این توانایی را پیدا نمایند و در خود پرورش بدهند!

پژوهشگران در جریان تحقیق خود 12 فرد نابینا و 14 فرد بینا را انتخاب کردند و 10 هفته به آنها آموزش دادند که چطور با فراوری صدای کلیک با زبانشان و توجه به بازتاب صدا متوجه جا و اندازه اشیای پیرامون خود بشوند!

پس ما هم به مانند وال ها و خفاش ها می توانیم تا حدی این وژگی را در خود داشته باشید.

تا حالا تعدادی معدودی از نابیناها این ویژگی کاربردی را داشته اند و تحقیق جدید نشان می دهد که می توان روی این ویژگی حساب باز کرد.

این تحقیق در دانشگاه دورهام انگلیس صورت گرفته. کل جلسات آموزشی، 20 جلسه 2 تا 3 ساعته بود. در جریان آموزش ها، داوطلب ها یاد گرفتند که چطور در هزارتوها، راهروها، پیچ ها و مسیرهای زیگ زاگ با گوش دادن به پژواک صداها حرکت نمایند.

جالب است که این آدم ها بعد جلسات آموزشی توانستند به خوبی آنهایی که از سال ها پیش توانایی جهت یابی با صدا داشتند، عمل نمایند.

نکته شایان توجه دیگر است که این افراد با همان قسمتی از مغز خود پژواک ها را تحلیل می نمایند که مسئول پردازش تصاویر است. حتی نابیناها که از این بخش مغز خود استفاده نمی نمایند، به همین ترتیب بودند.

چیز جالب دیگر این بود که افراد سالخورده هم به خوبی جوان ها توانستند از این ویژگی برخوردار شوند.

افراد نابینا بعد از آموزش اظهار کردند که این توانایی جدید، برای بهبود حرکت هایشان استفاده می نمایند و 10 - 12 درصد هم حتی گفتند که این نوع خاص مسیریابی به استقلال آنها یاری نموده.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1161

به "شما هم به احتمال زیاد مانند خفاش ها و وال ها می توانید با حس کردن پژواک صدا، مسیریابی کنید و جای اشیا را متوجه بشوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شما هم به احتمال زیاد مانند خفاش ها و وال ها می توانید با حس کردن پژواک صدا، مسیریابی کنید و جای اشیا را متوجه بشوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید