چطور تراریوم جنگلی بسازیم؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، یک تنگ ماهی قدیمی یا یک شیشه بزرگ برای تراریوم تان پیدا کنید و دست به کار شوید.

چطور تراریوم جنگلی بسازیم؟

با آموزش قدم به قدم امروز که بسیار هم آسان است یاد می گیرید که یک جنگل کوچک مینیاتوری درون خانه تان درست کنید و آن را با هر گیاهی که می خواهید پر کنید (مطمئنا باید از نهال درختان هم بهره ببرید تا تراریوم تان حال و هوای جنگل بگیرد). سعی کنید از درختان و گیاهان همواره سبز برای پر کردن تراریوم تان بهره ببرید. درست کردن این تراریوم بسیار آسان است و بیشتر از 1 ساعت از وقت شما را نخواهد گرفت.

به چه وسایلی احتیاج دارید

- قیچی

- چاقوی تیز

- یک شیشه آکواریوم یا تراریوم 38 در 20 در 25 سانتی متر

- سنگریزه

- زغال

- پیت موس یا خاک معمولی (خاک باید برای گیاهی که می خواهید درون تراریوم تان بکارید مناسب باشد)

- توری سیمی (توری پنجره)

- درخت کاج (یا هر درخت همواره سبز دیگری)

- خزه

- گیاهان تراریومی کوچک

- تعدادی سنگ برای تزئین

چطور تراریوم جنگلی بسازیم

- مرحله اول: سنگریزه بریزید

حدود 5 سانتی متر از کف تراریوم را با سنگریزه پر کنید. سپس روی سنگریزه ها یک لایه 1 تا 1.5 سانتی متری از زغال بریزید. از آن جایی که شیشه تراریوم تان شیشه ای است این لایه های مختلف از بیرون هم قابل مشاهده است و به تراریوم چشم انداز خوبی می دهد. زغال باعث جلوگیری از رشد عوامل قارچی (که یکی از عمده دلایل مرگ گیاهان تراریومی است) در خاک تراریوم شده و محیط را ضدعفونی می نماید.

- مرحله دوم: توری سیمی را قرار دهید

با استفاده از قیچی تکه ای از توری سیمی به میزان طول و عرض تراریوم تان ببرید. این توری سیمی باعث می گردد لایه های بعدی که درون تراریوم قرار می دهید با لایه سنگریزه و زغال مخلوط نشوند. این لایه توری را روی لایه زغال قرار دهید.

- مرحله سوم: خاک و کاج را اضافه کنید

همانطور که گفتیم به جای کاج می توانید نهال هر درخت دیگری که می خواهید را تهیه کنید و بهتر است درختی که انتخاب می کنید همواره سبز باشد تا تراریوم تان همواره سبز بماند. یک لایه 3 سانتی متری پیت موس یا خاک گلدان بر روی توری سیمی بریزید. نهال کاج را با احتیاط از گلدانش خارج کنید و مواظب باشید در حین این کار به ریشه ها آسیبی نرسد. برای آنکه گیاه راحت تر از گلدانش خارج گردد صبر کنید تا خاک گلدان آن کمی خشک گردد . سپس به دیواره های گلدان چند ضربه وارد کنید و با واژگون کردن آن ریشه های گیاه را کامل و سالم از آن خارج کنید. سپس کاج را در هر جایی از تراریوم که می خواهید (روی لایه 3 سانتی متری خاک) قرار دهید. من نهال کاجم را در گوشه تراریوم قرار دادم تا برای بقیه گیاهانم فضای زیادی داشته باشم. در اطراف کاج پیت موس یا خاک بریزید.

- مرحله چهارم: خزه را با قیچی ببرید و آن را به تراریوم اضافه کنید

اگر خزه را به صورت ورقه ای تهیه نموده اید آن را با قیچی ببرید و اگر خزه تان ورقه ای نیست مقداری خزه را به یاری دست جدا کنید. آنقدر خزه جدا کنید که برای پوشاندن اطراف درخت کافی باشد. این خزه درون تراریوم چمن و گیاهان کوچک درون جنگل ها را به یاد می آورد. خزه را درون تراریوم قرار دهید تا لایه رویی تراریوم تان را تشکیل دهد. قبل از قرار دادن خزه ها به عنوان لایه بالایی، مطمئن شوید ریشه های کاج تان را به خوبی با خاک پوشانده اید.

در این مرحله گیاهان تراریومی دیگری را هم که تهیه نموده بودید به تراریوم تان اضافه کنید. برای خارج کردن این گیاهان از درون گلدان اصلی شان به همان صورتی که برای بیرون آوردن کاج از گلدان عمل کردید اقدام کنید. خاک اطرف ریشه گیاهان را کمی بتکانید و سپس آنها را در هر جایی از تراریوم که می خواهید بکارید. به دیزاین تراریوم تان هم توجه داشته باشید و سعی کنید گیاهانی که در کنار هم می کارید با هم هماهنگی داشته باشند. بهتر است ارتفاع گیاهان را هم در نظر بگیرید و آنها را از بلند به کوتاه بکارید تا همه آنها دیده شوند. اگر تمایل دارید می توانید در اطراف این گیاهان هم لایه هایی از خزه قرار دهید.

- مرحله پنجم: تراریوم را تزئین کنید

برای آنکه کار را کامل کنید تراریوم کامل شده را با تعدادی سنگ، صدف، مجسمه کوچک یا هر چیز دیگری که دوست دارید تزئین کنید. حتی می توانید از آدمک های کوچک برای تزئین تراریوم بهره ببرید و به آن جان ببخشید. این تراریوم خودتان است، می توانید هر کاری که دوست دارید با آن بکنید و با هر چیزی تزئینش کنید!

منبع: فوت و فن / bhg.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1596

به "چطور تراریوم جنگلی بسازیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور تراریوم جنگلی بسازیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید