سیلی قانونگذار بر صورت مجری قانون!

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، در خبرها آمده که یک خودرو به دنبال عبور از خط ویژه در یکی از خیابان های تهران بوده که سرباز وظیفه شناس پلیس راهنمایی رانندگی مانع ورود و خواستار مدارک راننده می شود.

سیلی قانونگذار بر صورت مجری قانون!

به دنبال این اتفاق، درگیری لفظی به وجود می آید و شخصی که سرنشین خودرو بوده تعیین شد کننده مجلس بوده و در ادامه ممانعت مامور وظیفه شناس، به صورت سرباز سیلی می زند و این اتفاق باعث راهبندان و مزاحمت برای عبور شهفرایندان در راستا می گردد به طوری که باعث اعتراض شدید مردم و در نهایت حمایت مردم از سرباز وظیفه شناس می گردد، این اقدام کننده قانون گریز، فارغ از هرگونه وابستگی های جناحی و سیاسی، عملی زشت و ناپسند و باعث هتک حرمت به جایگاه قانون و مجری قانون شده است.

احترام به قانون بر همه شهفرایندان، به خصوص برای قانونگذاران که به عنوان نماد و سمبل قانون پذیری باشند امری لازم و واجب می باشد.

همان طوری که امام علی(ع) در اهمیت خدمت سربازان می فرماید: فالجنود باذن ا... حصون الرعیه وزین الولاه و عز الدین...

سربازان به اذان خداوند دژ مردم و زینت حاکمان و عزت دین و...

آیا چنین سرمایه ای باارزش مستوجب هتک حرمت و توسط واضعین قانون می باشد!

برطبق اصول قانون اساسی کشور همه افراد در برابر قانون مساوی هستند و حاکمیت یا قوای سه گانه به ویژه قوه قضاییه نباید هیچ گونه تبعیضی را نسبت به افراد براساس مقام، جایگاه، جنسیت، نژاد، زبان، رنگ پوست و... قائل شوند.

از نگاه دیگر رفتار دولتمردان باید تجسم روح قانون باشد. آنان به اقتضای جایگاه مدیریتی و ارتباط ملموس و مداوم با حوزه های اجرایی و مدیریتی قوانین را بهتر می شناسند و آنها به اعتبار قانون بر جایگاه و مناصب حکومتی جلوس می کنند، جایگاه آنها توسط قانون تعریف می گردد، مشروعیت شان تا آنجاست که قانون اقتضا کند و بالطبع باید در قالب مصداقی از رفتار قانونی در چشم جامعه جلوه کنند.

از سوی دیگر، با بررسی آثار زیانبار رفتارهای قانون گریزانه بر لایه های مختلف اجتماع و بر پایه های همبستگی فرهنگی و سیاسی می توان گسترش این فرایند خطرناک را شناسایی کرده و در درمان آن کوشید. قوانین در هر جامعه ای به منظور حفظ منافع آن جامعه وضع شده تا در سایه آن، آحاد جامعه در رفاه و آسایش زندگی کنند.

متقابلا در صورت بی اعتنایی به قوانین و مقررات هرج و مرج و بی قانونی را باید انتظار داشت.

حمایت از مجریان برای اجرای قانون، همیشه و در هر حال لازم است و به فرد یا زمان خاصی بستگی ندارد. بعضی از افراد تا زمانی که اجرای قوانین موجود به نفع آنهاست، پایبند به آن هستند و اگر روزی همین قوانین در جهت منافع آنان نباشد، درصدد شکستن آن برمی آیند.

اصل برابری و تساوی برابر قانون در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آنچنان از اهمیت بالایی برخوردار است که حتی بالاترین شخصیت نظام یعنی مقام رهبری را از این اصل مستثنا نکرده و در ذیل اصل صد وهفتم قانون اساسی چنین آورده است: رهبر در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی است.

ای کاش در برخوردهای سخیف و توهین آمیز اتفاقات دو ساله اخیر مثل برخورد فیزیکی فردی معلوم الحال در استان فارس با مامور زحمتکش پلیس راه و برخورد یکی از قضات در مازندران با مامور وظیفه شناس و... اگر مجازات متناسب با عمل شان اعمال می شد تحقیقا امروز شاهد چنین اتفاق شرم آوری نمی بودیم.

لذا تاکید می کنم به دور از هر گونه گرایش ها یا به باور غلط که مجازات بعضی از عناصر حکومت به مصلحت نمی باشد و... در این مورد برای اعاده اعتبار و عظمت جایگاه حافظان نظم و امنیت، حداقل مجازات کننده متمرد از قانون، حضور در همان محل و عذرخواهی رسمی از سرباز قانونمند راهور در مقابل رسانه ها می باشد.

دکتر علیرضا اسماعیلی/ مدرس دانشگاه تهران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 941

به "سیلی قانونگذار بر صورت مجری قانون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیلی قانونگذار بر صورت مجری قانون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید