بین المللی شدن دانشگاه ها سبب افزایش کیفیت پژوهش ها می گردد

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرنگاران/خراسان رضوی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: بین المللی شدن دانشگاه ها سبب افزایش کیفیت پژوهش ها می گردد.

بین المللی شدن دانشگاه ها سبب افزایش کیفیت پژوهش ها می گردد

حسین سالارآملی، امروز سوم دی ماه در چهارمین مجمع دانشگاه های ایران و جهان عرب با موضوع آینده پژوهی صندلی دانشگاه های ایران و جهان عرب در توسعه جهان اسلام که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است، اظهار کرد: از کشورهای مختلف از جهان عرب و جمهوری اسلامی ایران درخواست دارم تا در فرایند توسعه کشورهای مختلف و ناآرامی هایی که در اثر تحریم ها ایجاد شده به پارادایم آینده توجه نمایند که شامل علم و تکنولوژی است. کسی در آینده برنده می گردد که بتواند از نظر علم و فناوری به صندلی مناسب خود برسد.

وی اضافه نمود: در ایران سه محور اساسی در رابطه با علم و فناوری وجود دارد؛ اولین مدل این است که علم و فناوری در خدمت جامعه باشد، دومین سیاست کلان وزارت علوم جهانی شدن آموزش عالی و قرار دریافت در چرخه دانایی جهانی و سومین هدف، خدمات فنی و حرفه ای است به این معنا که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی شدن از دانشگاه بتوانند مهارتی را کسب نمایند.

رئیس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم، بیان نمود: براساس آخرین آمار وزارت علوم، 3 میلیون و 612 هزار و 390 دانشجو در دانشگاه های کشور در حال تحصیل هستندکه 42 درصد در دانشگاه خصوصی و 58 درصد در دانشگاه های دولتی حضور دارند. همچنین از این میزان 53 درصد را آقایان و 47 درصد را بانوان تشکیل می دهند. 83 هزار و 129 عضو هیأت علمی داریم که از این تعداد 21 هزار و 481 نفر خانم و 61 هزار 648 نفر آقا هستند.

وی افزود: در حال حاضر 43 پارک علم و فناوری و 195 مرکز رشد در ایران وجود دارد که 71 میلیون دلار صادرات دانشی این شرکت ها در سال گذشته بوده و 56 هزار نفر در پارک ها کار دانشی می نمایند که تحت پوشش 6487 شرکت هستند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، توضیح داد: تعداد مقالات علمی در ایران همیشه رشد داشته است . در سال 1998 حدود 1222 مقاله علمی ارائه کردیم که سال گذشته این رقم به 60037 مقاله رسیده است. همچنین در سال 2018 حدود 457 دانشمند ایرانی highlt cited شدند.

دانشگاه فردوسی جزء 10 دانشگاه برتر در فراوری مقالات مشترک بین المللی است

رئیس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم، مطرح نمود: در حوزه بین المللی سازی در 2014، 8200 مقاله بین المللی ارائه کردیم که در سال 2017 به 13 هزار 718 مقاله رسیده است. دانشگاه فردوسی مشهد همیشه جزء 10 دانشگاه برتر در فراوری مقالات مشترک در سطح بین الملل است.

سالارآملی گفت: بین المللی شدن دانشگاه ها سبب افزایش کیفیت پژوهش ها می گردد. در سال 2019 حدود 67 هزار و 243 مقاله در سطح جهان اسلام وجود داشت که از این تعدا 54 مقاله از طرف ایران ارائه شده است.

وی افزود: دانشجویان خارجی در ایران 38 هزار و 640 نفر هستند و حدود 5000 دانشجو از کشورهای عربی در ایران تحصیل می نمایند که از این تعداد 1692 نفر در مقطع لیسانس، 2225 نفر در مقطع فوق لیسانس، 974 نفر در مقطع دکتری در ایران مشغول به تحصیل هستند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، بیان نمود: جمهوری اسلامی ایران مقام شانزدهم در صدر جهان را از نظر علوم کسب نموده است و در منطقه نیز مقام اول را از آن خود نموده است. از جمله سیاست های جمهوری اسلامی ایران در قبال جهان عرب می توان به ایجاد تحقیقات مشترک، مدارک مشترک، ایجاد شعبه در جهان عرب و.. اشاره نمود.

رئیس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم، اعلام کرد: همه ما کشورهای مسلمان هستیم و در این راستا سازمان کنفرانس اسلامی وجود دارد که دارای دو چتر بزرگ آموزش و فناوری است. درگیری آینده بر روی پارادایم علم و فناوری است و شک نکنید که بیشتر فشارهایی که به جمهوری اسلامی ایران وارد می گردد به جهت ممانعت از رشد و توسعه علم و فناوری در این کشور است.

سالارآملی توضیح داد: علم در کشور ما بومی است و با زحمت و کوشش خودمان ایجاد شده است، اما این علم را محدود به ایران نمی دانیم و درهای کشور ما در زمینه همکاری علمی و فناوری به سوی تمامی کشورها باز است و این آمادگی را داریم که تمامی داشته های علمی خود را در اختیار کشورهای جهان اسلام و عرب قرار دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 142

به "بین المللی شدن دانشگاه ها سبب افزایش کیفیت پژوهش ها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بین المللی شدن دانشگاه ها سبب افزایش کیفیت پژوهش ها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید