بخشنامه ای که نمی تواند تصمیم آقای رئیس را تغییر دهد! ، بازگشایی دانشگاه ها فاجعه می آفریند

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، بازگشایی مجدد دانشگاه ها از 30 فروردین و در پی آن بازگشت دانشجویان خوابگاهی می تواند زنگ خطر عظیم برای دانشگاه ها و شیوع بیماری کرونا در این مکان ها باشد.

بخشنامه ای که نمی تواند تصمیم آقای رئیس را تغییر دهد! ، بازگشایی دانشگاه ها فاجعه می آفریند

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، بیش از 40 روز از حضور مهمان ناخوانده ای که از کشور چین به ایران آمده می گذرد، در طول این مدت این بیماری که به کرونا معروف شد افراد زیادی را درگیر نموده است، از جوان تا پیر، زن و مرد و کودک و نوجوان، به کسی رحم نمی نماید و حتی فقیر و غنی هم نمی شناسد به طوری که با ورودش به کشور مسائل زیادی را ایجاد نموده است.

در ابتدا مراکزعمومی و محل تجمعات تعطیل شد و مراکز آموزش و آموزش عالی را نیز به تعطیلی کشاند. بلافاصله بعد از اعلام تعطیلی دانشگاه ها، خوابگاه های دانشجویی نیز که یکی از این مراکز تجمع است از سوی مسئولان دانشگاه ها تعطیل و به دانشجویان خوابگاهی فرصت کوتاهی داده شد که بتوانند خوابگاه ها را تخلیه نمایند. در زمان تخلیه خوابگاه ها اعلام شده بود که تا عادی شدن شرایط، خوابگاه ها بازگشایی نخواهد شد، اما به یکباره با تصمیم ناگهانی رئیس جمهور و بدون اینکه وزارت بهداشت به مرحله کنترل این بیماری برسد، قرار شد از 30 فروردین ماه دانشجویان تحصیلات تکمیلی به دانشگاه ها بازگردند و برگشت این دانشجویان یعنی شروع سفر ها بین بیش از 33 استان، شروع رنجیره جدید انتقال ویروس و از این فاجعه بارتر حضور دانشجویان در خوابگاه ها است که می تواند فاجعه آفرین باشد.

در همان لحظات اولیه اعلام این تصمیم آقای روحانی واکنش های زیادی از سوی جامعه دانشگاهی صورت گرفت، چرا که در پی این تصمیم دانشجویان ملزم هستند به دانشگاه برگردند و زندگی مجدد خوابگاهی را شروع نمایند و این دورهمی ها می تواند جان دانشجویان را به خطر بیندازد.

بازگشایی دانشگاه ها فاجعه می آفریند

ذبیحی، مسئول شورای صنفی دانشگاه تهران در مورد این تصمیم رئیس جمهور گفت: از همان ابتدای اعلام این تصمیم توسط رئیس جمهور، تعداد پیغام های دانشجویان به شدت افزایش یافته و نسبت به این تصمیم معترض هستند.

وی اضافه نمود: پیغام ها با این محتوا که این چه تصمیمی است، تعجب می کنیم که چه تفاوتی میان دانشجویان ارشد و کارشناسی و دکترا وجود دارد که این تصمیم عجیب گرفته شده است.

ذبیحی اضافه نمود: مسئولان دانشگاه نیز با این تصمیم مخالف هستند واعلام کردند که دلایل مخالفت خود را به ستاد مبارزه با کرونا ارسال خواهند کرد، اما به هیچ عنوان موافق بازگشائی دانشگاه و خوابگاه ها نیستند.

شرایط برای حضور دانشجویان در دانشگاه ها مهیا نیست

معترض این تصمیم فقط دانشجویان نبودند بلکه مسئولان دانشگاه ها و کسانی که به طور مستقیم متولی اداره خوابگاه های دانشجویی هستند نیز نسبت به این تصمیم معترض شدند که معاون دانشجویی دانشگاه تهران.با اشاره به تصمیم به بازگشائی دانشگاه ها از 30 فروردین و تشکیل کلاس های دانشجویان تحصیلات تکمیلی گفت: این تصمیم امروز مطرح شده و تا جایی که اطلاع دارم به صورت این است که اگر دانشگاه ها می توانند، کلاس ها را حضوری برگزار نمایند و لفظ اجبار در کار نبوده است.

وی اضافه نمود: این مسئله به تازگی مطرح شده و هنوز ابلاغیه رسمی به دانشگاه نرسیده است و در صورتی که ابلاغیه رسمی گردد در جلسه هیات رئیسه دانشگاه مطرح و نظر نهایی را هیات رئیسه اعلام می نماید.

حبیبا اضافه نمود: این نکات باید توسط ستاد مبارزه با کرونا ابلاغ گردد، باید دید که این اعلام رئیس جمهور به چه صورتی ابلاغ می گردد که ما بتوانیم اجرایی کنیم البته شرایط برای بازگرداندن دانشجویان مهیا نیست.

پس از این تصمیم وزارت علوم بخشنامه ای به دانشگاه ها ابلاغ کرد که طی این بخشنامه ضرورتی برای حضور دانشجو در دانشگاه نیست.

اجباری در بازگشایی دانشگاه ها برای دانشجویان دکتری از اردیبهشت ماه نیست

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مجاز هستند از شروع اردیبهشت ماه 99 امکان حضور دانشجویان دوره دکتری خود را با لحاظ شرایط زیر در دانشگاه فراهم آورند:

کلاس های درسی ترجیحا به صورت الکترونیکی برگزار می گردد مگر به تشخیص استاد و به منظور برطرف اشکال با رعایت فاصله افراد و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در کلاس های عظیم و دارای تهویه مناسب.

دانشجویانی که برای پیشبرد و انجام رساله خود احتیاج به حضور و فعالیت در آزمایشگاه و کارگاه دارند می توانند با رعایت ضوابط بهداشتی و تا حد امکان به صورت تک نفره از فضای آزمایشگاه یا کارگاه استفاده نمایند. در صورت لزوم ساعات کاری آزمایشگاه و کارگاه بین دانشجویان توزیع و برنامه حضور آنها در روزها و زمان های مختلف تنظیم گردد.

قبل و بعد از حضور هر دانشجو در آزمایشگاه و کارگاه، قسمت های مورد استفاده و تجهیزات و وسایل به نحو موثر ضدعفونی گردد.

همه این دانشجویان برای حضور در محیط دانشگاه ملزم به دریافت گواهی سلامت از مراکز بهداشتی هستند.

کوشش گردد تا دوره ها و رشته های نظری ترجیحا به صورت الکترونیکی برگزار شوند و الزامی به حضور فیزیکی دانشجویان نباشد.

بخشنامه ای که نمی تواند تصمیم آقای رئیس را تغییر دهد!

اما این بخشنامه وزارت علوم نمی تواند تصمیم رئیس جمهور را تغییر دهد. اینکه اگر اساتید دانشجویان را اجبار به حضور در دانشگاه نمایند آیا دانشگاه ها شرایط حضور دانشجویان خوابگاهی را دارند؟ با توجه به اینکه یکی از ملزومات رعایت بهداشت برای پیشگیری از این ویروس حفظ فاصله با دیگران است چگونه می توانند سلامت دانشجویان را که در کمترین فضای ممکن در خوابگاه ها زندگی می نمایند تضمین نمایند؟

در بیشتر خوابگاه ها، حتی در دانشگاه های عظیم که امکانات خوابگاهی مناسبی دارند، تعداد دانشجویان در هر اتاق 20 متری 6 تا 8 نفر است که رعایت بهداشت در این فضا کم بسیار سخت و نشدنی است، همین است که اگر این تصمیم عملیاتی گردد آژیر خطر این کرونا این بار در دانشگاه ها روشن می گردد.

اما خوابگاه ها باید چه امکاناتی را آماده نمایند که دانشجو بتواند در این خوابگاه نگرانی از بابت ابتلا به این ویروس را نداشته باشد.

به گفته معاون دانشجویی دانشگاه تهران، اگر بخواهد این تصمیم اجرایی گردد باید وارد فاز عملیاتی شویم و فضا را به گونه ای برای دانشجو آماده کنیم که مسئله ای برایشان ایجاد نگردد، از ملزومات بهداشتی گرفته تا افزایش فضای سکونت در خوابگاه که از مهمترین عوامل است.

فاطمی زاده، معاون دانشجویی دانشگاه شریف با اشاره به این تصمیم رئیس جمهور گفت: ممکن است این تصمیم مبنی بر این باشد که دانشجویان تحصیلات تکمیلی فقط بخش پژوهش باید در دانشگاه حاضر شوند؛ بنابراین هنوز تصمیمی درستی در مورد حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی گرفته نشده است.

وی اضافه نمود: دانشگاه تابع ستاد ملی مبارزه با کرونا است اگر از طرف این ستاد ابلاغ گردد که دانشگاه ها می توانند از 30 فروردین بازگشائی شوند ما هم به اجبار باید شرایط حضور دانشجویان را در دانشگاه و همچنین در خوابگاه فراهم کنیم.

از تامین مواد ضدعفونی وماسک تا کاهش تعداد دانشجویان در اتاق های خوابگاهی

بازگشت دانشجویان به خوابگاه ها و سکونت آنها در این مکان ها احتیاج به ملزومات و امکاناتی است که باید مسئولان دانشگاه بتوانند آنها را فراهم نمایند. از ملزومات بهداشتی، ازجمله ماسک و دستکش های یک بارمصرف تا مایع های ضد عفونی نماینده و کاهش تعداد دانشجویان در اتاق های خوابگاهی که فراهم کردن این ملزومات قطعا هزینه زیادی برای دانشگاه خواهد داشت. در شرایطی که مراکز درمانی برای تامین این ملزومات دچار مسائل فراوانی شدند و جهادی همگانی پشت سر تامین این مایحتاج مراکز درمانی است، دانشگاه ها چگونه می توانند با این مسائل خوابگاه ها را اداره نمایند.

تحمیل این هزینه ها در شرایط بد مالی که بودجه ها هم به درستی هم پرداخت نمی گردد چیزی جز یک تصمیم عجولانه و بدون کارشناسی نیست و هدفش تنها ضربه بیشتر به پیکره جامعه دانشگاهی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 426

به "بخشنامه ای که نمی تواند تصمیم آقای رئیس را تغییر دهد! ، بازگشایی دانشگاه ها فاجعه می آفریند" امتیاز دهید

1 کاربر به "بخشنامه ای که نمی تواند تصمیم آقای رئیس را تغییر دهد! ، بازگشایی دانشگاه ها فاجعه می آفریند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه ای که نمی تواند تصمیم آقای رئیس را تغییر دهد! ، بازگشایی دانشگاه ها فاجعه می آفریند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید