گسترش شبکه ملی اطلاعات نیازمند دانش IT است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: برای گسترش و تکمیل شبکه ملی بومی باید مدیران کلان کشور آموزش های IT و ساختار دولت الکترونیک را بدانند در غیر اینصورت نه تنها حریم خصوصی افراد حفظ نمی گردد بلکه داده های اطلاعاتی در معرض خطر قرار دارند.

گسترش شبکه ملی اطلاعات نیازمند دانش IT است

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

امیر ناظمی معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، با اشاره به اینکه نهادینه شدن شبکه ملی اطلاعات احتیاجمند آموزش مدیران کلان کشور به دانش IT است گفت: اگر بخواهیم بین بخش های دولتی و حاکمیتی در کشور داده و اطلاعات رد و بدل گردد باید نسبت به گسترش و ترویج شبکه ملی اطلاعات با دو عنصر دانش IT و همچنین ساختار دانش دولت الکترونیک گام برداریم که این کار می تواند سرعت رسیدن به تبادل اطلاعات داخلی را افزایش دهد.

کشور ایران دارای مرکز تبادل اطلاعات ملی است

وی اضافه نمود: کشور ایران دارای مرکز تبادل اطلاعات ملی است که اکنون در حال حاضر با استفاده از آن داده های اطلاعاتی بین نهادها و سازمان ها رد و بدل می گردد، اما برای اینکه از حریم خصوصی افراد و داده های دولتی و خصوصی محافظت گردد باید شبکه ملی اطلاعات با همکاری همه نهادهای دولتی و خصوصی گسترش پیدا کند چرا که این شبکه می تواند احتیاج واقعی دستگاه های دولتی را رفع کند.

امکان تبادل امکانات بین دستگاه ها وجود دارد

ناظمی توضیح داد: امکان تبادل امکانات بین دستگاه ها وجود دارد اما متأسفانه فرایند آن درست انجام نشده است. چرا که یکی از مسائل عمده آن دانش پایین مدیران است که متأسفانه در این زمینه بسیاری از مسؤولان نسبت به فراگیری دانش IT و دولت الکترونیک مقاومت می نمایند و بسیاری از نهادها و افراد مختلف در دستگاه ها از فناوری موجود در کشور استفاده نمی نمایند.

روزانه و ماهانه میلیون ها تراکنش بین دستگاه ها خارج از اینترنت انجام می گردد

وی افزود: به عقیده من یکی از راهکارهای حفظ اطلاعات و داده افراد به خصوص برای مراکزی که جمعیت زیادی از قشرهای مختلف را تحت پوشش دارند این است که از درگاه های امن استفاده نمایند چرا که زمانی که داده و اطلاعات در آن ذخیره گردد امنیت آن قابل اعتماد است زیرا اگر کسی بخواهد به اطلاعات دست یابد یک نمونه از اطلاعات در درگاه امن وجود خواهد داشت و دیگر جای نگرانی نیست. این در حالی است که به طور روزانه و ماهانه میلیون ها تراکنش بین دستگاه ها خارج از اینترنت انجام می گردد.

بسیاری از فعالیت های اداری با شبکه ملی اطلاعات در بستر مجازی انجام می گردد

ناظمی در انتها گفت: یکی از کارکردهای مهم تکمیل شبکه ملی اطلاعات این است که بسیاری از فعالیت ها اداری که احتیاج به حضور در مراکز و نهادهای مختلف دارد به وسیله این شبکه به صورت مجازی انجام می گردد. بنابراین برای ترویج آن باید همه دستگاه ها و نهادهای دولتی همکاری لازم را انجام دهند چرا که در این حوزه آموزش دانش فنی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 541

به "گسترش شبکه ملی اطلاعات نیازمند دانش IT است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش شبکه ملی اطلاعات نیازمند دانش IT است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید