اگر کودکتان جسم خارجی بلعید باید چه کنید؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، فوق تخصص گوارش و کبد بچه ها گفت: اگر کودک به صورت اتفاقی هر جسم خارجی را بلیعد او را وادار به استفراغ نکنید و هیچ ماده غذایی به او نخورانده و در اولین فرصت به بیمارستان بچه ها مراجعه کنید.

اگر کودکتان جسم خارجی بلعید باید چه کنید؟

به گزارش مهر، امیرحسین حسینی، با اشاره به اینکه شایع ترین زمان برای بلع اجسام خارجی 6 ماهگی تا 3 سالگی است، اظهار کرد: در این سن بچه ها کنجکاو هستند و بیشتر اجسام را به صورت اتفاقی می بلعند.

وی با اشاره به اینکه یکی از بیشترین موارد گزارش شده بلعیده شده از طریق بچه ها سکه است، افزود: اگر سکه داخل مری گیر کند، آبریزش از دهان و استفراغ از نشانه های آن است، والدین باید با مشاهده این علامت ها فوراً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

فوق تخصص گوارش و کبد بچه ها به خانواده ها توصیه کرد که اجسام کوچک و خطرناک را از دسترس بچه ها دور کنند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت بلعیدن جسم خارجی از طریق کودک، کودک را وادار به استفراغ نکنید هشدار داد: هرگز با انجام اقداماتی کودک را برای استفراغ کردن تحریک نکنید چرا که که ممکن است جسم از مری خارج شده و راه هوایی را مسدود کند.

حسینی ادامه داد: در صورتی که جسم خارجی از طریق کودک بلعیده شد، هیچ ماده غذایی و یا حتی آب به کودک ندهید و فوراً به مراکز درمانی مجهز مراجعه کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در صورت مشاهده علامت های تنفسی، سرفه، کبودی لب و یا تنگی نفس با اورژانس تماس بگیرد تا اقدامات اورژانسی برای کودک جهت باز شدن راه های تنفسی انجام شود.

وی در ادامه باتری را یکی از خطرناک ترین اجسامی که بچه ها می بلعند مطرح نمود و افزود: باتری های دیسکی خطرناک ترین اجسامی هستند که بچه ها ممکن است قورت دهند.

حسینی با بیان اینکه اگر باتری در مری یعنی فاصله بین دهان تا معده گیر کند خطرات آن می تواند دوچندان شود، تاکید کرد: باید در این شرایط به مراکز درمانی مراجعه کرد، چون احتمال پارگی و یا سوراخ شدن مری وجود دارد.

وی هشدار داد: در صورتی که کودک باتری بلعید، حتی اگر هیچ نشانه ای هم نداشت در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کنید، هیچ ماده خوراکی به کودک ندهید و هرگز کودک را وادار به استفراغ کردن نکنید.

حسینی با بیان اینکه بلع اجسام خارجی در راه هوایی احتمال خفگی در پی دارد توصیه کرد: خانواده ها باید با روش های خارج کردن اجسام خارجی راه هوایی در بچه ها و شیرخواران آشنا باشند.

وی با اشاره به اینکه خارج کردن اجسام خارجی در شیرخواران و بچه ها کمتر از یک سال روش های دیگری دارد، ادامه داد: در شیرخواران زیر یکی دو سال، شیرخوار را از شکم روی ران بخوابانید و سپس با دست دیگر ضربات متناوب پنج بار بر روی پشت شیرخوار وارد کند، سپس کودک را روی کف دست برگردانده و این بار پنج بار با دو انگشت روی قفسه سینه را فشار دهید و این کار را مرتب تکرار کنید تا جسم خارج شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پس از هر مرحله ضربات پشت و فشردن قفسه سینه، باید بررسی دهان انجام شود و در صورت وجود جسم خارجی، تخلیه صورت گیرد، همچنین تماس با اورژانس از طریق فرد دیگر در این شرایط ضرورت دارد.

فوق تخصص گوارش و کبد بچه ها تاکید کرد: اگر شیرخوار در هر مرحله از اقدامات غیر پاسخگو، غیر هوشیار و بدون تنفس شود، باید اقدامات احیای پایه را مطابق راهنمای احیای بچه ها شروع کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1563

به "اگر کودکتان جسم خارجی بلعید باید چه کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر کودکتان جسم خارجی بلعید باید چه کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید