شیمی خاک و بیان مبانی علمی سلامت و اکولوژی خاک

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، به گزارش خبرنگاران ، از زمان انتشار ویرایش دوم شیمی خاک تغییرات عمیقی هم در درک خاک به عنوان یک زیست بوم و هم در به رسمیت شناختن اهمیت آن به عنوان یک منبع جهانی رخ داده است که در اعلان سال 2015 به عنوان سال جهانی خاک به اوج رسید.

شیمی خاک و بیان مبانی علمی سلامت و اکولوژی خاک

اهداف مطرح شده در رویداد بین المللی انتخاب سال دنیای خاک، شامل افزایش آگاهی کامل میان اعضای جامعه مدنی و تصمیم گیرندگان درباره اهمیت عمیق خاک برای زندگی بشر، آموزش عمومی درباره نقش کلیدی خاک در دستیابی به امنیت غذایی، تعدیل تغییر اقلیم و کاهش آن، ارتقای سرمایه گذاری در فعالیت های مدیریت پایدار خاک و حمایت از افزایش جمع آوری و پایش اطلاعات خاک در تمام مقیاس های فضایی، دنیای، منطقه ای و ملی بود.

شیمی خاک از معتبرترین منابع شیمی خاک موجود در سراسر دنیا محسوب می گردد که به دست پروفسور گریسون اسپوزیتو تالیف شده است و مخاطبان آن دانشجویان رشته های علوم خاک، محیط زیست و زمین شناسی هستند.

نویسنده این کتاب درک بسیار عمیقی از شیمی خاک دارد و بیش از 20 جلد کتاب و بیش از 500 مقاله و گزارش در زمینه علوم خاک تالیف نموده است.

این کتاب دارای 12 فصل است که هریک به پنج بخش تقسیم می گردد و در سرانجام هر فصل تعدادی منبع پیشنهادی برای علاقه مندان به مطالعه بیشتر و 10 مساله مرتبط با مباحث مطرح شده در همان فصل ارایه شده است.

طرح کلی کتاب شیمی خاک نیز معرفی اجزای جامد و مایع خاک ها در پرتو سه ویژگی بنیادی است که در چهار فصل اول اثر با نام های ترکیب خاک ها، کانی های خاک، هوموس خاک و محلول خاک به آن پرداخته شده و در فصل های بعدی فرایندهای شیمیایی مهم خاک توصیف شده است.

در این اثر کوشش شده تا زبان شیمی خاک را در زمینه اکولوژی مناسب آن قرار دهد و دو فصل سرانجامیی کتاب درباره اسیدیته و شوری به عنوان مهم ترین موضوعات مرتبط با تخریب سلامت خاک بحث می نمایند.

در کتاب، 120 مساله نیز برای تقویت یا توسعه نظرهای اصلی اثر، طرح شده و بخش تکمیلی متن محسوب می گردد. بعلاوه برای کسانی که مایل به درک عمیق تر موضوع هستند، فهرستی خواندنی در سرانجامی هر فصل ارائه شده است.

محمدمهدی طهرانی و ارژنگ فتحی گردلیدانی مترجمان این مجموعه علمی در بخش مقدمه آورده اند: کتاب حاضر از معتبرترین منابع شیمی خاک موجود در سراسر دنیا است که به دست شیمیِ خاک دان برجسته دانشگاه کالیفرنیا یعنی پروفسور گریسون اسپوزیتو تألیف شده است. پروفسور اسپوزیتو درک بسیار عمیقی از شیمی خاک دارد که این موضوع با خواندن این کتاب -چه به زبان اصلی آن و چه به زبان ترجمه- قابل فهم است.

در فصل اول این کتاب با عنوان ترکیب خاک ها نیز چنین آمده است:

خاک ها محیط های متخلخل هستند که در سطح زمین به وسیله فرآیندهای هوادیدگی متأثر از پدیده های بیولوژیکی زمین شناسی و هیدرولوژیکی ایجاد می شوند. از دیدگاه شیمیِ خاک ها سیستم های بیوژئوشیمیایی باز و چندجزئی شامل جامدات، مایعات و گازها هستند. این که خاک ها سیستم های باز هستند، به این معنی است که خاک ها با اتمسفر، بیوسفر و هیدروسفر محیط هم انرژی و هم ماده مبادله می نمایند. این که آن ها سیستم های بیولوژیکی هستند، به این معنی است که توسعه آن ها در طول زمان نتیجه تغییر شکل های شیمیایی مواد زمینی مرتبط با چرخه های زندگی ریشه های گیاهی و موجودات زنده خاک است.

این کتاب سال 98 در 333 صفحه از سوی جهاد دانشگاهی واحد تهران منتشر شد و مهرماه سال جاری به عنوان اثر برگزیده بخش ترجمه حوزه زمین شناسی در دومین جایزه کتاب سال جوانان مورد تقدیر نهاده شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1374

به "شیمی خاک و بیان مبانی علمی سلامت و اکولوژی خاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیمی خاک و بیان مبانی علمی سلامت و اکولوژی خاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید