اظهارنظرهای غیرکارشناسی کار دست مسئولان داد، لزوم شناسایی همه مقصران حادثه تلخ خودکشی یک داوطلب کنکوری

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبر خودکشی یک جوان 19 ساله به خاطر کنکور خبری نیست که بتوان به سادگی از کنار آن رد شد و می بایست همه مسببان مستقیم و غیر مستقیم این حادثه تعیین و متناسب با میزان مشارکت در جرم مجازات شوند.

اظهارنظرهای غیرکارشناسی کار دست مسئولان داد، لزوم شناسایی همه مقصران حادثه تلخ خودکشی یک داوطلب کنکوری

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، متاسفانه برخی از ماراتن ها برای عده ای عاقبت خوبی ندارد. برخی با وجود تلاش های زیاد نمی توانند نتیجه مورد انتظار خود را به دست آورند و چون طاقت این نتیجه برایشان سخت است دست به کارهایی می زنند که موجب تأسف همگان می شود.

یکی از این افراد پسر 19 ساله کنکور گروه علوم ریاضی است. این داوطلب پس از این که نتوانست آزمون را به خوبی پشت سر بگذارد به زندگی خود خاتمه داد و خود را از ساختمان چهار طبقه به پایین انداخت و جان باخت.

باید گفت در ماجراهای این چنینی همه مقصر هستند از والدین تا مسئولان آموزش وپرورش و وزارت علوم. همه مقصرند کسانی که بر آتش کنکور دمیدند و دایره رقابت را گسترده تر کردند. آن هایی که برای درآوردن پول بیشتر، تنها راه پیشرفت و موفقیت در کنکور خلاصه کردند.

آن هایی که 57 سال کنکور برگزار کرده اند و هنوز می گویند هیچ راه جایگزینی برای کنکور ندارند و نمی دانند که چگونه پذیرش در رشته ها و دانشگاه های پرمتقاضی را مدیریت کنند.

به گفته منصور غلامی وزیر علوم؛ جایگزینی برای حذف کنکور در رشته های پرطرفدار وجود ندارد.

وی معتقد است آموزش وپرورش برای حذف کنکور باید سه سال آخر تحصیلی دانش آموز را به صورت امتحان نهایی و با ارزیابی یکسان برگزار کند تا دانشگاه ها بتوانند نتیجه تحصیل سه سال دانش آموزان را کنار هم قرار دهند و با دقت بیشتری انتخاب کنند.

وزیر علوم می گوید ضرورت برگزاری آزمون برای رشته های پرطرفدار مثل مهندسی، پزشکی و علوم انسانی در دانشگاه های بزرگ مطرح است؛ اما در سایر دانشگاه ها امکان پذیرش بدون آزمون وجود دارد.

والدین هم در این میان مقصرند. آنهایی که فرزندانشان را یا دیگر فرزندان فامیل، دوست و آشنا مقایسه کردند و گفتند که فلانی را ببین چگونه به موفقیت رسیده؟ ببین که چقدر درسخوان بوده و توانسته به نتیجه مورد انتظار خود برسد. فلانی را ببین پزشک شده، آن یکی را ببین مهندس شده و دیگر به همه آرزوهایش می رسد.

غافل از اینکه شاید فرزندانشان دوست داشته باشد حتی پول توجیبی خود را درآورد و زودتر به نتیجه برسد. این فرد حتی شاید علاقه زیادی به درس خواندن نداشته باشد تا بخواهد 4 سال دیگر برای رسیدن به آرزوهایش صبر کند.

متاسفانه کسی به این موضوعات اهمیت نمی دهد که اساساً این مدل پذیرش دانشجو در بسیاری از کشورهای جهان منسوخ شده است. دانش آموزی که توانسته در رشته ریاضی معدل 19 کسب کند یعنی حداقل قوه استدلالی خوبی دارد چراکه اغلب دروس این گروه ریاضی هستند.

پس حل مسئله را می داند ولی شاید نمی تواند مسئله دیفرانسیل یا معادلات چندمجهولی یا انتگرال را در دو دقیقه حل نماید و نیاز به زمان بیشتری داشته باشد؟ شاید در درس دیفرانسل خوب باشد ولی در ریاضیات گسسته و احتمالات ضعیف باشد؟

دانش آموزانی که معمولاً مسئله را خوب حل می کنند علاقه شان به دروس خواندنی و محفوظاتی کمتر است. شاید این دانش آموز نمی توانسته در آزمون تستی خوب عمل کند ولی عملکرد علمی مناسبی داشته باشد.

کسی چه می داند؟ کسی چه می داند که دقیقاً چگونه سرنوشت این فرزند ایران زمین در اوج جوانی به سیاهی رسیده است؟

نتیجه همه این راه های اشتباه امروز باعث شده افراد زیادی در شغل هایی غیر از رشته ای که درس خوانده اند مشغول به کار شوند و رویای خود را از صفر در راه دیگری دنبال کنند.

پس این نگاه ها باید یک روز عوض شود تا بیش از این جوانان گرانبهای کشور از دست نروند باید راه های جایگزین برای آنهایی که رویایشان درس خواندن و حل مسئله است اندیشیده شود آنها به رشته های کم مخاطب بدون آزمون هم راضی نمی شوند باید جایگزینی برای کسانیکه استعدادهای لازم را دارند وجود داشته باشد تا بتوان از استعداد این افراد استفاده شود.

4040/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 656

به "اظهارنظرهای غیرکارشناسی کار دست مسئولان داد، لزوم شناسایی همه مقصران حادثه تلخ خودکشی یک داوطلب کنکوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارنظرهای غیرکارشناسی کار دست مسئولان داد، لزوم شناسایی همه مقصران حادثه تلخ خودکشی یک داوطلب کنکوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید