رونمایی از خط فراوری دو نوع کیت تشخیص کرونا

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خط فراوری دو نوع کیت تشخیصی کرونا ویروس شامل کیت های مبتنی بر بررسی PCR و نیز کیت های سرولوژی در شرکت یک دانش بنیان با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی شد تا گامی قدرتمند برای مبارزه با این بیماری توسط زیست بوم نوآوری و فناوری باشد.

رونمایی از خط فراوری دو نوع کیت تشخیص کرونا

به گزارش خبرگزاری مالی ایران ،خط فراوری دو نوع کیت تشخیصی کرونا ویروس شامل کیت های مبتنی بر بررسی PCR و نیز کیت های سرولوژی در شرکت دانش بنیان با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی شد تا گامی قدرتمند برای مبارزه با این بیماری توسط زیست بوم نوآوری و فناوری باشد.

ستاری در این بازدید بر توانمندی بالای کشور در حوزه فراوری کیت های تشخیصی کرونا اشاره نمود و گفت: از زمان شیوع این ویروس در کشور شاهد اتفاقات خوبی بودیم و امروز در نقطه ای قرار داریم که می توان گفت تمام محصولات در داخل کشور و با استفاده از توانمندی نیروی انسانی داخلی فراوری می گردد.

وی ادامه داد: بخشی از توانمندی شرکت ها در فراوری تجهیزات پزشکی مورد احتیاج برای مبارزه با کرونا مانند تجهیزات اتاق عمل، اتاق آی سی یو و نیز لوازم مورد احتیاج برای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا مثل ماسک، دارو و غیره است. خوشبختانه همه این تجهیزات در داخل کشور و به دست شرکت های دانش بنیان فراوری می شوند.

در فراوری دو نوع کیت تشخیصی کرونا توانمند شدیم

رئیس ستاد توسعه زیست فناوری، فراوری کیت های تشخیصی ایران ساخت را یک گام بلند در مبارزه با کروناویروس دانست و گفت: فراوری کیت های تشخیص، یکی دیگر از اتفاقات ویژه در این حوزه است. 6 شر کت دانش بنیان در این حوزه تاییدیه های نهایی را اخذ نموده اند و انواع مختلف این کیت ها را فراوری می نمایند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به این که شرکت پیشتاز طب یکی از عظیم ترین شرکت های فناور فعال در این حوزه است، اعلام کرد: دو نوع کیت تشخیصی توسط شرکت این شرکت دانش بنیان وجود دارد. نوع نخست کیت هایی است که بر اساس بررسی پی سی آر (PCR) عمل می نمایند و توان فراوری این نوع از کیت ها 100 هزار عدد درهفته است.

کیت های سرولوژی توانمندی سیستم ایمنی در مقابله با کرونا را ارزیابی می نماید

ستاری، نوع دوم را کیت های سرولوژی دانست که قابلیت تشخیص کرونا را دارد و 2 میلیون کیت از این نوع در هفته به فراوری می رسد. این اتفاق در برای کشور اهمیت دارد. کیت های سرولوژی کرونا با هدف تشخیص این که آیا سیستم ایمنی بدن افراد جامعه نسبت به این بیماری پاسخ داده است یا خیر به فراوری رسیده است.

این محصول به لحاظ کاربردی در کنار کیت های تشخیصی کارآمد است و به عنوان یک ابزار صرف تشخیصی نیست که موازی با کیت های تشخیصی کرونا مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین گفت: البته با گسترده شدن ظرفیت فراوری دیگر شرکت های فناور، قطعا این ارقام عظیم تر و معنی دارتر خواهد شد و می توانیم به یکی از صادرنمایندگان جدی کیت های تشخیصی بدل شویم. همچنین بخشی از شرکت ها نیز در حوزه کیت های استخراج کار می نمایند که عملا این سه نوع کیت در کشور به فراوری انبوه رسیده است. این فراوریات ضمن آن که جوابگوی احتیاج داخلی است، می تواند به دیگر کشورها صادر گردد.

به گفته ستاری، این اتفاقات خوب در حوزه تجهیزات پزشکی، هوش مصنوعی و آی سی تی هم افتاده است. اتفاقاتی که همه برآمده از دل زیست بوم فناوری و نوآوری و توسعه آن در کشور است. این بحران ثابت کرد باید این زیست بوم در تمام صنایع فعال گردد تا در شرایط بحرانی مسئله ای ایجاد نگردد.

23 داروی زیستی در داخل کشور فراوری می گردد

وی در بخشی از سخنان خود اعلام کرد: بین 15 تا 20 روز آینده 40 خط فراوری ماسک ، در کشور راه اندازی خواهد شد. هم چنین در حوزه فراوری مواد ضدعفونی نماینده و تجهیزات پزشکی هم شرایط بسیار خوبی داریم. ایران در حوزه فراوری بیوتک پیشرفت های قابل توجهی داشته است و درحال حاضر 23 داروی زیستی در داخل کشور فراوری می گردد. این در حالی است که در ترکیه حتی یک داروی زیستی داخلی هم فراوری نشده است. همه این موفقیت ها را مدیون توانمندی و ظرفیت های استارتاپ ها، دانش بنیان ها و زیست بوم فناوری و نوآوری هستیم .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان خط اول مقابله با این بحران تشکر کرد و ادامه داد: در واقع ما به عنوان پشتیبان عمل می کنیم و با یاری دانش بنیان ها به مدد نظام درمان و سلامت کشور آمده ایم. این روزها کادر درمان خط مقدم حمله هستند. ما یاری می کنیم شرکت ها پا بگیرند و احتیاجهای کادر درمان را تامین نمایند. امروز شرکت هایی در کشور داریم که در مقیاس انبوه محصولاتی فراوری می نمایند که هم سطح استانداردهای بین المللی است.

ستاری همچنین اعلام کرد: تشخیص کرونا و تخمین میزان واگیری این بیماری در بین جامعه با این کیت ها انجام می گردد. همچنین با تست سرولوژی می توان با اطمینان بیشتری گفت که چه کسانی قبلا به این بیماری مبتلا شده اند اما هیچ علامت و نشانه ای ندارند .

وی در این میان به نکته ای مهم اشاره نمود و گفت: در کشور شرکت های دانش بنیانی فعال هستند که در زمان بروز بحران ها رویداد را تشخیص می دهند، احتیاجها را می شناسند و برای برطرف این احتیاجها، تجهیزات لازم را طراحی می نمایند و می سازند. این رویکردی است که همه صنایع به آن احتیاج دارند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 435

به "رونمایی از خط فراوری دو نوع کیت تشخیص کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از خط فراوری دو نوع کیت تشخیص کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید