عبور سیارکی از کنار زمین

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، دکتر براد تاکر، اخترفیزیک شناس دانشگاه ملی استرالیا، گفت: این سیارک خطری برای کره زمین ندارد و به زمین برخورد نمی کند. چنین فاجعه ای برای ما رخ نمی دهد.

عبور سیارکی از کنار زمین

برداشت هنرمندی از برخورد دو سیارک یخی در فضا

سیارکی که پهنای آن بیش از یک کیلومتر بود، بدون برخورد با زمین از نزدیکی آن گذشت. این جرم آسمانی در ساعت 10:56 صبح دیروز به وقت بریتانیا به نزدیک ترین فاصله اش با زمین یعنی 6.2 میلیون کیلومتر رسید.

چنین فاصله ای برای گذر سیارک از کنار زمین فاصله نسبتاً کمی است، اما با این حال حدود 16 برابر فاصله زمین و ماه است. این سیارک صخره ای که (52768) 1998 OR2 نام دارد، در همین قرن با فاصله نزدیک تری هم از کنار زمین عبور خواهد نمود.

ستاره شناسان با امید به شناخت بیش تر از مدار چرخش این سیارک، گذر آن را تحت نظر داشته اند. این سیارک در سال 2079 با فاصله خیلی کم تری از کنار زمین عبور خواهد نمود. با آن که این سیارک در رده اجرام بالقوه خطرناک (پی اچ او) قرار گرفته است، به گفته کارشناسان، در حال حاضر برای کره زمین خطری ندارد.

دکتر براد تاکر، اخترفیزیک شناس دانشگاه ملی استرالیا، گفت: این سیارک خطری برای کره زمین ندارد و به زمین برخورد نمی نماید. چنین فاجعه ای برای ما رخ نمی دهد.

عظیم است، اما از سیارکی که به زمین برخورد کرد و نسل دایناسور ها را منقرض کرد کوچک تر است. او گفت: سیارکی که عظیم تر از 150 متر باشد و در حدفاصل 8 میلیون کیلومتری مدار زمین باشد، در رده پی اچ او قرار می گیرد.

دکتر آنه ویرکی، رئیس بخش رادار سیاره ای در رصدخانه آرکیبو در پورتوریکو، که این سیارک 1.6 کیلومتر پهنا را ردگیری می نموده است، می گوید که شناخت بیش تر سیارک های رده پی اچ او به بهسازی فناوری های مقابله با خطر برخورد اجرام به زمین یاری می نماید.

در حال حاضر هیچ جرم آسمانی ای از رده پی اچ او نیست که دارای خطر فوری برای زمین باشد. افراد این گروه تحقیقاتی که عملیات رصد را از 13 آوریل آغاز کرد با دیدن تازه ترین عکس های این سیارک به شوخی گفته اند که انگار ماسک زده است.

دکتر ویرکی می گوید: عارضه های کوچکی مثل تپه و پشته در یک سر سیارک 1998 OR2 هست که به لحاظ علمی جالب است. اما، چون فکر و ذکر همه ما کووید19 است، این عارضه ها طوری جلوه می نمایند که انگار این سیارک ماسک زده است.

محققان به رصد کردن این سیارک ادامه خواهند داد؛ هر چند تا 59 سال دیگر به نزدیک ترین فاصله عبوری از کنار زمین نمی رسد. فلاوین وندیتی، کارشناس محقق رصدخانه آرکیبو، می گوید: به یاری سنجش های راداری می توانیم موقعیت های مکانی این سیارک در آینده و از جمله میزان نزدیک شدن آن به زمین را بهتر شناسایی کنیم.

در سال 2079 سیارک 1998 OR2 هنگام عبور از کنار زمین نسبت به سال جاری حدود 3.5 برابر به آن نزدیک تر می گردد و بنابراین، شناخت دقیق مدار آن مهم است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 491

به "عبور سیارکی از کنار زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور سیارکی از کنار زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید