خبرنگاران سرشماری پستانداران علف&zwnjخوار در استان اردبیل آغاز شد

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، اردبیل- خبرنگاران- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از آغاز سرشماری پستانداران علف خوار در نقاط زیر پوشش این استان به مدت پنج روز خبر داد.

خبرنگاران سرشماری پستانداران علف&zwnjخوار در استان اردبیل آغاز شد

سعید شهند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران بیان نمود: این سرشماری همه ساله در اواسط آذرماه انجام می شود و امسال نیز مانند سال های گذشته از امروز آغاز شد و نتیجه های آن برای برنامه ریزی های مدیریت حیات وحش منطقه استخراج می شود و مورد استفاده کارشناسان امر قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: 2 سایت تکثیر و احیا در اسارت در استان اردبیل داریم که یکی به آهوی مغان اختصاص دارد و در منطقه اصلاندوز واقع شده است و دیگری در محدوده فندقلوی نمین برای گوزن قرمز (مارال) است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تاکید کرد: مهمترین قسمت سرشماری پستانداران بزرگ جثه علف خوار در جنوب استان انجام می شود که در منطقه حفاظت شده آق داغ شهرستان خلخال و منطقه شکار ممنوع دربند مشکول شهرستان گیوی است و زیستگاه اصلی گونه کل و بز وحشی به شمار می رود.

وی ادامه داد: امسال به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا تعداد همکارانی که در سرشماری مشارکت دارند، نسبت به سال گذشته کاهش یافته است تا ضمن رعایت شیوه نامه های بهداشتی برنامه مورد نظر هم به سرانجام برسد.

شهند گفت: تمهیدهای بسیار زیادی در یک سال گذشته برای حفاظت از این گونه ها اجرا شده است که از جمله می توان به ایجاد پاسگاه در منطقه مشکول و تقویت حضور همکاران در پاسگاه ها و افزایش گشت و کنترل ها اشاره کرد.

وی تشریح کرد: احتمال می رود آمارها نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته باشد و برنامه ریزی شده است تا در پنج سال آینده تا 40 درصد افزایش در جمعیت کل و بز منطقه خلخال و کوثر به عنوان زیستگاهی مستعد و نماد زیست وحوش استان اردبیل داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل یادآور شد: سه منطقه حفاظت شده در محدوده این استان وجود دارد که شامل منطقه حفاظت شده آق داغ با مساحت 93 هزار و 800 هکتار در شهرستان خلخال، منطقه حفاظت شده مغان در محدوده بیله سوار و پارس آباد با مساحت 35 هزار هکتار و منطقه حفاظت شده نئور با مساحت چهار هزار و 200 هکتار که بخشی از منطقه وسیع حفاظت شده لیسار استان گیلان است.

وی اضافه کرد: همچنین پنج منطقه شکار ممنوع در استان اردبیل برای حفظ گونه ها از خطر انقراض معین شده است که منطقه شکار ممنوع شورابیل در اردبیل با 200 هکتار مساحت، گندیمن در مشگین شهر با 30 هزار هکتار، دربند مشکول در گیوی با 23 هزار هکتار، انزان در مشگین شهر با مساحت 42 هزار و 500 هکتار و خروسلو در بیله سوار با مساحت 16 هزار و 600 هکتار را شامل می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 848

به "خبرنگاران سرشماری پستانداران علف&zwnjخوار در استان اردبیل آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سرشماری پستانداران علف&zwnjخوار در استان اردبیل آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید