تک اثر هخامنشی در موزه های ملی و آبگینه

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی از سوی موزه ملی ایران با مشارکت موزه آبگینه و سفالینه های ایران برپا شد. در جریان این رویداد یک ریتون شیشه ایِ هخامنشی از موزه ملی به موزه آبگینه فرستاده شد و یک کاسه شیشه ای هخامنشی هم امانت گرفته شد.

تک اثر هخامنشی در موزه های ملی و آبگینه

به گزارش ایسنا، جبرییل نوکنده ـ رییس کل موزه ملی ایران ـ درباره این نمایشگاه شرح داد: در راستای گرامی داشت هفته میراث فرهنگی و افزایش سطح همکاری های موزه ای، نمایشگاه تک اثر در ساری و بعلاوه نمایش منتخبی از الواح گلی باروی تخت جمشید بازگشتی از آمریکا در موزه تخت جمشید، موزه ملی ایران نیز بر آن شد با همسایه شمالی خود، موزه آبگینه به تبادل نمایشگاه تک اثر بپردازد.

او اضافه نمود: بنا به موضوع موزه آبگینه، یک ریتون شیشه ای از دوره هخامنشی به موزه آبگینه ارسال شد. آثار شیشه ای سالم و قابل نمایش از دوره هخامنشی در کل دنیا کم یاب است و این ریتون شیشه ای با نقش گاو که شیری به آن حمله نموده است از نظر نقش یک شاهکار است؛ چرا که در کار شیشه ای، پس از قالب زدن خمیر مذاب، تا زمان سرد شدن آن، هنرمند فرصت کوتاهی برای انجام تزئینات دارد و در آوردن چنین نقش پیچیده ای، حتی با فناوری امروز هم سخت است.

رییس کل موزه ملی ایران درباره شیء امانت گرفته شده از موزه آبگینه و سفالینه های ایران، گفت: کاسه شیشه ای هم که از موزه آبگینه به موزه ملی آمده است با فرم لبه S شکل، تزئینات گلبرگ های قاشقی و حاشیه های کنده در نوع خود بی نظیر است. نمایش این اثر در کنار نمونه طلایی آن با کتیبه ای سه زبانه از خشایارشا فرصت خوبی برای آشنایی با تنوع هنری و تکنیکی دوره هخامنشی است. خاصه آن که این فرم کاسه ها را در نقش برجسته های هخامنشی هم می توان مشاهده کرد.

نوکنده بیان نمود: موزه ملی ایران در صورت مساعد بودن شرایط حفاظت و امنیت موزه های متقاضی، برگزاری نمایشگاه های استانی و تک اثر را در برنامه کاری خود واقع شده است. چنین رویداد هایی موجب افزایش دانش و آگاهی مخاطبان بوده و آن ها را قدرتمندتر و توانمندتر می سازد و این همان قدرت موزه ها (شعار دنیای روز موزه در سال 2022) است.

نمایشگاه تک اثر که از دوم خردادماه در موزه های ملی و آبگینه برگزار شده تا 31 خرداد 1401 ادامه دارد. بازدید از موزه ها از ساعت 9 صبح تا 19 است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1562

به "تک اثر هخامنشی در موزه های ملی و آبگینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تک اثر هخامنشی در موزه های ملی و آبگینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید