در رستوران های ارامنه چه غذاهایی سرو می گردد؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، از آنجا که فرهنگ مردم ارمنستان با فرهنگ مردم ایران شباهت های زیادی دارد آداب و رسوم آشپزی و حتی چیدمان میز غذا نیز در ارمنستان با آداب و رسوم ایرانی ها تفاوت زیادی ندارد.

در رستوران های ارامنه چه غذاهایی سرو می گردد؟

خبرنگاران، ارمنی ها بر حسب عادت سر میز غذا قبل از آغاز غذا خوردن دعا می نمایند و از خداوند به خاطر نعمت هایی که به آنها داده تشکر می نمایند. اصولا این دعا دسته جمعی است، مثلا اگر پنج نفر سر میز غذا باشند هر پنج نفر با هم خدا را شکر می نمایند و چند دقیقه دعا می نمایند و بعد آغاز به خوردن غذا می نمایند. اگر مهمان خانه ارمنی ها بودید یا میزبان دوست ارامنه تان بودید بهتر است با او همراه شوید و دعا کنید.

زاوراپلاف برای پلوخورها

زاوراپلاف نوعی پلو ارمنی است که به جای برنج از بلغور استفاده می نمایند. ارامنه این غذا را هنگامی که دوستان صمیمی، مهمانشان هستند سرو می نمایند. اگر هوادار پلو هستید زاوراپلاف سفارش دهید و با اطمینان در رستوران ارمنی بنشینید و حتم داشته باشید که این غذا را دوست خواهید داشت.

هواداران گوشت سفید بفرمایید ایشخان

اگر مسافر ارمنستان بودید و مهمان یکی از رستوران هایش شدید حتما کباب ماهی ایشخان سفارش دهید. ایشخان نام نوعی غذاست که گوشت اصلی آن ماهی ایشخان است. این ماهی فقط از دریاچه ثوان در جنوب ارمنستان صید می گردد. این روزها نژاد ماهی ایشخان در حال منقرض شدن است آن هم به علت صیدهای زیادی که انجام شد. این غذا پیشنهاد ما برای افرادی است که هوادار گوشت سفید هستند.

قهوه ارمنی پیشکش شما

این قهوه در همه جای دنیا هوادار دارد. قهوه ارمنی معروف ترین نوشیدنی گرم در ارمنستان است. شاید خیلی اوقات وقتی به کافی شاپ می روید و مهمان دوستان هستید، میزبان، قهوه برایتان سرو می نماید ولی طعم و عطر قهوه ای که در ارمنستان یا در خانه دوست ارمنی تان خورده اید را نمی دهد. اینجاست که فرق بین قهوه ارامنه با قهوه های دیگر را لمس می کنید.

جالب است بدانید ارمنی ها از قهوه ترک استفاده می نمایند. نحوه درست کردن قهوه در ارمنستان خاص است. یک قاشق مرباخوری برای یک فنجان آب کافی است. آب و قهوه را روی گاز بگذارید زمانی که تقریبا جوش آمد سریع قهوه جوش را از روی شعله بردارید. کرم رویش را با قاشق در فنجان سفید بریزید و سپس از کناره فنجان قهوه را بریزید.

در ارمنستان بیشتر در فنجان سفید قهوه سرو می نمایند و این به خاطر علاقه شدید به فال است. ارامنه به فال گرفتن علاقه دارند و این نه به خاطر خرافات بلکه به خاطر تفریح است. این فال گرفتن باعث می گردد با افراد اطرافشان صمیمی تر شوند.

بروک با مربا

بروک را همچون نازوک، هم می توانید دسر بدانید هم شیرینی. این شیرینی با مربا درست می گردد و هواداران زیادی دارد. مخصوصا بچه ها ارمنی هوادار پروپاقرص بروک هستند. اگر در پی طعمی استثنایی در شیرینی های ارمنی می شد بهتر است بروک را امتحان کنید. اگر هم با کودک دلبندتان به ارمنستان رفتید برایش این شیرینی را حتما بگیرید. برای هدیه دادن به دوستان نیز این شیرینی را هدیه بدهید.

نازوک دسری خوش طعم

یک نوع دسر که شیرینی سنتی ارمنستان نیز محسوب می گردد نازوک است. یکی از تفاوت هایی که در پخت شیرینی های ایرانی و ارمنستانی می توانید پیدا کنید این است که شیرینی های ارمنی اکثرا با کره پخت می گردد ولی شیرینی های ایرانی با روغن طبخ داده می گردد.

خاشو یا عدسی؟سر میز ارامنه

در هفته چندین بار خاشو سرو می گردد. این غذا گاهی حتی برای صبحانه نیز پخته می گردد. خاشو همان عدسی خودمان است. حتی رنگ و تا حدی طعم خاشو شبیه به عدسی ایرانی هاست. این غذا طعم گوشت و عدسی می دهد اما فاقد گوشت است و به خاطر ادویه ها و طعم دهنده هاست که طعم گوشت به خود می گیرد.

گاتا به همراه قهوه ارمنی

اگر مهمان کافی شاپی در ارمنستان بودید یا مهمان ارمنی داشتید گاتا و قهوه را از قلم نیاندازید. گاتا نوعی شیرینی سنتی ارمنی است که در بیشتر اوقات با قهوه سرو می گردد. ارامنه اصولا در بین شیرینی ها برای سرو با قهوه گاتا را ترجیح می دهند. توجه داشته باشید این شیرینی معروف ترین شیرینی ارمنستان است و به راحتی در خانه هر ارمنی دیده می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1726

به "در رستوران های ارامنه چه غذاهایی سرو می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در رستوران های ارامنه چه غذاهایی سرو می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید