3 راه عجیب و موثر برای تقویت حافظه

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، موضوعِ داشتنِ یک حافظه ابرنیرومند موضوع بحث برانگیزی است. بعضی افراد آن را کاملاً ممکن می دانند در حالی که از نظر بعضی دیگر چیزی نیست جز یک شوخیِ فریب آمیز. تنها چیزی که همه موافق آن هستند این است که بخاطر سپردن اطلاعات مهم با یک بار نگاه کردن واقعا توانایی بسیار مفیدی است.

3 راه عجیب و موثر برای تقویت حافظه

خبرنگاران | حافظه تصویرمانند برای توصیف کسی به کار می رود که می تواند دیده هایش را با جزئیات دقیق به خاطر بیاورد. به عبارت دیگر، چنین فردی می تواند یک تصویر فکری از وقایع گرفته و در صورت احتیاج آن را موبه مو به یاد بیاورد. سال 1970، چارلز اِسترومِیِر دانشمند هاروارد مقاله ای منتشر کرد درباره دانشجویی به نام الیزابت که شایع شده بود حافظه تصویرمانند دارد. مقابل هر یک از چشمان الیزابت یک الگوی مجزا حاوی 10000 نقطه تصادفی نهاده شد. الیزابت توانست این دو الگوی مجزا را به هم متصل کند و در نتیجه یک تصویر سه بعدی بسازد.

به گزارش خبرنگاران ، استرومِیِر در چرخش عجیب روزگار با الیزابت که دانشجوی خودش بود ازدواج کرد و حافظه تصویرمانند او نیز دیگر آزموده نشد و همین امر موجب شد مردم آن را یک شوخی فریب آمیز تصور نمایند. بیشتر افراد تاحدی از مزیت حافظه روشن برخوردارند؛ یعنی قادرند یک تصویر یا شئ را چند ثانیه پس از روی برگرداندن از آن، در فکر شان ببینند. یادآوری اصلاً کامل و دقیق نیست، اما مانند حافظه تصویرمانند بر اساس تجسم است. تفاوت شان در این است که یک حافظه تصویرمانند، اطلاعاتِ دقیق را به شکل نامحدود ذخیره می نماید، اما یک حافظه روشن دارای قابلیت ِ یادآوری است.

سه روش برای تقویت حافظه تصویرمانند

توانایی شما در بخاطر آوردنِ افراد، مکان ها و داده ها تنها بر اساس یک نوع حافظه نیست. هنر حافظه اشکال متعددی به خود می گیرد. به طور کلی، دانشمندان باور دارند چهار مرحله حافظه به ترتیب زیر هستند: حافظه احساسی، حافظه کاری، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلندمدت. اما برای کسانی که باور دارند می توان حافظه تصویرمانند را تقویت کرد خبر خوب این است که این کار با روش هایی که در ادامه معرفی می کنیم، شدنی است.

1. روش لوکی

این تکنیک حافظه شامل قرار دادن اطلاعات در مکان های خاصی از فکر برای ذخیره حافظه است و از آن به عنوان تکنیک کاخ حافظه یاد می شود. اعمال روش لوکی به امپراتوری روم بازمی شود زمانی که مارکوس تالیوس سیسِرو De Orator کتاب درباره سخنور را نوشت که داستان شاعری به نام سیمونیدس بود. این داستان نشات گرفته از ریزش فرضی یک سقف است که به موجب آن خانواده ها قادر به شناسایی عزیزان شان نیستند اما از قرار معلوم، سیمونیدس با بیاد آوردن اینکه هر مهمان نسبت به جایگاه خودِ او کجا بوده است، به آنها یاری میکند.

این روش که به آن روش سفر هم می گویند از مکان ها برای یاری به حافظه استفاده می نماید. شما اقلام را به مکان هایی که برایتان آشنا هستند ارتباط می دهید. این مکان می تواند یک مکان فیزیکی یا بخشی از بدن شما باشد. برای مثال، برای به یاد آوردن اقلام لیست خرید، می توانید آن ها را به جایی که در خانه به آن تعلق دارند ربط دهید، مثلاً کابینت و یخچال و انباری. برای بخاطر آوردن، شما آن مکان ها را تجسم می کنید و پس از آن شئ موردنظر را به یاد می آورید.

2. کدگذاری حافظه

کدگذاری حافظه نیز مانند روش لوکی از چیز هایی استفاده می نماید که برای شما آشنا هستند تا تضمین کند جزئیات در فکر شما حک می شوند. در این روش، شما از قافیه های عددی به نام گدگذاریِ حافظه برای بیادآوردن استفاده می کنید. ایده این روش، پیوند نام ها با اعداد است. برای مثال، 1 با اسلحه، 2 با کفش و غیره. از روش کدگذاری حافظه می توان به روش های غیرعددی هم استفاده کرد. در این موارد، مثلاً تمساح را با واژه ت و خرس ها را با واژه خ یا حتی درب جلو را با واژه ج پیوند می زنید تا آن ها را بهتر بیاد بیاورید. بعلاوه می توانید از اصوات حفظی بهره ببرید، مثلاً دهلی نو را با واژه نو پیوند دهید.

3. روش ارتشی

ارتش همواره در پی راه هایی برای پیشبرد دانش خود به وسیله علم است. به همین دلیل، ارتش افرادی را برای داشتن حافظه تصویرمانند تربیت می نماید. حداقل یک ماه طول می کشد تا روش ارتشی به انتها برسد و مستلزم تمرین روزانه است. حتی اگر یک روز بدون تمرین سپری شود، باید آن را از ابتدا شروع کرد. روش انجام آن به ترتیب زیر است:

1. در یک اتاق تاریک بدون پنجره بنشینید. اتاق باید مکانی باشد که در آن حواس شما پرت نشود و نزدیک شما یک لامپ با نور روشن باشد.

2. شما باید آن قدر به لامپ نزدیک باشید که بدون احتیاج به تغییر مکانِ نشستن تان، بتوانید آن را خاموش و روشن کنید.

3. یک تکه کاغذ بردارید و یک سوراخ مستطیلی درون آن ایجاد کنید. آن را روی اطلاعاتی که می خواهید به یاد بیاورید قرار دهید (تنها یک پاراگراف را در معرض دیدتان قرار دهید).

4. فاصله تان را با کتاب طوری تنظیم کنید که چشمان شما تنها روی واژگانی تمرکز کند که در چارچوب مستطیل می بینید.

5. چراغ را خاموش کنید. اجازه دهید چشم شما به تاریکی عادت کند. حالا سریع چراغ را روشن کنید سپس دوباره خاموش کنید. با این عمل، آنچه را که دیده اید در حافظه شما ذخیره می شود.

6. وقتی این داده ها در فکر تان کمرنگ شدند، این فرایند را تکرار کنید (خاموش و روشن کردن چراغ در حالی که تمرکزتان روی پاراگراف است). این فرایند را تا زمانی تکرار کنید که هر تک واژه را به یاد بیاورید.

روش ارتشی مستلزم صرف وقت، شکیبایی و نظم است. اگر روزانه حداقل 15 تا 20 دقیقه آن را تمرین کنید حافظه تان بطرز چشمگیری بهبود خواهد یافت.

جاشوآ فوئِر، روزنامه نگار و کارشناس حافظه، کارایی این روش را اثبات کرد و برنده مسابقات قهرمانی حافظه ایالات متحده در سال 2006 شد. او یک سال را صرف تمرین با روش لوکی و کدگذاری حافظه کرد تا برای مسابقه آماده و در نهایت برنده آن شد.

منبع: yourtango

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1654

به "3 راه عجیب و موثر برای تقویت حافظه" امتیاز دهید

1 کاربر به "3 راه عجیب و موثر برای تقویت حافظه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 راه عجیب و موثر برای تقویت حافظه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید