فاکتورهای کلیدی در ابتلای زودهنگام به سرطان روده

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرگزاری خبرنگاران- سرطان روده از جمله بیماریهایی است که شیوع آن در میان افراد کمتر از 50 سال افزایش پیدا نموده است.

فاکتورهای کلیدی در ابتلای زودهنگام به سرطان روده

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از مدیسن نت، تحقیقات نشان می دهد: بعضی فاکتورهای سبک زندگی از قبیل مصرف زیاد گوشت قرمز و مصرف الکل می تواند در افزایش موارد ابتلا به سرطان روده نقش داشته باشد.

محققان آمریکایی می گویند: موارد ابتلا به سرطان روده در افراد زیر 50 سال در بسیاری از کشورها رو به افزایش است اما دلایل این افزایش به خوبی شناسایی نشده و این مطالعه، اولین اقدام در شناسایی این عوامل بوده که نشانه هایی را برای تشخیص افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، در اختیار قرار می دهد.

محققان به منظور آنالیز این موضوع که چه فاکتورهای سبک زندگی در بروز سرطان روده در افراد جوان نقش دارند به ارزیابی 13 تحقیق پرداختند که شامل افراد کمتر و بیشتر از 50 سال مبتلا به این سرطان و افراد سالم بوده است.

به گفته آنها علاوه بر خوردن گوشت قرمز بیشتر و مصرف مواد الکلی، افرادی که آغاز زودهنگام سرطان روده عظیم در آنان تشخیص داده شد از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) مانند آسپرین به طور منظم مصرف نمی کردند. مصرف روزانه دُز پایینی از آسپرین می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد.

همه این عوامل می تواند خطر ابتلا به سرطان روده عظیم را پس از 50 سالگی افزایش دهد. در مقابل، شاخص توده بدنی و استعمال دخانیات هرچند از فاکتورهای خطرزا در آغاز زودهنگام سرطان روده به حساب نمی آیند اما در مجموع می تواند در ابتلا به این سرطان در سنین بالاتر تاثیر داشته باشد.

همچنین محققان دریافتند افرادی که به میزان کافی از مواد غذایی سرشار از فیبر مصرف نمیکنند بیشتر محتمل است به سرطان روده دچار شوند و این خطرات میان زنان و مردان مشابه است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1130

به "فاکتورهای کلیدی در ابتلای زودهنگام به سرطان روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاکتورهای کلیدی در ابتلای زودهنگام به سرطان روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید